21. Festiwal Nowe Horyzonty w lipcu. Można już zgłaszać filmy do konkursu

Znamy już datę tegorocznej edycji 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, która rozpocznie się 22 lipca i potrwa do 1 sierpnia we Wrocławiu. Jeszcze nie wiadomo, w jakiej formie będzie możliwe zorganizowanie festiwalu. W minionym roku połączono Nowe Horyzonty z American Film Festival i widzowie obejrzeli filmy na specjalnej platformie. Na razie pewne jest jedno, do 7 marca można zgłaszać filmy do Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty.

  • Kadr z filmu „Metamorfoza ptaków”, który wygrał ubiegłoroczny Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty


Wśród wielu sekcji Nowych Horyzontów (m.in. pokazy galowe, Mistrzowie, Odkrycia - filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach, Front Wizualny, czy Trzecie oko) najbardziej prestiżową jest Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty. To, jak podkreślają organizatorzy, platforma służąca prezentacji kina artystycznego, wykraczającego poza granice konwencjonalnego filmu.

„Czekamy na oryginalne, autorskie fabuły, dokumenty, eseje, animacje – eksperymentujące z formą i językiem filmowym, będące w dialogu (a czasem sporze) z tradycją i mistrzami; zmuszające do radykalnej zmiany perspektywy, prowokacyjne i prowokujące do myślenia” – apeluje zespół Nowych Horyzontów. 

Grand Prix Nowych Horyzontów z 2020 roku

W ubiegłym roku jurorzy (wśród nich m.in. reżyserzy Krzysztof Skonieczny, Monika Strzępka, Greg Zgliński) nagrodzili Grand Prix Nowych Horyzontów (w wysokości 15 000 euro) film „Metamorfoza ptaków” Portugalki Catariny Vasconcelos.

Zachwycił ich film-esej, który „destyluje z pamięci hipnotyzujące obrazy i konstruuje w wyobraźni czułe słowa, mające moc panowania nad czasem — oswajania przeszłości i uzdrawiania przyszłości”, w obrazie odczytali też „humanistyczno-przyrodniczy traktat o pielęgnowaniu więzi międzyludzkich i więzi łączących człowieka z Naturą, przypominający nam, że przenikają się one w sposób organiczny i ponadczasowy, a my, tak jak ptaki, morza i drzewa, jesteśmy jedną z wielu części składowych Wszechświata”.

A na samym końcu oceniający dodali wreszcie, że „Metamorfoza ptaków” daje ukojenie i niesie nadzieję, „czego wszyscy teraz tak szczególnie potrzebujemy”.  

Konkurs – zgłoszenia do 7 marca

W Konkursie mogą brać udział filmy o czasie trwania powyżej 60 minut, zrealizowane po 1 stycznia 2020 roku, nieprezentowane wcześniej w Polsce na pokazach publicznych. Organizatorzy festiwalu preferują premiery światowe, międzynarodowe i europejskie. Najlepszy film otrzyma nagrodę Grand Prix oraz 15 tysięcy euro. Swoją nagrodę przyzna również festiwalowa publiczność.

Z kolei w pozakonkursowej sekcji Shortlista (polskich filmów krótkometrażowych) udział mogą wziąć filmy o czasie trwania max. 30 minut, zrealizowane po 1 stycznia 2020 roku, wyprodukowane w Polsce. Nie ma wymogu polskiej premiery.

Zgłoszenia filmów przyjmowane są na stronie internetowej festiwalu nowehoryzonty.pl do 7 marca 2021 roku. Zgłoś uwagę