NiuCon 7, czyli fantastyczny najazd na Wrocław

Już dziś we Wrocławiu pojawi się kilka tysięcy osób z całej Polski przebranych za elfy, kosmicznych wojowników, japońskich samurajów czy rycerzy Jedi. Zacznie się bowiem Festiwal Fantastyki i Popkultury NiuCon 7. Będzie barwnie, ale i interesująco – swój udział potwierdziła czołówka pisarek i pisarzy fantasy i science fiction. Nie zbraknie też dobrej muzyki zespołów, inspirujące się grami wideo i filmami anime.

 • NiuCon 2014

  NiuCon 2014, fot. organizatorzy

 • NiuCon 2014

  NiuCon 2014, fot. organizatorzy

 • NiuCon 2014

  NiuCon 2014, fot. organizatorzy

 • NiuCon 2014

  NiuCon 2014, fot. organizatorzy

 • NiuCon 2014

  NiuCon 2014, fot. organizatorzy

 • NiuCon 2014

  NiuCon 2014, fot. organizatorzy


W tym roku NiuCon, odbywający się pod hasłem „Konwent jak z bajki”, zmienia miejsce zlotu – od 7 do 9 sierpnia kolorowy tłum będzie można spotkać w gmachu wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego przy pl. Grunwaldzkim, a organizatorzy zapowiadają więcej atrakcji niż w latach ubiegłych. Przewidują też, że teraz przyjedzie do Wrocławia jeszcze więcej uczestników niż poprzednio – dwa lata temu NiuCon gościł 3 tysiące osób, rok temu było już 4,5 tysiąca.

– Przez trzy dni będziemy żyć w świecie bajek, ale nie będą to nowoczesne, lukrowane opowieści o różowych, latających jednorożcach, tylko bajki klasyczne – nieco mroczne, z dreszczem opowieści z przełomu XIX i XX wieku – zapowiada Monika Laureanne Sodkiewicz, organizatorka konwentu. – Podczas każdej edycji mamy inny temat, w tym roku, oprócz klasycznych mangowych przebrań, będą np. kopciuszki, czarownice, baby jagi.

Festiwal wyrafinowanych strojów

NiuCon jest wyjątkowym konwentem na polskiej mapie zlotów miłośników szeroko pojętej fantastyki. Do Wrocławia przyjeżdżają co roku fani japońskich komiksów i filmów anime, co nadaje imprezie specyficznego charakteru. Wojownicy przebrani w wyrafinowane zbroje, z wielkimi oszczepami paradują ramię w ramię z filigranową Hatsune Miku czy Sakurą – bohaterkami japońskich filmów anime. Czarodziejki z Księżyca można spotkać podczas żywiołowych rozmów z wampirami albo elfami z ogromnymi uszami. Punktem kulminacyjnym każdego festiwalu jest Gala Cosplay, podczas której setki uczestników prezentują swoje stroje i walczą o miano twórczyni bądź twórcy najlepszego przebrania. Liczą się dokładność odwzorowania stroju, najmniejsze detale oraz jakość wykonania.

 

 

 

Przy dźwiękach rocka, metalu i popu

Wrocławski NiuCon niemal od początku swojego istnienia daje możliwość zabawy podczas koncertów zespołów muzycznych.

– W auli Uniwersytetu Przyrodniczego wystąpią jak co roku kapele, które grają muzykę inspirowaną mangą i anime – mówi Dominik Przybysz Przybyła, organizator konwentu. – Najczęściej jest to dość ostre, rockowe granie, nie brakuje też ciężkich, metalowych rytmów. W większości to profesjonalne zespoły.

Innym ciekawym wydarzeniem podczas imprezy jest możliwość zobaczenia „na żywo” takich postaci, jak Michael Jackson, Madonna, Britney Spears, Rihanna oraz wielu innych ikon muzyki pop. Na NiuConie odbywa się bowiem Cover Music Festival, podczas którego uczestnicy przebierają się za swoje ulubione gwiazdy i śpiewają ich piosenki.

 

Więcej fantastyki z Wratislavią Fantasticą

Oprócz zmiany miejsca imprezy kolejną tegoroczną nowością jest spore poszerzenie bloków programowych dotyczących fantastyki. Wszystko to dzięki nawiązaniu współpracy ze Stowarzyszeniem Wratislavia Fantastica, która jest organizatorem instytucjonalnym festiwalu. Stowarzyszenie ma na swoim koncie organizację wielu konwentów, m.in. Wrocławskich Dni Fantastyki czy legendarnego już Polconu 2012, na którym gościem specjalnym był Erich von Däniken. Wratislavia Fantastica jest również współorganizatorem przyszłorocznego Polconu, który odbędzie się znów we Wrocławiu pod patronatem Europejskiej Stolicy Kultury.

– Połączyliśmy siły z organizatorami NiuConu, tworząc nową formułę konwentu, który określiłabym jako festiwal fantastyki i popkultury inspirowanej mangą i anime – wyjaśnia Edyta Muł-Pałka, prezes Wratislavia Fantastica. – Od siebie dorzuciliśmy mnóstwo fantastyki i literatury, rozszerzając bloki tematyczne i zapraszając najbardziej znanych polskich autorów. W tym roku blok fantastyki, w tym literatura, odbywa się pod patronatem i opieką Polconu 2016, będącego częścią księgi programowej ESK w priorytecie literatura.
Swoją obecność we Wrocławiu potwierdzili: Andrzej Ziemiański, Ewa Białołęcka, Krzysztof Piskorski, Jacek Inglot, Milena Wójtowicz, Simon Zack, Artur Szynder, Eugeniusz Dębski, Tomasz Czarny, Martyna Raduchowska.

Będą atrakcje dla miłośników komiksów – i to nie tylko tych japońskich. Bardzo interesująco zapowiada się seria spotkań z autorami – w tym z KattLett, autorką bijącego ostatnio rekordy popularności komiksu „Exitus Letalis”.

Sporo miejsca przeznaczono również dla fanów gier – zarówno komputerowych, jak i planszowych karcianych czy RPG. Miłośnicy tych ostatnich będą mogli spotkać się z Piotrem „Ramelem” Korysiem, jednym z bardziej utalentowanych twórców i wydawców RPG-ów.

Wyjątkową atrakcją w tym roku będzie studio fotograficzne. Stanie na terenie konwentu, a uczestnicy przebrani w stroje będą mogli za darmo zrobić sobie profesjonalne zdjęcie.

Festiwal Fantastyki i Popkultury NiuCon 7, 7-9 sierpnia (piątek-niedziela), Uniwersytet Przyrodniczy, pl. Grunwaldzki 24. Bilety: trzydniowy – 50 zł, piątek – 25 zł, sobota – 35 zł, niedziela – 10 zł.

Więcej na Fb i tutaj

 Zdjęcia: organizatorzy 

oprac. mawi


Wydarzenia na go.wroclaw.pl

Festiwal Fantastyki i Popkultury NiuCon 7

Festiwal Fantastyki i Popkultury NiuCon 7

Giełdy / Happeningi / Spotkania / Targi
Termin 7 sierpnia 2015 00:00

Miejsce Uniwersytet Przyrodniczy

Zobacz
Zgłoś uwagę