21. Festiwal Nowe Horyzonty w sierpniu. Karnety w sprzedaży

Tegoroczny 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty potrwa od 12 do 22 sierpnia we Wrocławiu. – Zaplanowaliśmy edycję hybrydową – sercem festiwalu będą oczywiście pokazy kinowe, ale część filmów będzie można oglądać online do 29 sierpnia – zapowiadają organizatorzy. Trwa sprzedaż karnetów, sprzedaż biletów pojedynczych od 4 sierpnia.

  • festiwal nowe horyzonty 2021


Nowy termin festiwalu

Festiwalowi selekcjonerzy odwiedzili już festiwale w Wenecji, Tallinie, Rotterdamie, Göteborgu oraz Sundance, przed nimi jeszcze Berlinale i, rzecz jasna, Cannes. „Filmy na 21. MFF Nowe Horyzonty będą z pewnością wyraziste i odważnie komentujące złożoną rzeczywistość, z jaką się codziennie zderzamy” – zapewniają organizatorzy.

Termin tegorocznej imprezy (uzależniony został od przesuniętego w czasie Festiwalu w Cannes) został ustalony na od 12 do 22 sierpnia w trybie stacjonarnym (filmy w salach kinowych) i do 29 sierpnia (w trybie online). 

W programie nadchodzącej edycji znajdą się m.in. retrospektywy Chantal Akerman, Angeli Schanelec oraz Apichatponga Weerasethakula.

Wśród hitów tegorocznej edycji będą m.in. „Żarliwość” Kôjiego Fukady oraz „Strawberry Mansion” Kentuckera Audleya i Alberta Birney’a.

Film Fukady (z oficjalnej selekcji MFF w Cannes 2020) to opowieść o znudzonym japońskim salarymanie, który nawet równoległe biurowe romanse traktuje jako część zawodowej rutyny. Pewnej nocy na przejeździe kolejowym Tsuji uratuje dziewczynę, która odwdzięczy mu się zaproszeniem do świata chaosu, namiętności i grozy. 

Z kolei w „Strawberry Mansion” jeden z reżyserów – Kentucker Audley jest jednocześnie odtwórcą głównej roli „kontrolera wspomnień”, który po przedawkowaniu smażonych kurzych skrzydełek trafia do przedziwnej rezydencji uroczej staruszki. 

Konkurs Nowe Horyzonty

Wśród wielu sekcji Nowych Horyzontów (m.in. pokazy galowe, Mistrzowie, Odkrycia - filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach, Front Wizualny, czy Trzecie oko) najbardziej prestiżową jest Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty. To, jak podkreślają organizatorzy, platforma służąca prezentacji kina artystycznego, wykraczającego poza granice konwencjonalnego filmu.

„Czekamy na oryginalne, autorskie fabuły, dokumenty, eseje, animacje – eksperymentujące z formą i językiem filmowym, będące w dialogu (a czasem sporze) z tradycją i mistrzami; zmuszające do radykalnej zmiany perspektywy, prowokacyjne i prowokujące do myślenia” – podkreśla zespół Nowych Horyzontów. 

Grand Prix Nowych Horyzontów z 2020 roku

W ubiegłym roku jurorzy (wśród nich m.in. reżyserzy Krzysztof Skonieczny, Monika Strzępka, Greg Zgliński) nagrodzili Grand Prix Nowych Horyzontów (w wysokości 15 000 euro) film „Metamorfoza ptaków” Portugalki Catariny Vasconcelos.

Zachwycił ich film-esej, który „destyluje z pamięci hipnotyzujące obrazy i konstruuje w wyobraźni czułe słowa, mające moc panowania nad czasem — oswajania przeszłości i uzdrawiania przyszłości”, w obrazie odczytali też „humanistyczno-przyrodniczy traktat o pielęgnowaniu więzi międzyludzkich i więzi łączących człowieka z Naturą, przypominający nam, że przenikają się one w sposób organiczny i ponadczasowy, a my, tak jak ptaki, morza i drzewa, jesteśmy jedną z wielu części składowych Wszechświata”.

A na samym końcu oceniający dodali wreszcie, że „Metamorfoza ptaków” daje ukojenie i niesie nadzieję, „czego wszyscy teraz tak szczególnie potrzebujemy”.  

Miejsca festiwalowe – także Capitol

Obok Kina Nowe Horyzonty i Dolnośląskiego Centrum Filmowego obiektem festiwalowym będzie także Teatr Muzyczny Capitol – tam obejrzymy największe filmowe hity sekcji Pokazy Galowe. „Zwiększenie liczby obiektów festiwalowych wpłynie znacząco na poprawienie komfortu i bezpieczeństwa (m.in. zachowanie dystansu, odpowiedni układ siatki projekcji)” – zwracają uwagę organizatorzy. 

Oglądamy w kinie albo w domu

Karnety

Najbardziej opłacalną formę uczestnictwa w festiwalu (dla tych osób, które planują obejrzeć jak najwięcej filmów i mieć możliwość elastycznego rezerwowania seansów) zapewnia festiwalowy karnet.

Wszystkie osoby posiadające karnety będą mogły zobaczyć maksymalnie 50 filmów na pokazach stacjonarnych i dodatkowo 5 filmów online. Uwaga: zostały ostatnie sztuki w sprzedaży!

Ceny się nie zmieniły. Zapłacimy 390 zł, chyba że mamy Kartę Klubu Przyjaciół Kina Nowe Horyzonty, wtedy 375 zł.

Z karnetem obejrzymy maksymalnie 50 filmów stacjonarnie na seansach kinowych i dodatkowo 5 filmów z programu dostępnego online (w sumie aż 55 pokazów). Karnet jest imienny i, uwaga, jak zawsze, nie można przepisać go na inną osobę. Więcej szczegółów dotyczących zakupu karnetów znajdziecie na stronie Festiwalu Nowe Horyzonty.

Pojedyncze bilety

Sprzedaż pojedynczych biletów na seanse stacjonarne startuje 4 sierpnia (przez stronę internetową festiwalu), od 11 sierpnia bilety będzie można kupić także w kasach Kina Nowe Horyzonty, od 12 sierpnia – w Teatrze Capitol, od 13 sierpnia w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Osoby zainteresowane pokazami online będą mogły wykupić pojedyncze dostępy do poszczególnych filmów lub specjalne pakiety umożliwiające obejrzenie większej liczby tytułów w korzystnej cenie. Sprzedaż pakietów oraz pojedynczych dostępów na pokazy online rozpocznie się 5 sierpnia.Zgłoś uwagę