wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Ruszył 21. Festiwal Nowe Horyzonty [PROGRAM]

Tegoroczny 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty potrwa do 22 sierpnia we Wrocławiu. Widzowie podczas 600 pokazów obejrzą aż 271 filmów, w tym 175 pełnometrażowych. Sercem festiwalu będą pokazy kinowe, choć część filmów (ponad 90) będzie można oglądać online do 29 sierpnia. Sporą niespodzianką jest fakt, iż Olga Tokarczuk będzie przewodniczącą Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty. 

Reklama

Hity z wielkich festiwali

Festiwalowi selekcjonerzy odwiedzili przed Nowymi Horyzontami najważniejsze festiwale na świecie – Cannes, Wenecję, Berlin, Tallin, Rotterdam, Göteborg, Sundance. Udało się z nich przywieźć największe filmowe wydarzenia. Nieprzypadkowo festiwal otworzy pokaz „Titane” w reż. Julii Ducournau, filmu nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes. To wizualnie oszałamiający, świetnie zagrany (m.in. znakomici Agathe Rousselle – dopiero debiutująca i Vincent Lindon) film o tym, jak tytanowa płytka w głowie może zmieniać optykę i wyostrzać spojrzenie na świat.  

Filmem zamknięcia będzie obraz „Lingui” pochodzącego z Czadu Mahamat-Saleha Harouna. – Kino afrykańskie to ostatnio jedna z ciekawszych kinematografii świata – przyznaje Marcin Pieńkowski, dyrektor Festiwalu Nowe Horyzonty.

Termin tegorocznej imprezy (uzależniony został od przesuniętego w czasie Festiwalu w Cannes) w tym roku będzie nieco inny – od 12 do 22 sierpnia w trybie stacjonarnym (filmy w salach kinowych) i do 29 sierpnia (w trybie online). – Pokażemy nie tylko to, co najważniejsze w kinie artystycznym, ale najważniejsze, że będziemy z Państwem we Wrocławiu – nie ma wątpliwości Marcin Pieńkowski. – Pandemia nie uśpiła twórców, jest dużo filmów, które są buntem, protestem, krzykiem – od zwycięzcy Cannes „Titane” po nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie film „Bad Luck Banging or Loony Porn” – wyjaśnia Marcin Pieńkowski. 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty

Termin od 12 sierpnia 2021 do 12 sierpnia 2021

Miejsce online

Zobacz

Zmiany w grafikach seansów, więcej opcji

Widzowie podczas 600 pokazów obejrzą 271 filmów (aż 175 krótkometrażowych). Większość festiwalowych hitów dostępnych będzie wyłącznie w kinach. Podobnie jest z niektórymi filmami retrospektyw (odbędą się trzy: Chantal Akerman, Angeli Schanelec oraz Apichatponga Weerasethakula), bo, jak tłumaczy Marcin Pieńkowski, nie wszystkie filmy wspomnianych reżyserów są scyfryzowane, część jest wciąż na taśmie 35mm, pomijając fakt, że np. Apichatpong Weerasethakul nie życzy sobie, by jego filmy były prezentowane online. 

Zmieni się układ seansów, wiele z nich będzie się rozpoczynało już po 9.00, inne będą wyświetlane późnym wieczorem. Wszystko z uwagi na fakt, że na salach przestrzegana będzie zasada 75% zajętych miejsc, zaś między seansami musi być czas na obowiązkową dezynfekcję sal. Filmy z konkursu Nowe Horyzonty będą pokazywane czterokrotnie, zaś festiwalowe hity m.in. z Cannes i Berlina nawet siedmiokrotnie. – Chodzi o to, aby rozrzedzać tłum i nie gromadzić się w jednym obiekcie, a dzięki temu widzowie będą mieli możliwość elastycznego układania grafiku – tłumaczy Marcin Pieńkowski. 

Nie będzie klubu festiwalowego w Arsenale. Zamiast tego organizatorzy sporządzili listę miejsc rekomendowanych przez festiwal i tam widzowie mogą liczyć na zniżki.  

Hity Nowych Horyzontów

W programie nadchodzącej edycji znajdą się m.in. retrospektywy.

Wielu widzów może zaintrygować twórczość zmarłej niedawno Chantal Akerman (pokazane zostanie 21 tytułów, fabuły, eseje, dokumenty, filmy krótkometrażowe), której filmy przesiąknięte są przeszłością, ale zawierają też wiele feministycznych wątków. Do Wrocławia przyjedzie też siostra reżyserki oraz jej montażystka, autorka muzyki i producentka. Obok Akerman także dwie inne retrospektywy – Angeli Schanelec i, co szczególnie ważne dla fanów tego tajskiego mistrza – Apichatponga Weerasethakula (podczas galowych pokazów obejrzymy z kolei jego najnowszy film „Memoria” z Tildą Swinton).

Obejrzymy hity tegorocznego festiwalu w Cannes – nowy obraz Jacquesa Audiarda, który filmuje 13 dzielnicę Paryża tworząc opowieść o miłości łączącej młodych mieszkańców stolicy Francji. 

Bedzie też nowy film Asghara Farhadiego, który znowu kręci w Iranie, tam rozgrywa się akcja jego filmu „Bohater”.

Wśród hitów tegorocznej edycji będą też m.in. „Żarliwość” Kôjiego Fukady (opowieść o znudzonym japońskim salarymanie, który nawet równoległe biurowe romanse traktuje jako część zawodowej rutyny) oraz „Strawberry Mansion” Kentuckera Audleya i Alberta Birney’a (o „kontrolerze wspomnień”, który po przedawkowaniu smażonych kurzych skrzydełek trafia do przedziwnej rezydencji uroczej staruszki).

Fanów Gaspara Noé czeka jego nowe dzieło „Lux Aeterna”, w którym grają Charlotte Gainsbourg i Béatrice Dalle, a w mocno obrazoburczym projekcie (jak na tego reżysera przystało) i muzyka Chopina w wersji elektro i sporo erotyki i  ...palenie czarownic na stosie.

Dla tych, którzy zakochali się w „Deerskin” Quentina Dupieux selekcjonerzy wybrali kolejny obraz Francuza, czyli „Mandibules”, komedia o dwóch kumplach, którzy w bagażniku odkrywają wielką muchę i pragną ją wytresować, by...obrobić bank. 

Z bardzo lubianej przez kinomanów sekcji Ale Kino+ na ekrany festiwalowe trafi 8 tytułów. Dla fanów Jeremiego Renniera idealny będzie „Albatros” Xaviera Beauvois, historia doświadczonego funkcjonariusza Laurenta, który żyje z ukochaną Marie i córką Poulette w małej miejscowości w Normandii. Jest uczciwy, w pracy sumienny, a jednak to właśnie jemu przytrafia się nieoczekiwana tragedia z udziałem znajomego rolnika rujnując ciężko wypracowaną reputację. 

Nie można też przegapić „Truflarzy” o żyjących w piemonckich górach dwaj panowie, którzy od lat zbierają najcenniejszą, białą odmianę trufli w towarzystwie wiernych psów. 

Polskie hity festiwalu

Nastawiajmy się na trzy produkcje – „Moje wspaniałe życie” Łukasza Grzegorzka (znanego z „Córki trenera”) z Agatą Buzek w roli głównej, filmową biografię Kaliny Jędrusik „Bo we mnie jest sex” z Marią Debską, która wcieliła się w rolę aktorki uważanej niegdyś za polski symbol seksu oraz thriller „Hiacynt” Piotra Domalewskiego, o którym reżyser mówi, że to kryminał i historia romantyczna w jednym.  

Kobieca Shortlista festiwalu

Przegląd polskich filmów krótkometrażowych, czyli popularna Shortlista ma w tym roku zdecydowanie kobiecą twarz, bo wśród 25 filmów aż 20 zrealizowały bądź współrealizowały reżyserki. Kurator sekcji Piotr Czerkawski wyszczególnił kilka tematów obecnych w filmach – to nawoływanie do buntu i niezależności, problem ze sprostaniem wysokim oczekiwaniom, niezgoda na odbieranie podmiotowości, czy relacje rodzinne i wreszcie radość ze spotkania. – Choć w wyselekcjonowanych filmach próżno szukać publicystycznej dosłowności, z całą pewnością dotarły do nich echa zarówno pandemicznych lęków, jak i gniewnych okrzyków prowokowanych przez zamachy na obywatelskie swobody – tłumaczy Piotr Czerkawski.

Warto zwrócić uwagę m.in. na filmy „Alicja i żabka” Olgi Bołądź (historia 14-latki z problemem niechcianej ciąży), „Ostatnie dni lata” Klaudii Kęski (sprzeciw wobec pogardy okazywanej Ukraince pracującej w winnicy), czy „Ja i moja gruba dupa” Yelyzavety Pysmak (opowieść o tym, że czasem sami prowokujemy frustracje i kompleksy, a poprzeczkę stawiamy zdecydowanie zbyt wysoko).

Sekcje festiwalowe 

Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty

Wśród wielu sekcji Nowych Horyzontów (m.in. pokazy galowe, Mistrzowie, Odkrycia - filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach, Front Wizualny, czy Trzecie oko) najbardziej prestiżową jest Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty. To, jak podkreślają organizatorzy, platforma służąca prezentacji kina artystycznego, wykraczającego poza granice konwencjonalnego filmu.

Szansę na tegoroczne Grand Prix i Nagrodę Publiczności mają filmy:

„9 fug”, reż. Fon Cortizo (Hiszpania)„Czarna Meduza”, reż. Ismaël oraz Youssef Chebi (Tunezja)„Ćmy”, reż. Piotr Stasik (Polska)„Kryjówka Johna”, reż. Pascual Sisto (USA)„Księżyc, 66 pytań”, reż. Jacqueline Lentzou (Grecja)„Pióra”, reż. Omar El Zohairy (Egipt)„Planeta”, reż. Amalia Ulman (Hiszpania)„Rodzinne ustawienia”, reż. Robert Cambrinus (Austria)„Smak”, reż. Lê Bảo (Wietnam)„Śmierć niewinności i grzech nieistnienia”, reż. George Peter Barbari (Liban)„Theo i jego metamorfozy”, reż. Damien Odoul (Francja)„Ziemia jałowa”, reż. Ahmad Bahrami (Iran)

Olga Tokarczuk w jury 

O Grand Prix zadecyduje w tym roku pięcioosobowe jury w składzie:

  • Olga Tokarczuk – laureatka literackiej Nagrody Nobla
  • Catarina Vasconcelosm zdobywczyni Grand Prix 20. Nowych Horyzontów za film „Metamorfoza ptaków”
  • Burhan Qurbani, urodzony w Niemczech syn afgańskich uchodźców, autor „Berlin Alexanderplatz” – dzieła wyróżnionego pięcioma Niemieckimi Nagrodami Filmowymi
  • Adina Pintilie, rumuńska reżyserka, twórczyni „Touch Me Not”, filmu nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem na Berlinale 2018
  • Jagoda Szelc, reżyserka i scenarzystka, autorka m.in. „Wieży. Jasnego dnia” oraz „Monumentu”. 

Olga Tokarczuk przyznaje, że filmy w konkursie to nowe perspektywy, nowe punkty widzenia, nieoczywiste, aktualne, ale ważna jest idea dobra, które sztuka możne wnieść do naszego świata. 

Oslo/Reykjavik

Ale przed nami też znakomita sekcja Oslo/Reykjavik, na którą czekają fani tylko pozornie chłodnych skandynawskich klimatów. Warto czekać na film „Lamb” Valdimara Jóhannssona z Islandii, nie tylko dlatego, że jedną z głównych ról gra znana z trylogii Millenium Noomi Rapace, ale ze względu na połączenie baśni i horroru, bo oto na oddalonej farmie małżeństwo opiekuje się niezwykłym urodzonym przez owcę stworzeniem jak własnym dzieckiem. Będzie mroczno, ale i przepięknie, bo krajobraz to coś w sam raz dla tych kontemplujących. 

Ale hitem będzie, z pewnością, norweski dokument Thomasa Robsahma o zespole A-ha, który w latach 80. piosenką „Take on Me” podbił serca młodych i listy przebojów, a dziś bez tej formacji nie wyobrażamy sobie tamtych lat. Reżyser pytał wokalistę Mortena Harketa i muzyków o karierę – trudne początki, inspiracje, wielki sukces. 

Kino na Rynku

Zobaczcie, jakie filmy zostaną pokazane w Rynku

Kino na Rynku 21. MFF Nowe Horyzonty

Inne / Wydarzenie kinowe
Termin od 13 sierpnia 2021 do 21 sierpnia 2021

Miejsce Rynek we Wrocławiu

Zobacz

Scena artystyczna Nowych Horyzontów

W galerii Studio BWA Wrocław tym razem od 23.07 do 31.10 wystawa „Z (don't panic, kiss me)” wokół kinowych tematów, a w tym roku letmotivem będą zęby, kinematograficzny fetysz. „W niezliczonych horrorach oglądamy go pod postacią groźnych kłów wampirów, reprezentujących potworność człowieczeństwa.

To znów w formie idealnego uzębienia filmowych gwiazd, postaci, na które dokonujemy projekcji naszych zbiorowych wyobrażeń” – czytamy w komentarzu kuratorskim do wystawy.

Praca „Koronawirus” Konrada Żukowskiego/fot. BWA

Organizatorzy podkreślają też, że spośród wszystkich dziedzin medycyny, żadna nie została tak totalnie urynkowiona jak medycyna estetyczna – i stomatologia. „Zęby stają się emblematem sukcesu materialnego i etykietą przynależności klasowej” – dodają.

Nad tym tematem pracowało kilku artystów, m.in. Oskar Dawicki, Norman Leto, Olaf Brzeski. Midisaż połączony z odsłonięciem rzeźby Olafa Brzeskiego „Oddech” w piątek 13 sierpnia o 18.00.

Miejsca festiwalowe – także Capitol

Obok Kina Nowe Horyzonty i Dolnośląskiego Centrum Filmowego obiektem festiwalowym będzie także Teatr Muzyczny Capitol – tam obejrzymy największe filmowe hity sekcji Pokazy Galowe. „Zwiększenie liczby obiektów festiwalowych wpłynie znacząco na poprawienie komfortu i bezpieczeństwa (m.in. zachowanie dystansu, odpowiedni układ siatki projekcji)” – zwracają uwagę organizatorzy. 

Oglądamy w kinie albo w domu

Karnety

Najbardziej opłacalną formę uczestnictwa w festiwalu (dla tych osób, które planują obejrzeć jak najwięcej filmów i mieć możliwość elastycznego rezerwowania seansów) zapewnia festiwalowy karnet.

Wszystkie osoby posiadające karnety będą mogły zobaczyć maksymalnie 50 filmów na pokazach stacjonarnych i dodatkowo 5 filmów online. Uwaga: zostały ostatnie sztuki w sprzedaży!

Ceny się nie zmieniły. Zapłacimy 390 zł, chyba że mamy Kartę Klubu Przyjaciół Kina Nowe Horyzonty, wtedy 375 zł.

Z karnetem obejrzymy maksymalnie 50 filmów stacjonarnie na seansach kinowych i dodatkowo 5 filmów z programu dostępnego online (w sumie aż 55 pokazów). Karnet jest imienny i, uwaga, jak zawsze, nie można przepisać go na inną osobę. Więcej szczegółów dotyczących zakupu karnetów znajdziecie na stronie Festiwalu Nowe Horyzonty.

Pojedyncze bilety

Sprzedaż pojedynczych biletów na seanse stacjonarne startuje 4 sierpnia (przez stronę internetową festiwalu), od 11 sierpnia bilety będzie można kupić także w kasach Kina Nowe Horyzonty, od 12 sierpnia – w Teatrze Capitol, od 13 sierpnia w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Osoby zainteresowane pokazami online będą mogły wykupić pojedyncze dostępy do poszczególnych filmów lub specjalne pakiety umożliwiające obejrzenie większej liczby tytułów w korzystnej cenie. Sprzedaż pakietów oraz pojedynczych dostępów na pokazy online rozpocznie się 5 sierpnia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl