21. Festiwal Nowe Horyzonty w sierpniu. Karnety w sprzedaży

Znamy już datę tegorocznej edycji 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, która potrwa od 12 do 22 sierpnia we Wrocławiu. Jeszcze nie wiadomo, w jakiej formie będzie możliwe zorganizowanie festiwalu. – Planujemy edycję hybrydową – sercem festiwalu będą oczywiście pokazy kinowe, ale część filmów będzie można oglądać online – zapowiadają organizatorzy. Ruszyła już sprzedaż karnetów.


Nowy termin festiwalu

Festiwalowi selekcjonerzy odwiedzili już festiwale w Wenecji, Tallinie, Rotterdamie, Göteborgu oraz Sundance, przed nimi jeszcze Berlinale i, rzecz jasna, Cannes. „Już teraz mamy potwierdzonych ponad 80 tytułów. Filmy na 21. MFF Nowe Horyzonty będą z pewnością wyraziste i odważnie komentujące złożoną rzeczywistość, z jaką się codziennie zderzamy” – zapewniają organizatorzy.

Zmienił się termin tegorocznej imprezy (bo uzależniony został od przesuniętego w czasie Festiwalu w Cannes). Filmy obejrzymy nie na przełomie lipca i sierpnia, a w terminie 12-22 sierpnia. 

W programie nadchodzącej edycji znajdą się m.in. retrospektywy Chantal Akerman, Angeli Schanelec oraz Apichatponga Weerasethakula.

Konkurs Nowe Horyzonty

Wśród wielu sekcji Nowych Horyzontów (m.in. pokazy galowe, Mistrzowie, Odkrycia - filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach, Front Wizualny, czy Trzecie oko) najbardziej prestiżową jest Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty. To, jak podkreślają organizatorzy, platforma służąca prezentacji kina artystycznego, wykraczającego poza granice konwencjonalnego filmu.

„Czekamy na oryginalne, autorskie fabuły, dokumenty, eseje, animacje – eksperymentujące z formą i językiem filmowym, będące w dialogu (a czasem sporze) z tradycją i mistrzami; zmuszające do radykalnej zmiany perspektywy, prowokacyjne i prowokujące do myślenia” – apeluje zespół Nowych Horyzontów. 

Grand Prix Nowych Horyzontów z 2020 roku

W ubiegłym roku jurorzy (wśród nich m.in. reżyserzy Krzysztof Skonieczny, Monika Strzępka, Greg Zgliński) nagrodzili Grand Prix Nowych Horyzontów (w wysokości 15 000 euro) film „Metamorfoza ptaków” Portugalki Catariny Vasconcelos.

Zachwycił ich film-esej, który „destyluje z pamięci hipnotyzujące obrazy i konstruuje w wyobraźni czułe słowa, mające moc panowania nad czasem — oswajania przeszłości i uzdrawiania przyszłości”, w obrazie odczytali też „humanistyczno-przyrodniczy traktat o pielęgnowaniu więzi międzyludzkich i więzi łączących człowieka z Naturą, przypominający nam, że przenikają się one w sposób organiczny i ponadczasowy, a my, tak jak ptaki, morza i drzewa, jesteśmy jedną z wielu części składowych Wszechświata”.

A na samym końcu oceniający dodali wreszcie, że „Metamorfoza ptaków” daje ukojenie i niesie nadzieję, „czego wszyscy teraz tak szczególnie potrzebujemy”.  

Karnety w sprzedaży 

Już od 10 marca można kupować karnety na festiwalowe pokazy. Ceny się nie zmieniły. Zapłacimy 390 zł, chyba że mamy Kartę Klubu Przyjaciół Kina Nowe Horyzonty, wtedy 375 zł.

Z karnetem obejrzymy maksymalnie 50 filmów stacjonarnie na seansach kinowych i dodatkowo 5 filmów z programu dostępnego online (w sumie aż 55 pokazów). Karnet jest imienny i, uwaga, jak zawsze, nie można przepisać go na inną osobę. Więcej szczegółów dotyczących zakupu karnetów znajdziecie na stronie Festiwalu Nowe Horyzonty.Zgłoś uwagę