wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Strefa Kultury Wrocław: dziedzictwo ESK 2016 w nowej odsłonie

Instytucja, za której powołaniem optowała również Rada Miejska, wyrosła na bazie doświadczeń obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i Biura Festiwalowego Impart 2016, to od bieżącego roku Strefa Kultury Wrocław. Główne filary jej działalności to osiem miejsc rozsianych w mieście, programy o lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym charakterze, a także cenione w kraju i za granicą festiwale.

Reklama

– Od początku, gdy najpierw aplikowaliśmy o status Europejskiej Stolicy Kultury, a potem gdy już zostaliśmy ESK 2016, zakładaliśmy, że instytucja, która zorganizuje to wydarzenie, będzie w następnych latach kontynuować najważniejsze projekty.

Na listopadowej sesji Rady Miejskiej przychylono się do wniosku, żeby Biuro Festiwalowe Impart 2016 podjęło prace już pod nową nazwą – Strefa Kultury Wrocław, przejmując dużą część najcenniejszych inicjatyw, które się narodziły w roku ESK, oraz obejmując pieczę nad tymi, które dopiero się pojawią.

Dobrym przykładem jest tu osiedle ESK – Nowe Żerniki, gdzie niedługo ruszą prace, związane z budową centrum kultury – jednej z części Strefy Kultury Wrocław – mówi prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i dodaje, że zarówno wydarzenia roku 2016, jak i ich pokłosie są szeroko komentowane także za granicą.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz na konferencji prasowej poświęconej Strefie Kultury Wrocław mówił o genezie powstania „nowej” instytucji kultury, Dominika Kawalerowicz, zastępca dyrektora Strefy ds. programowych, i Krzysztof Maj, dyrektor Strefy, ujawniali szczegóły związane z jej działalnością  

– Przygotowany przez Komisję Europejską raport ewaluacyjny wrocławskiej ESK tę decyzję ocenił niezwykle wysoko – podkreśla prezydent Dutkiewicz. – Jednym z walorów tego, co w roku 2016 stało się we Wrocławiu, jest nie tylko to, że instytucja Strefa Kultury Wrocław będzie mogła kontunuować swoją działalnośćą, ale i – z czego jesteśmy dumni – że będziemy mogli służyć radą tym, którzy o tytuł ESK się ubiegają lub będą ubiegać w przyszłości – dodaje Rafał Dutkiewicz.     

Wspomiany przez prezydenta Dutkiewicza, liczący ponad 150 stron raport ewaluacyjny Komisji Europejskiej o przebiegu ESK we Wrocławiu i San Sebastian jest jeszcze przez organizatorów dokładnie analizowany. Ale już można powiedzieć, że wydarzenia roku 2016 zostały bardzo dobrze ocenione przez Brukselę. Szczególnie wysokie noty dostały projekty, prowadzone we Wrocławiu z udziałem mieszkańców, oraz Koalicja Miast, która będzie oficjalnie rekomendowana przyszłym ESK. Niebawem raport będzie dostępny po polsku i angielsku na stronie internetowej Strefy Kultury Wrocław.

Poznajmy się na nowo

Biuro Festiwalowe Impart 2016 powstało w 2012 r. z połączenia dwóch instytucji: Wrocław 2016 – biura odpowiedzialnego za zakończoną sukcesem kandydaturę Wrocławia do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, oraz Centrum Sztuki „Impart” – organizacji współtworzącej krajobraz kulturalny miasta od kilkudziesięciu lat. Biuro w nowym kształcie stało się osią organizacyjną roku ESK: zrealizowało setki projektów, przy wielu kolejnych współpracowało z ponad 350 partnerami i tysiącami wrocławian. Wrocław jako jedno z niewielu miast – Europejskich Stolic Kultury – zdecydował się na kontynuowanie działalności jednostki odpowiedzialnej za organizację obchodów.

 – Dzisiaj z sumy tych wszystkich doświadczeń wchodzimy w Strefę Kultury Wrocław. Widać więc, że jest to ciągłe łączenie tych wartości, które udało się we Wrocławiu przez lata wypracować – mówi Krzysztof Maj, dyrektor generalny Strefy. – Europejska Stolica Kultury dopisała do tej historii kolejny, wspaniały rozdział. Kontynuacja naszej działalności zapewni mieszkańcom dalsze możliwości korzystania z dziedzictwa ESK – podkreśla Krzysztof Maj.

Na działalność Strefy Kultury Wrocław składają się trzy filary: miejsca, festiwale i programy.

Miejsca pełne kultury 

– Wszystkie te miejsca mąją różny profil i charakter – mówi Dominika Kawalerowicz, zastępca dyrektora Strefy Kultyry Wrocław ds. programowych. – To dla nas duże wyzwanie, żeby właściwie koordynować tam sprawy programowe. 

  • Impart, ul. Mazowiecka 17– kojarzony jako jedna z najlepszych akustycznie przestrzeni dla koncertów, spektakli, a także jam sessions. Dwie sale oraz klub muzyczny Autograf są też areną wielu wrocławskich festiwali i przeglądów (m.in.: Jazz nad Odrą, WROsound, Dziecinada). Impart to także cykle tematyczne – spektakle muzyczne Teatru Piosenki oraz pokazy współczesnego teatru tańca w ramach I’m part of.Impart 

 

Impart to jedna z najlepszych akustycznie przestrzeni w mieście

  • Barbara, ul. Świdnicka 8B – dawniej kultowy bar szybkiej obsługi, dziś otwarta przestrzeń dla aktywności kulturalnych, kawiarnia prowadzona przez Etno Cafe, infopunkt oraz czytelnia. Na trzon programu Barbary składają się cykliczne, otwarte dla mieszkańców działania, takie jak: pokazy filmów o Wrocławiu, warsztaty ogrodnicze i hafciarskie, zajęcia dla dzieci, wykłady oraz spotkania ze specjalistami i artystami. 

 

Dawniej w Barbarze konsumowano tylko posiłki, dziś są tylko dodatkiem do konsumowanej kultury przez wrocławian w każdym wieku

  • Domek Miedziorytnika, ul. Św. Mikołaja 1 – galeria sztuki, miejsce rezydencji artystycznych, a także przestrzeń pracy studentów i młodych artystów-grafików z Polski i Europy Wschodniej. Dawniej mieszkanie i warsztat Eugeniusza Geta-Stankiewicza, którego prace wciąż można podziwiać zarówno wewnątrz Domku, jak i na ścianach budynku.

 

Domek Miedziorytnika to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów  

  • Pracownia Komuny Paryskiej 45, ul. Komuny Paryskiej 45 – przestrzeń do działań artystycznych oraz wymiany doświadczeń pomiędzy mieszkańcami Przedmieścia Oławskiego a zaproszonymi artystami i animatorami. Na program wydarzeń składają się warsztaty artystyczne dla najmłodszych, zajęcia aktywizacyjne dla seniorów, wystawy, pokazy filmowe oraz spotkania informacyjne.

 

Trwa konkurs na partnera społecznego, który poprowadzi przez 10 miesięcy wspólnie ze Strefą Kultury Wrocław Pracownię Komuny Paryskiej

  • Galeria Dworcowa, Dworzec Główny PKP (I piętro), ul. Piłsudskiego 105 – ponad 1000 mkw. wspaniale odrestaurowanej przestrzeni dedykowanej sztuce współczesnej. Prezentowana jest tu twórczość najciekawszych europejskich artystów oraz wystawy krytyczne, poświęcone istotnym zjawiskom w sztuce. Różnorodny program współtworzony jest z wrocławskimi instytucjami, galeriami i fundacjami.

Wszelkie podmioty, zainteresowane prezentacją w Galerii Dworcowej, są przez miasto bardzo mile widziane 

  • Mieszkania dla rezydentów, plac Solny 11b – w zabytkowej kamienicy przy Zaułku Solnym, miejsce pracy i wypoczynku. Mieszkania przeznaczone są dla odwiedzających Wrocław artystów-rezydentów, gości wizyt studyjnych oraz współtwórców programów kulturalnych.

Mieszkania dla rezydentów to cenny wyróżnik działalności artystycznej we Wrocławiu 

  • Recepcja, podwórko Ruska 46 – zacznie działalność w połowie roku, klubokawiarnia i infopunkt, który reprezentował będzie wspólnotę sąsiedzkich interesów artystycznego podwórka Ruska 46. Za dnia będzie tu można popracować przy wspólnym stole, napić się aromatycznej kawy, skoncentrować wśród ciszy i roślin, a wieczorem poszukać wytchnienia i spotkać ze znajomymi.

Recepcja ma się stać miejscem, gdzie skupiona będzie informacja o działających tam organizacjach pozarządowych i firmach, a także efety pracy tych podmiotów

  • Dom Kultury Nowe Żerniki, ul. Białodrzewna 21 (w budowie) – zaprojektowany przez Richarda Konwiarza dawny schron, który zostanie rozbudowany i przekształcony w przyjazny dla mieszkańców dom kultury. Program realizowany przez centrum pozwoli nie tylko na obcowanie z kulturą, ale też włączy społeczność Nowych Żernik w jej aktywne współtworzenie. Otwarcie Domu Kultury planowane jest na 2019 r.

Festiwale wyjątkowej odsłonie

Drugi filar działań Strefy Kultury Wrocław to festiwale – już uznane i cenione w kraju i za granicą.

  • Jazz nad Odrą – organizowany od ponad 50 lat, jeden z najstarszych polskich festiwali jazzowych. To niezwykła muzyczna mieszanka, w której obok znanych artystów z kraju i ze świata poznać można też wschodzące gwiazdy sceny jazzowej. To organizowany co roku konkurs na Indywidualność Jazzową, którego zwycięzcy występują później na jednej scenie z Leszkiem Możdżerem, dyrektorem artystycznym festiwalu. To także huczne obchody Światowego Dnia Jazzu Polskiego i trwające do białego rana jazzowe jamy.

 Jazz nad Odrą to od pięciu lat najlepiej oceniany („Jazz Forum”) festiwal jazzowy w Polsce

  • Europejska Noc Literatury – wielkie święto miłośników książek, nastawione na promocję czytelnictwa i prezentację, często niepublikowanej wcześniej, twórczości pisarzy z zagranicy. W jeden wieczór wrocławianie mogą wysłuchać interpretacji współczesnej prozy w wykonaniu wybitnych twórców kultury (aktorów, pisarzy, dziennikarzy), odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne, a przede wszystkim poznać nową, dobrą literaturę.

W tym roku Europejska Noc Literatury zabierze wrocławian poza ścisłe centrum miasta – fragmentów najlepszej światowej prozy posłuchać będzie można w dziesięciu lokalizacjach na Przedmieściu Oławskim

  • Międzynarodowy Festiwal Organowy Non Sola Scripta – jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych przeglądów muzyki organowej w Polsce i Europie. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale też improwizacja, będąca rezultatem spotkania najlepszych organistów z całego świata, mistrzów innych instrumentów oraz wybitnych wokalistów.

 

Jubileuszowa XXV edycja Non Sola Scripta co niedziela o godz. 19.00 w kościele Świętego Krzyża

  • Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci Dziecinada – skierowane do najmłodszych, jedyne na taką skalę wydarzenie teatralne w mieście. To wciągające w treść propozycje artystyczne z całego świata. W programie, obok teatrów inicjacyjnych dla maluchów, znaleźć można też bajki dla przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym oraz dla dzieci… wciąż mieszkających w wielu dorosłych. To także pokazy plenerowe, gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz warsztaty dla całych rodzin. 

Jedyne na taką skalę wydarzenie teatralne w mieście skierowane do najmłodszych widzów, Dziecinada trafia też do domów dziecka i domów opieki społecznej

  • WROsound Festival – muzyczna propozycja zarówno dla miłośników spokojnych melodii, pasjonatów elektronicznych kompozycji, jak i osób poszukujących nowych, intrygujących projektów. Od 9. edycji kluczem do „wrocławskości” imprezy jest osoba kuratora – co roku inny artysta związany z Wrocławiem tworzy program muzycznych propozycji, pokazując, jak lokalna muzyka współgra z innymi miastami czy ze sceną zagraniczną. 

WROsound Festival zaspokaja gusty bardzo szerokiej publiczności

  • Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog – Wrocław – jedno z najważniejszych teatralnych wydarzeń w Polsce i Europie, od lat konsekwentnie promuje artystów tworzących teatr nie tylko oryginalny formalnie, ale również – a może przede wszystkim – taki, który sprawia, że jest on ważną dla widzów przestrzenią wolnej wymiany poglądów i dyskusji. Festiwal jest nierozłącznie związany ze swoją założycielką Krystyną Meissner, która co dwa lata zaprasza do Wrocławia najbardziej inspirujące zjawiska światowego teatru dramatycznego. 

 

Dialog ma formułę biennale, więc dorośli miłośnicy teatru będą musieli poczekać do 2019 r. na jubileuszową, dziesiątą odsłonę festiwalu

Programy współpracy lokalnej i międzynarodowej

Trzeci filar Strefy Kultury Wrocław, czyli programy, obejmuje działania zarówno o charakterze lokalnym, jak i ogólnopolskim czy międzynarodowym. – To najczęściej te marki, które najlepiej wypadły podczas ESK 2016 – twierdzi Dominika Kawalerowicz. – Szczególnie duża rewolucja czeka nas w Mikrograntach – dodaje.

  • Mikrogranty – program współorganizacji projektów, w którym mieszkańcy miasta mogą zrealizować swoje pomysły na działania o charakterze kulturotwórczym ze wszystkich dziedzin sztuki, animacji i edukacji kulturalnej, aktywizacji społecznej o charakterze kulturotwórczym. Jest nastawiony na edukację i wsparcie rozwoju umiejętności związanych z aktywnym wpływem na rzecz społeczności lokalnej.

Do Mikrograntów włącza się teraz również Biuro ds. Partycypacji Społecznej UM Wrocławia. Zwiększy sie tym samym liczba projektów – z 30 do aż 100

  • Sąsiadujemy – sąsiedzkie działania kulturalne skierowane do mieszkańców czterech wrocławskich osiedli (do Ołbina, Brochowa i Przedmieścia Oławskiego dołączy w 2018 roku Kleczków), którzy mogą wziąć udział w podwórkowych koncertach, happeningach, warsztatach, pokazach filmowych i spektaklach. Do współpracy zaproszeni zostali lokalni partnerzy, którzy tworzą program wydarzeń wraz z mieszkańcami.

Sąsiadujemy – Dzień Trójkąta w tym roku 9 września 

  • AIR Wro – program rezydencji, wizyt studyjnych i współpracy międzynarodowej. Jego zadaniem jest wsparcie i promocja działań twórców z różnych dziedzin kultury i sztuki – artystów, kuratorów, badaczy, dziennikarzy, animatorów i menedżerów, którzy są zainteresowani współpracą z przedstawicielami lokalnych społeczności i środowisk, a także chcą budować międzynarodowe relacje kulturalne.

Najmłodsze dziecko tegorocznego AIR Wro to Kultura Mobilna, czyli wsparcie dla lokalnych artystów i menedżerów podczas ich wyjazdów za granicę na wiztyty studyjne czy prezentacje. Dotacja wynosi 2500 zł

  • Koalicja Miast – pierwszy w historii Europejskich Stolic Kultury projekt, w którym współpracę podjęły miasta ubiegające się o ten tytuł. W latach 2018–2019 realizowany będzie jako wspólny program miast-koalicjantów, mający na celu podnoszenie kompetencji oraz rozwój pola kultury – zaplanowano m.in.: wizyty studyjne, seminaria problemowe, spotkania z ekspertami dotyczące bieżących zjawisk i działalności w kulturze miejskiej.

 W tym roku pierwsze spotkanie Koalicji Miast zaplanowano w Gdańsku. Oczywiście Wrocław będzie tam dzielił się swoją wiedzą o ESK

  • Wrocławski Program Wydawniczyskierowany do wydawców książek i czasopism, dotyczących Wrocławia i Dolnego Śląska. Jego nadrzędnym celem jest promowanie wartościowych tekstów literackich, naukowych i dziennikarskich, skupiających się bardziej na walorach artystycznych i merytorycznych niż potencjale komercyjnym.

W połowie bieżącego roku należy spodziewać się dodatkowego naboru na realizacje w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego

  • Praktycy Kultury – działania warsztatowe, laboratoria, konferencje i otwarte sesje kreatywne skierowane do przedstawicieli sektora pozarządowego, instytucji oraz osób działających niezależnie. Program ma przygotować kreatorów kultury do reagowania na potrzeby odbiorców i współtworzenia miejsc dedykowanych kulturze, a także rozwijać sieci współpracy na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. 

Praktycy Kultury, czyli suma doświadczeń ESK 2016 z pracy z lokalnymi twórcami i organizacjami pozarządowymi. Zapowiadnych jest wiele spotkań, dyskusji i konsultacji, by wykształcić fachową kadrę do pracy w kulturze 

Kultura niezbędna na co dzień

Strefa Kultury Wrocław co miesiąc przygotowuje też Wrocławski Niezbędnik Kulturalny” – jedyne tak obszerne wydawnictwo, w którym znaleźć można aktualne informacje o kulturalnym życiu Wrocławia.

Obecny kształt „Niezbędnika” jest efektem szerokiej dyskusji środowiskowej na temat potrzeby jednego wydawnictwa, gdzie znajdą dla siebie miejsce wszyscy zainteresowani – wyjaśnia ideę publikacji Dominika Kawalerowicz. – Ogromne zainteresowanie „Niezbędnikiem” unaoczniło, że periodyk przekrojowo prezentujący wrocławską kulturę to cenne narzędzie zarówno po stronie organizatorów życia kulturalnego, jak i jego uczestników.

W każdym numerze pojawia się kalendarium z zapowiedziami kilkudziesięciu wydarzeń, które organizowane są przez wrocławskie instytucje, stowarzyszenia i organizacje, a także część publicystyczna czyli m.in.: wywiady, lifestyle’owe poradniki, felietony i przewodniki po mieście. Bezpłatny miesięcznik wydawany jest w wersji dwujęzycznej (polsko-angielskiej),ma też specjalny dodatek skierowany do mniejszości ukraińskiej.

 

 Strefa Kultury Wrocław – najważniejsze wydarzenia 2018 r.

  • 2-31.01.2018 | AIR Wro – nabór dla kuratora na wyjazd do GEH8 (Drezno)
  • 8.01-5.02 | Kultura Mobilna – nabór do 4. edycji
  • 22-23.02.2018 | AIR Wro – nabór dla kuratora na wyjazd do Berlinerpool (Berlin
  • 1-15.03 | Mikrogranty – nabór do 16. edycji
  • 15-16.03 | AIR Wro Talks
  • 19.03-16.04 | Kultura Mobilna – nabór do 5. edycji 
  • 26-30.04 | 54. Jazz nad Odrą
  • 1-15.05 | Mikrogranty – nabór do 17. edycji
  • 7.05-4.06 | Kultura Mobilna – nabór do 6. edycji 
  • 25.05 | Dzień Sąsiada
  • 9.06 | Europejska Noc Literatury
  • 1.07-2.09 | XXV Międzynarodowy Festiwal Organowy Non Sola Scripta
  • 1-15.09 | Mikrogranty – nabór do 18. edycji
  • 8.09 | Dzień Trójkąta
  • 26-30.09 | 6. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci Dziecinada
  • 17-19.10 | Konferencja Miasto i Kultura
  • 22.10-19.11 | Wrocławski Program Wydawniczy – start konkursu na 2019
  • 30.11-2.12 | 10. WROsound Festival

Od 17 stycznia 2018 najświeższe informacje związane z wydarzeniami Strefy Kultury Wrocław dostępne są na nowej stronie internetowej instytucji – pod adresem www.strefakultury.pl znaleźć można zarówno kalendarz wydarzeń, jak i informacje o programach, festiwalach oraz aktualnych naborach i konkursach.

 Zdjęcia: materiały prasowe Strefy Kultury Wrocław

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl