wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Średzki skarb – obowiązkowo, a potem relaks nad wodą

Złota korona z sycylijskimi ornamentami, kosztowne klejnoty i ozdoby, złote i srebrne monety – skarb odkryty w latach 80. w Środzie Śląskiej do dzisiaj wywołuje emocje, bo był jednym z najcenniejszych znalezisk tego typu w Polsce. Poza tą sensacyjną historią, miasto proponuje wiele innych atrakcji przez cały rok

Reklama

Na hasło „skarb średzki” historykom i poszukiwaczom skarbów przez wiele lat drżały ręce z emocji. W latach 80. w odstępie kilku lat, podczas robót budowlanych w centrum miasta robotnicy trafiali na naczynia z kosztownościami: złotymi i srebrnymi monetami, drogocennymi ozdobami, klejnotami.

Królewska pożyczka

Po przebadaniu znaleziska przez archeologów (część klejnotów trzeba było przy pomocy milicji odzyskać od mieszkańców miasta, którzy na własną rękę przeszukiwali okolice i wywiezioną z wykopu ziemię), ustalono, że cenne precjoza zostały ukryte przez mieszkającego w Środzie żydowskiego kupca Mojżesza.

W drugiej połowie XIV w., w zamian za dużą pożyczkę udzieloną czeskiemu królowi Karolowi IV Luksemburskiemu, zyskał on prawo do mieszkania w Środzie i zwolnienie z podatków. Dodatkową gwarancją umowy był kosztowny zastaw. Mojżesz w obawie przed grabieżą schował klejnoty oraz monety i skarb przeleżał w ziemi ponad 600 lat.

Sensacyjnych wątków tej historii, brawurowych zwrotów akcji i zagadek jest mnóstwo. Warto je poznać, wybierając się do Środy Śląskiej, skarb jest prezentowany w tamtejszym Muzeum Regionalnym (choć formalnie należy do kolekcji wrocławskiego Muzeum Narodowego).

Ważne: wystawa z klejnotami bywa wypożyczana do muzeów na całym świecie. Przed wycieczką należy sprawdzić, czy złota korona i inne średniowieczne cuda są na miejscu.

Wieża z widokiem na Ślężę

Środa Śląska to jeden z najstarszych w Polsce ośrodków miejskich założony w 1235 r. na prawie średzkim. Po bogatej przeszłości miasta pozostało do dzisiaj wiele ciekawych śladów. Można je podziwiać ze szczytu wieży przy kościele pw. św. Andrzeja – dawnej gotyckiej dzwonnicy, wybudowanej prawdopodobnie w połowie XIV w.

Z punktu widokowego na szczycie ponad 30-metrowej budowli rozciąga się cudowna panorama miasta i całej gminy. Przy dobrej pogodzie widać masyw Ślęży, Śnieżkę i wrocławski Sky Tower. U stóp wieży działa punkt informacji turystycznej.

Panorama Środy Śląskiej, fot. archiwum UM w Środzie Śląskiej

Przy wschodniej ścianie wieży stoi barokowa figura św. Jana Nepomucena, pamiątka przynależności tych ziem do Czech.

Czas na kajaki

W Środzie Śląskiej są także doskonałe miejsca na relaks w czystej formie. Warto zajrzeć nad jeziorko „Kajaki”, to urokliwe miejsce świetnie nadaje się na odpoczynek.

Otaczające go ścieżki to wygodne trasy spacerowe, z których korzystają także rowerzyści i rolkarze.

Największą atrakcjami są plaża oraz przystań, przy której latem można wypożyczyć kajaki i rowery wodne. Poza tym można korzystać z siłowni na  świeżym powietrzu i placu zabaw. Akwen jest niezwykle popularnym miejscem także wśród wędkarzy.

Z „Kajakami” sąsiaduje Centrum Sportu i Rekreacji. Są tu: pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej oraz mniejsze boisko  typu ORLIK, boisko do koszykówki, siatkówki oraz kort tenisowy, a zimą lodowisko. Kompleks ma profesjonalne zaplecze z szatniami, natryskami i wypożyczalnią sprzętu.

Średzki Park Wodny, fot. archiwum UM w Środzie Śląskiej

Na tym lista atrakcji się nie kończy. Tuż obok od 2012 r. działa Średzki Park Wodny. Do dyspozycji gości są: basen sportowy z sześcioma torami, basen rekreacyjny z hydromasażami, biczami wodnymi i gejzerami, zjeżdżalnia, brodzik dla dzieci, jacuzzi oraz saunarium. Ponadto można tu skorzystać z siłowni, restauracji, centrum odnowy biologicznej, a także sali konferencyjnej.

Rusz ścieżką nad jeziorko Brodno

W gminie Środa Śląska warto zajrzeć także nad jezioro Brodno, to zaledwie 10 km od miasta.

W 2014 r., z wykorzystaniem unijnego dofinansowania, utworzono przy nim ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną. To urocze miejsce, wyposażone w drewnianą altanę, pomost i schody, a korzystanie z blisko półkilometrowej trasy ułatwiają tablice edukacyjno-informacyjne, poświęcone roślinności i zwierzętom zamieszkującym akwen.

Trasa edukacyjna nad jeziorkiem Brodno, fot. archiwum UM w Środzie Śląskiej

To świetne miejsce na ciekawe lekcje przyrody w terenie dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz miłośników fauny i flory. Jeziorko nie jest przystosowane do kąpieli, za to jest cenione przez wędkarzy, bo można tu złowić dorodne liny i leszcze, karpie oraz szczupaki.

Tekst: Materiały informacyjne UM w Środzie Śląskiej

Jak dojechać?

Samochodem: wyjazd z Wrocławia drogą krajową 94 w kierunku Zielonej Góry. Odległość 32 km, czas przejazdu 30-50 minut

Pociągiem: wyjazd z dworca Wrocław Główny w kierunku na Legnicę, Węgliniec. Odległość 34 km, czas przejazdu 25-35 minut.

Środa Śląska

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl