Premiera filmu „Żużel”, kręconego we wrocławskim CeTA

W czwartek w DCF-ie uroczysta premiera obrazu „Żużel” Doroty Kędzierzawskiej z udziałem reżyserki i aktora Tomasza Ziętka, który wcielił się w główną postać młodego żużlowca. Zdjęcia do filmu powstawały m.in. we Wrocławiu, a koproducentem jest Dolnośląskie Centrum Filmowe, które dofinansowało tytuł w ramach X Dolnośląskiego Konkursu Filmowego. Zapowiada się emocjonująca historia o sporcie (i lektura obowiązkowa dla fanów Betardu Sparty Wrocław), rywalizacji, adrenalinie i prawdziwej miłości. Start 15 lipca o 20.00.  

  • W roli młodego żużlowca Lowy zobaczymy Tomasza Ziętka


Na ekranie śledzimy losy Lowy (w tej roli Tomasz Ziętek), mistrza żużlowego, obiektu westchnień kobiet, któremu zazdroszczą rywale (Mateusz Kościukiewicz). Życie idola nie jest jednak pasmem samych sukcesów, a towarzyszy mu choćby lęk przed poważnymi kontuzjami. Kiedy na horyzoncie pojawia się Roma (Jagoda Porębska) Lowa dostaje szansę na prawdziwą miłość. Pytanie, czy zafascynowany speedwayem z niej skorzysta.  

– Moje związku z żużlem są dość luźne. Jako dziecko oglądałam w telewizji czarno-białe transmisje z meczy żużlowych. Zawsze podziwiałam odwagę i pasję żużlowców. Ci chłopcy są inni od swoich rówieśników. Mają cel, pasję, którym się poświęcają, przeżywają emocje, których niektórzy nie doświadczą przez całe swoje życie. Żyją w zawrotnym tempie – opowiadała cztery lata temu Dorota Kędzierzawska, kiedy w Centrum Technologii Audiowizualnych kręcono m.in. kaskaderskie ujęcia do jej filmu.

Reżyserka podkreśla, że „Żużel” to pierwszy od siedemdziesięciu lat film fabularny traktujący o tym niezwykłym, pełnym adrenaliny i niebezpieczeństw sporcie, który w Polsce ma miliony oddanych sympatyków.  

Zdjęcia do filmu powstawały w kilku polskich miastach – w Przemyślu i na stadionach żużlowych Rzeszowa, Częstochowy i Tarnowa. We Wrocławiu operator Artur Reinhart realizował najbardziej emocjonujące sceny kaskaderskie, choć nie na Stadionie Olimpijskim, a w Centrum Technologii Audiowizualnych (spadkobiercy Wytwórni Filmów Fabularnych), gdzie zbudowano tor żużlowy (wysypano 16 ton żużlu, nadmuchano bandy, a kaskaderzy odgrywali w tych warunkach wypadki motocyklowe). – Nie chcieliśmy powodować niebezpiecznych sytuacji na prawdziwym torze, zresztą kaskaderzy zdecydowanie woleli pracować w studio – tłumaczyła Dorota Kędzierzawska.

Artur Reinhart wyjaśniał, że w ten sposób każdego żużlowca można było nakręcić osobno, zbliżyć się do niego, pokazać emocje. Na torze nie byłoby to możliwe. – Sam mecz trwa za krótko. Nie da się go odtworzyć jeden do jednego. A tak z nakręconych fragmentów możemy ułożyć całą sekwencję, w technologii 3D możemy żużlowców przybliżyć do siebie na milimetry i nic złego się nie wydarzy – dodał operator i producent „Żużlu”.

Żużel

Żużel

Sportowy / Dramat
Termin od 14 lipca 2021 do 22 lipca 2021

Miejsce Cinema City Wrocław Wroclavia

Zobacz

W filmie, oprócz zawodowych aktorów, zobaczymy także ludzi, którzy na co dzień są związani z żużlem: Tadeusza Kostro, Łukasza Kaczmarka, Marcela Szymko, Rafała Trojanowskiego i Krzysztofa Sadurskiego. – Przez sześć lat jeździłem dla Stali Gorzów – opowiada Łukasz Kaczmarek, filmowy Dzikus. – Niestety musiałem zakończyć przygodę z żużlem. Nadal jednak kocham ten sport i jestem pasjonatem motorów i motoryzacji. Mam motor żużlowy, crossowy, motocykl na ulice. Gdy mam tylko chwilę czasu wsiadam i jadę – opowiadał, kiedy w CeTA powstawały zdjęcia do „Żużlu”.

Film Doroty Kędzierzawskiej trafi na ekrany polskich kin od 16 lipca.Zgłoś uwagę