wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Poezja dla wszystkich! Od 14-19 maja Festiwal Silesius

Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius 2024. Zobaczcie program i wydarzenia. Wstęp jest bezpłatny!

Magdalena Talik,

Kliknij, aby powiększyć
Kolaż dwóch zdjęć – na dużym zasłona z wierszem, która pojawia się przy wejściu do Zaułku Solnego z okazji Festiwalu Silesius, na mniejszym gazeta festiwalowa i zapowiedzi fot. wroclaw.pl, Max Pflegel
Kolaż dwóch zdjęć – na dużym zasłona z wierszem, która pojawia się przy wejściu do Zaułku Solnego z okazji Festiwalu Silesius, na mniejszym gazeta festiwalowa i zapowiedzi

Już od wtorku 14 do niedzieli 19 maja we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Poetycki Silesius 2024. Okazja do spotkania świetnych polskich i zagranicznych poetów, zaprezentowania się przed publicznością w Turnieju Jednego Wiersza, skorzystania z koncertów. A kilka dni przed Międzynarodowym Festiwalem Poetyckim Silesius poznamy również nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2024 i laureata za całokształt twórczości. Wstęp jest wolny.

Reklama

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius – poznamy nominacje

Ogłoszenie nominacji do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategoriach – Debiut roku, Książka roku i Nagrody Silesius za całokształt twórczości – jest już tradycją i odbywa się podczas Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W tym roku spora zmiana – nominacje w kategoriach – Debiut roku (jury wybierze spośród 45 tomików), Książka roku (jury wybierze spośród aż 148 tomów) i nazwisko laureata za całokształt twórczości poznamy, nie podczas festiwalu (jak dotychczas), ale już w weekend poprzedzający imprezę – w sobotę 11 maja 2024. 

Z kolei dyskusję o laureatce/laureacie Silesiusa 2024 za całokształt twórczości zaplanowano na inaugurację Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius 2024 we wtorek 14 maja o 17.00.

W rozmowie wezmą udział członkowie jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2024 – Monika Glosowitz, Paweł Mackiewicz i Piotr Śliwiński.

Festiwalu Poezji Silesius 2024 – czy poezja się opłaca

Tematem przewodnim Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius 2024 jest hasło „Sukces”. Czy można w ogóle mówić o sukcesie w poezji? Co jest jego wyznacznikiem w Polsce? Czeka nas kilka spotkań w Klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) wokół sukcesu w poezji.

 • wtorek 14 maja, godz. 20.00 – debata „Sukces według Czesława Miłosza” z udziałem Stanisława Beresia i Joanny Zach, prowadzenie: Piotr Śliwiński
 • środa 15 maja, godz. 20.00 – debata „Sukces a wydawanie poezji” z udziałem wydawczyń i wydawców poezji: Anną Matysiak (Wydawnictwo Convivo), Konradem Górą (Wydawnictwo papierwdole), Mariuszem Grzebalskim (Wydawnictwo WBPiCAK) i Irkiem Grinem (Wydawnictwo Warstwy)
 • czwartek 16 maja, godz. 20.30, debata „Sukces w poezji nie istnieje?” o tym, jak definiowany jest sukces w poezji, kto w Polsce osiągnął sukces i czy to się w ogóle opłaca. Udział wezmą: Małgorzata Lebda, Zuzanna Sala i Jakub Skurtys, prowadzenie: Waldek Mazur.

Rok Czesława Miłosza – poeci podzielą się ulubionymi wierszami

Hasłem przewodnim Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius 2024 jest słowo „Sukces”, a ponieważ celebrujemy właśnie Rok Czesława Miłosza pojawi się panel „Sukces według Czesława Miłosza” (Klub Proza, wtorek 14 maja, godz. 20.00).

Można też wybrać się na dyskusję wokół tomu korespondencji Czesława Miłosza z Tymoteuszem Karpowiczem (Klub Proza, piątek 17 maja, godz. 18.00).

Hitem będzie plenerowe czytanie wierszy Czesława Miłosza zatytułowane „Miłosz na głosy” (Klub Proza, sobota 18 maja, godz. 17.00, Przejście Garncarskie).

Swoje ulubione wiersze noblisty przeczytają Darek Foks, Konrad Góra, Urszula Honek, Jakub Kornhauser, Justyna Kulikowska, Małgorzata Lebda, Marta Podgórnik, Joanna Roszak.

Poetom będzie towarzyszył zespół Zdrój wykonujący na żywo muzykę.

Festiwal Poezji Silesius 2024 – katalońska poetka, białoruski poeta

Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius to okazja, aby poznać poezję katalońskiej artystki Mirei Calafell (spotkanie w Klubie Proza w piątek 17 maja o 16.30, a z poetką porozmawia poeta i tłumacz Xavier Farré).

Drugim z zagranicznych gości jest Jazep Januszkiewicz – białoruski poeta, historyk literatury i tłumacz, który przybliży historię literatury białoruskiej (Klub Proza, czwartek 16 maja, godz. 19.15).

Piszesz wiersze i chcesz poradzić się mistrzów? Będą dyżurować na Festiwalu Silesius

To zupełna nowość i fantastyczny pomysł Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. O tym, że mamy w Polsce fantastycznych poetów wiadomo nie od dziś i nie trzeba sprawdzać listy noblistów z dziedziny literatury.

Ale początkujący poeci potrzebują często porady, nie są pewni, jak wybrnąć z wielu pułapek. I to szczególnie dla nich przeznaczone są Dyżury poetyckie w Księgarni Tajne Komplety. 

Podczas spotkania z poetą będzie można poradzić się w sprawie pisania, poprosić o czytelnicze podpowiedzi, ale też porozmawiać o poezji.

Kto będzie miał Dyżur poetycki w Tajnych Kompletach?

Największe gwiazdy polskiej poezji – od Darka Foksa, laureata Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości poprzez nagradzaną Małgorzatę Lebdę, Joannę Roszak i Jakuba Kornhausera.

Kiedy można skorzystać z Dyżuru poetyckiego podczas Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius?  

 • piątek 17 maja (godz. 14.00–15.00)
 • niedziela 19 maja (godz. 14.00–15.00)

Festiwal Poezji Silesius 2024 – Turniej jednego wiersza

Jedno z najpopularniejszych wydarzeń Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius 2024 to Turniej jednego wiersza im. Rafała Wojaczka, czyli konkurs, w którym osoby pełnoletnie zainteresowane zaprezentowaniem swojej twórczości (w tym także autorzy po debiucie książkowym) odczytują osobiście jeden wiersz o objętości nie przekraczającej 1800 znaków ze spacjami.

Podczas 7. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius zmagania w Turnieju jednego wiersza im. Rafała Wojaczka rozpoczną się w piątek 17 maja o 21.40.

Prezentowane wiersze oceniać będą w tym roku Małgorzata Lebda, Gabriel Leonard Kamiński, Marcin Mokry, Joanna Roszak. Pula nagród to 1500 zł.

Festiwal Poezji Silesius 2024 – miejsca wydarzeń

Większość wydarzeń Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius 2024 odbywa się w Klubie Proza.

 • Proza – klub Wrocławskiego Domu Literatury
 • Księgarnia Tajne Komplety
 • Dolnośląskie Centrum Filmowe (wydarzenia towarzyszące)
 • Park Słowackiego (tu zaplanowano szereg wydarzeń w sobotę 18 maja od 12.00. Będzie można oglądać poetyckie rozgrywki w bule. A o 20.00 koncert zespołu Morświn, w którym głosem wiodącym jest...Marcin Świetlicki, na basie zagra Małgorzata „Tekla” Tekiel, a na saksofonie barytonowym Paulina Owczarek. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w Klubie Proza od 30 kwietnia) 
 • Przejście Garncarskie

Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius 2024 – czym jest

Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius ma już dziewięcioletnią tradycję. Po raz pierwszy odbył się w maju 2016 roku jako wydarzenie towarzyszące Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej Silesius (przyznawanej przez miasto Wrocław od 2008 roku).

I choć od czterech lat wręczenie Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius ma miejsce w październiku (podczas wspólnej gali z Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus), to Festiwal nadal stanowi swojego rodzaju prolog sezonu nagród, będąc jednym z głównych elementów kreowania dużego, niemal całorocznego święta poezji.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl