Festiwal kina azjatyckiego w Nowych Horyzontach

Osiem najnowszych filmów z Korei Północnej, Południowej, Filipin, Tajlandii i Japonii, jeden klasyk Miry Nair z Indii (Złota Palma w Cannes w 1988 roku) to repertuar Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. 

  • festiwal filmowy pięciu smaków

    Kadr z filmu „Szczurołap”


Festiwal Filmowy Pięciu Smaków odbywa się już po raz dziesiąty w ogóle, od paru lat także wrocławianie mają szansę poznania azjatyckiego kina, które wyróżnia inny sposób nie tylko postrzegania, ale i przedstawiania świata. Reżyserzy z Korei Południowej, jak Park Chan-wook, czy Kim Ki-duk zrewoluzjonizowali nie tylko kino w tej części świata, ale zachwycili jurorów wielu prestiżowych festiwali. „Podkupiło” ich też Hollywood. Park Chan-wook zachwycił m.in. „Stokerem” z Mią Wasikowską i Nicole Kidman.

Festiwal Filmowy Pięciu Smaków

Festiwal Filmowy Pięciu Smaków

Termin od 18 listopada 2016 do 24 listopada 2016

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz

Co nas czeka? Kino grozy, trochę szczególnej erotyki (bo to jeden ze znaków rozpoznawczych filmów azjatyckich), ale i wzruszające historie przełamujące inne tabu – kontaktu między ludźmi.

Podczas tegorocznego festiwalu premierę mieć będzie książka „Cicha eksplozja. Nowe kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej” pod redakcją Jagody Murczyńskiej. Autorzy piszą o rozwoju kina komercyjnego w Korei Południowej, Chinach, odrodzeniu kina wuxia (z walkami wschodnimi), indonezyjskim kinie sensacyjnym, współczesnym tajskim horrorze,
narodzinach malezyjskiej Nowej Fali, czy o kobietach w kinie japońskim.

Takie jest dzisiaj kino azjatyckie, czyli to, którego „twórcy w udany sposób łączą rodzime tradycje i poetyki z nowoczesnymi środkami wyrazu; opowiadają o własnej tożsamości, o lokalnych narracjach, ale też o doświadczeniach mieszkańców zglobalizowanych miast, mierzących się z tymi samymi problemami pod każdą szerokością geograficzną; o związkach zawiązywanych przez internet, o wychowywaniu dzieci w czasach konsumpcyjnego szaleństwa, o samotności w wielomilionowych metropoliach czy o nowych modelach rodziny” – jak czytamy w opisie książki „Cicha eksplozja”. Dokładnie tych tematów spodziewajmy się w filmach 10. edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. 

Zgłoś uwagę