Gdzie do endokrynologa? – cztery poradnie wypowiedziały umowę NFZ

Poważne kłopoty z dostaniem się do endokrynologa czekają pacjentów we Wrocławiu. Przyjęcia pacjentów do poradni endokrynologicznej dla dorosłych i dzieci w przychodni przy ul. Dobrzyńskiej zostały wstrzymane. Dyrektor Centrum Medycznego Dobrzyńska zerwał bowiem umowę z NFZ. Umowy wypowiedziały NFZ jeszcze trzy inne poradnie w mieście. Bez opieki specjalisty może zostać nawet kilkanaście tyś.chorych.  


Pacjenci nie dostaną się do endokrynologa także w przychodni „Remedis” przy ul. Mińskiej i w przychodni na ul. Ziemowita. Od 1 lipca również nie będzie można zarejestrować sie do poradni przy ul. Borowskiej.

Maciej Sokołowski, dyrektor Centrum Medycznego Dobrzyńska tłumaczy, że musiał zerwać umowę z NFZ na działanie poradni endokrynologicznej, ponieważ nie zamierza dalej dopłacać do NFZ.

– Stawka za świadczenia medyczne w endokrynologii jest po prostu za niska i nie zmieniana od wielu lat – wyjaśnia. Pod opieką poradni endokrynologicznej przy ul. Dobrzyńskiej jest 7 tys. pacjentów.

Przemysław Magiera, kierownik działu kontraktowania świadczeń w dolnośląskim oddziale NFZ we Wrocławiu potwierdza, że stawka ta nie była zmieniana od 2009 r., ale tylko jedna placówka, czyli Centrum Medyczne Dobrzyńska, z tego powodu wypowiedziało umowę. – Pozostali świadczeniodawcy jako powód podali, że nie są w stanie spełnić warunków kontraktu z NFZ, tzn. nie mają specjalistów w tej dziedzinie – mówi. Dodał, że dyrekcja DOW NFZ we Wrocławiu prowadzi rozmowy z podmiotami realizującymi umowy w zakresie endokrynologii, aby zwiększyć dostępności dla pacjentów. 

NFZ jeszcze 3 czerwca (piątek) ogłosi nowy konkurs na endokrynologię. Warunki finansowania świadczeń jednak się nie zmienią.W kwietniu NFZ ogłosił konkurs, ale nie wpłynęła żadna oferta.

Gdzie mają leczyć się pacjenci?

Pacjenci, którzy byli objęci leczeniem endokrynologicznym, mogą uzyskać poradę lekarską w każdej innej poradni posiadającej umowę z NFZ we Wrocławiu lub na terenie całego województwa dolnośląskiego. Poradnie endokrynologiczne we Wrocławiu: w każdej poradni dla dorosłych może być przyjęte dziecko:

  • poradnia w szpitalu im. Marciniaka przy ul. Fieldorfa (nowy szpital na Stabłowicach)
  • poradnia w szpitalu SPSK1 (Kliniki), ul. M. Skłodowskiej-Curie
  • poradnia w przychodni „Kosmonautów”, ul. Horbaczewskiego.
Zgłoś uwagę