wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wraca Festiwal Teatralny Dialog! Z nowym szefem artystycznym
Kliknij, aby powiększyć
Foyer w Impart Centrum, z mikrofonem prof. Mirosław Kocur, nowy dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog fot. UM Wrocławia
Foyer w Impart Centrum, z mikrofonem prof. Mirosław Kocur, nowy dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog

Po kilkuletniej przerwie wróci Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog. Kolejna edycja już w 2025 roku, a program, jako nowy szef artystyczny, przygotuje prof. Mirosław Kocur. Jego kandydaturę zaproponowała jeszcze Krystyna Meissner, twórczyni Festiwalu Dialog, która zmarła w 2022 roku. Miasto Wrocław zapowiada wsparcie Dialogu kwotą 3 milionów złotych, a prof. Kocur podkreśla, że już prowadzone są rozmowy m.in. z Krzysztofem Warlikowskim.

Reklama

Festiwal Teatralny Dialog już w 2025 roku

W 2021 roku prezydent Jacek Sutryk zapowiadał, że Wrocław był miastem i pozostanie miastem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog i ma nadzieję, że tak będzie przez wiele kolejnych lat. Właśnie ogłoszony został termin kolejnego, po czteroletniej przerwie, festiwalu Dialog. 

Festiwal Dialog odbędzie się w dniach 12-19 października 2025 roku, a miasto pozostanie partnerem imprezy. 

Miasto wyłoży na organizację festiwalu 3 mln złotych. To jest podstawa, która pozwala nam myśleć o organizacji tego wydarzenia. Będziemy jednak ubiegali się także o finansowanie zewnętrzne, w tym o fundusze ministerialne. Festiwal ma ponad dwadzieścia lat tradycji. Wypracował sobie dużą renomę. Jesteśmy zdeterminowani, by sprostać oczekiwaniom, które przy reaktywacji festiwalu o takiej randze są jak najbardziej naturalne.
mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Olga Nowakowska, dyrektorka Strefy Kultury Wrocław i Bartłomiej Świerczewski, dyrektor dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM fot. UM Wrocławia
Olga Nowakowska, dyrektorka Strefy Kultury Wrocław i Bartłomiej Świerczewski, dyrektor dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM

Dialog ze świetnymi spektaklami i naukowym otwarciem 

Nowym dyrektorem artystycznym został prof. Mirosław Kocur, antropolog kultury i reżyser. Jego kandydaturę zaproponowała jeszcze Krystyna Meissner, słynna reżyserka i twórczyni Dialogu.

Prof. Kocur podkreśla, że będzie kontynuował ideę programową Krystyny Meissner, bardzo osobiste budowanie repertuaru festiwalu. – Pierwszym warunkiem prezentacji projektu na Festiwalu Dialog będzie wybitność danego wydarzenia, drugim – jego wymiar naukowy, bo o ten aspekt chciałbym wzbogacić Dialog – zapowiada prof. Mirosław Kocur. 

Nowy szef artystyczny już nawiązał kontakt z czołowymi myślicielami wywodzącymi się z m.in. neuronauki, którzy nie są związani z teatrem, ale są żywo zainteresowani współpracą z artystami. – Teraz dzieją się na świecie projekty hybrydowe, które mogą nas bardzo wzbogacić – podkreśla prof. Mirosław Kocur.  

Festiwal ma być inspiracją do refleksji nad kondycją współczesnego człowieka, a także zachętą po podjęcia własnych poszukiwań – niekoniecznie artystycznych. 

Na spotkania wokół-teatralne zaproszę wybitnych uczonych rozwijających wielodyscyplinarne badania z pogranicza neuronauki, kogniwistyki, biologii, fizyki, posthumanistyki i performatyki
prof. Mirosław Kocur

Na Dialogu będą pokazywane spektakle wybitnych twórców. – Warunkiem jest, aby ich dzieła zachowały kosmicznie wysoką wartość artystyczną – mówi prof. Kocur.

Festiwal Dialog 2025 – będą gwiazdy reżyserii 

Pieczę nad Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Dialog będzie też sprawowała Olga Nowakowska, dyrektorka Strefy Kultury Wrocław, która to instytucja jest organizatorem imprezy.  

Najpierw trudności finansowe, a potem pandemia zakłóciła cykl festiwalowy. Ostatnia dotychczas, 10. edycja Festiwalu „Dialog - Wrocław”, odbyła się w 2021 roku. Ale już w roku 2025 - kolejna. To z pewnością będzie wyjątkowe święto teatralne Wrocławia.
mówi Olga Nowakowska, dyrektor Strefy Kultury Wrocław, instytucji organizującej festiwal.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: W oczekiwaniu na spektakl w Centrum Technologii Audiowizualnych w 2021 roku fot. Nata Korenovskaia
W oczekiwaniu na spektakl w Centrum Technologii Audiowizualnych w 2021 roku

Już wiadomo, że trwają rozmowy z Krzysztofem Warlikowskim i Simonem McBurney'em (twórcą teatru Complicité), być może do Wrocławia przyjedzie też z produkcją Milo Rau. 

Z całą pewnością już natomiast wiadomo, że we Wrocławiu swój nowy projekt zrealizuje GayBird z Hongkongu, artysta, który łączy performans z inżynierią, sam buduje też wyjątkowe instrumenty muzyczne, a w jego realizacjach ciała aktorów są podłączone do czujników i grają w wyjątkowy sposób. 

– Umówiliśmy się na spektakl na miasto Wrocław. GayBird przyjedzie i pomieszka we Wrocławiu, aby zrobić lokalny projekt miejski – mówi prof. Mirosław Kocur.  

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog – historia

Pomysłodawczynią, organizatorką i wieloletnią dyrektorką artystyczną Dialogu była zmarła w 2022 roku Krystyna Meissner. Założony przez nią w 2001 roku festiwal odbywał się co dwa lata.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Olga Nowakowska, Krystyna Meissner i Jacek Sutryk podczas Festiwalu Dialog w 2021 roku fot. Nata Korenovskaia
Olga Nowakowska, Krystyna Meissner i Jacek Sutryk podczas Festiwalu Dialog w 2021 roku

Zarówno jego formuła, która - zgodnie z nazwą - zakładała artystyczną, twórczą konfrontację trendów i estetyk różnych krajów i kręgów kulturowych, jak i doborowa obsada sprawiły, że ranga wydarzenia szybko rosła.

Dzięki temu, że we Wrocławiu odbywał się Dialog, do Polski trafiały z zagranicy dzieła twórców międzynarodowej rangi. Warto tu wymienić Ivo van Hove z Holandii, Alaina Platela z Belgii, Romeo Castellucciego, Roberta Wilsona ze Stanów Zjednoczonych, czy Emmę Dante z Włoch.

Pojawiała się także twórczość wspaniałych polskich artystów m.in. Krzysztofa Warlikowskiego, Krystiana Lupy, Grzegorza Jarzyny, Jana Klaty.

Krystyna Meissner proponowała formułę dialogu, niejako rozmowy wybitnych dzieł teatralnych. Zasadą było również, że ilekroć prezentowano we Wrocławiu sztuki twórców zagranicznych, były to jednocześnie premiery w Polsce.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl