Filmy z Dolnego Śląska do Gdyni

„Królewicz Olch” Kuby Czekaja, „Sługi boże” Mariusza Gawrysia oraz „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego, koprodukowane przez Odrę-Film ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego, zakwalifikowały się do Konkursu Głównego 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

  • "Królewicz olch" - kadr z filmu

    "Królewicz Olch" - kadr z filmu

  • "Wołyń" - plakat do filmu

    "Wołyń" - plakat do filmu

  • "Sługi boże" - kadr z filmu

    "Sługi boże" - kadr z filmu


„Królewicz Olch” to debiut urodzonego we Wrocławiu Kuby Czekaja, absolwenta reżyserii filmowej i telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Film opowiada  historię wybitnie utalentowanego 14-letniego chłopca, który rozpoczyna naukę fizyki na uniwersytecie. Pracuje nad teorią światów równoległych, których łącznikiem – jak z początku sądzi – jest światło. Chłopiec ma niezwykły umysł i pokaleczoną duszę, której nie jest w stanie uleczyć matka autorytarnie kierująca jego życiem. Pojawienie się w ich życiu mężczyzny ustanawia nowy porządek, chłopiec z rąk matki przechodzi pod jego opiekę. Między trójką bohaterów krętą drogą tworzy się więź, ale ich wspólne szczęście nie trwa długo. Chłopiec dochodzi do rozwiązania zagadki przejścia między światami, wyrusza w podróż, na szali kładzie swoje życie... W rolach głównych: Stanisław Cywka (Chłopiec), Agnieszka Podsiadlik (Kobieta) i Sebastian Łach (Mężczyzna). Zdjęcia do filmu realizowano m. in. w Górach Stołowych.

 „Sługi Boże” wrocławianina Mariusza Gawrysia, laureata Lwów Gdańskich za najlepszy debiut za film „Szkoła masażu” w 2006 roku, to kryminał, którego akcja dzieje się we Wrocławiu. Z wieży wrocławskiego kościoła rzuca się młoda Niemka, śledztwo w sprawie tej zagadkowej śmierci prowadzi doświadczony i bezkompromisowy komisarz Warski, dla którego ważniejsze niż procedury jest ratowanie ludzkiego życia. W filmie dominuje mroczna tonacja, potęgowana przez oszczędne światło (np. w scenach z widokiem nocnych ulic Wrocławia po deszczu), mgłę, ciemne pomieszczenia, wnętrza kościoła, ale pokazany jest w nim też obraz dzisiejszego, nowoczesnego Wrocławia. W rolach głównych: Bartłomiej Topa, Małgorzata Foremniak, Julia Kijowska, Adam Woronowicz. Film wejdzie do kin 16 września.

 „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego to film przedstawiający wydarzenia określane jako ludobójstwo na Kresach, które objęły w głównej mierze tereny województw: lwowskiego, wołyńskiego tarnopolskiego, stanisławowskiego, poleskiego oraz lubelskiego. Akcja filmu obejmuje okres od wiosny 1939 roku do lata 1945 roku, a główna jej część toczy się w wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, w południowo-zachodniej części województwa wołyńskiego. Zrealizowano 74 dni zdjęciowe w różnych rejonach Polski podczas czterech pór roku. Oprócz uczczenia pamięci ofiar ludobójstwa na Kresach, reżyser postawił sobie również zadanie skonfrontowania widzów ze skutkami jakie niesie ze sobą nienawiść na tle narodowościowym, religijnym, czy rasowym. W rolach głównych Michalina Łabacz i Arkadiusz Jakubik. Film wejdzie do kin 7 października.

Do Konkursu Głównego zgłoszono 45 filmów, 8 z 16 zakwalifikowanych tytułów w Gdyni będzie miało swoją premierę, selekcję pozytywnie przeszło aż siedem debiutów i dwa drugie filmy. 41. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19-24 września 2016 roku. Dolnośląski Konkurs Filmowy działa w Odrze-Film od 2008 roku, w dotychczasowych dziesięciu edycjach dofinansowanie otrzymało blisko 60 tytułów. Budżet Konkursu finansowany jest ze środków Gminy Wrocław i Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Zgłoś uwagę