Wrocław Extra

Trzebnica

Pomysł na weekend. Sanktuarium i klimatyczny Las Bukowy wśród stawów

P.Kucharski/UM Trzebnica

Trzebnica to jedno z najładniej położonych dolnośląskich miast. Jego urok i klimat już w średniowieczu doceniła księżna Jadwiga Śląska. Sanktuarium patronki Śląska to tylko jeden z powodów, dla których warto odwiedzić Trzebnicę. W dawnym uzdrowisku jest piękny Las Bukowy oraz nowoczesny kompleks basenów.

Tomasz Wysocki | 04 marca 2023

Trzebnica skryła się w dolinie między łagodnymi pagórkami obsadzonymi sadami, winoroślami i lasami. Nową trasą S5 dojedzie się na miejsce w niespełna pół godziny. Wzdłuż drogi prowadzi wygodna ścieżka rowerowa, a raz w roku wczesną jesienią maszerują nią pielgrzymi zmierzający do trzebnickiego sanktuarium.

Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej

Święta Jadwiga i jej mąż – Henryk Brodaty, zostawili na całym Dolnym Śląsku wiele śladów swojej działalności. Największym, służącym do dzisiaj, jest bazylika św. Jadwigi w Trzebnicy. To najstarsze sanktuarium na Śląsku i jedną z ważniejszych nekropolii Piastów Śląskich.

Trójnawowa świątynia ma 80 m długości i 23 m szerokości. Z pierwotnej późnoromańskiej budowli z początku XIII w. zachowały się zręby murów, dwa portale oraz krypta św. Bartłomieja pod prezbiterium. Pośrodku prezbiterium znajduje się grobowiec księcia Henryka Brodatego i mistrza krzyżackiego Konrada von Feuchtwangena.

Po obu stronach prezbiterium są kaplice: św. Jana i św. Jadwigi. Ta druga to pierwszy w Polsce obiektem zbudowanym w stylu czysto gotyckim, powstała w latach 1268-1269. Znajduje się tu imponujący barokowy sarkofag świętej, wykonany z marmuru i alabastru, zaś pod wspartym na kolumnach baldachimem leży jej alabastrowy posąg.

Pocysterski klasztor sióstr Boromeuszek

Sanktuarium to niejedyny trzebnicki obiekt o charakterze sakralnym, który warto odwiedzić. Bardzo ciekawym miejscem – ze względu na architekturę, rozmiary i charakter, jest

Pocysterski klasztor Sióstr Boromeuszek. Należy do największych budynków klasztornych w Europie Środkowej. Wybudowany został w latach 1696-1726 na miejscu pierwotnego, znacznie mniejszego budynku, ufundowanego na początku XIII w. przez parę książęcą Henryka Brodatego i św. Jadwigę.

Krużganki w pocysterskim klasztorze ss Boromeuszek, fot. M. Mazurkiewicz/UM Trzebnica

Miłośnicy sztuki docenią prezentowane wewnątrz rzeźby i obrazy, a osoby interesujące się architekturą mają szansę na poznanie oryginalnego kompleksu.

Od 1870 r. pracują w nim siostry Kongregacji Miłosierdzia Świętego Karola Boromeusza.

Klasztor służy nadal pielgrzymom. Poza tym prezentowane są tu artefakty z czasów św. Jadwigi, a w klasztornym muzeum do obejrzenia jest wystawa opowiadająca o codzienności i dokonaniach trzebnickich boromeuszek.

Pocysterski klasztor ss. Boromeuszek, fot. M. Mazurkiewicz/UM Trzebnica

Na co dzień siostry opiekują się osobami starszymi i chorymi, prowadzą świetlicę dla dzieci i młodzieży oraz stołówkę dla ubogich

Uzdrowisko, baseny i klimatyczny Las Bukowy

Trzebnica to miejscowość z uzdrowiskowymi tradycjami, które sięgają początku XX w. Potwierdzone lecznicze właściwości klimatu dopełniane są wysokimi walorami przyrodniczymi oraz naturalnymi zasobami wód mineralnych. Władze gminy starają się o przywrócenie statusu uzdrowiska. To szansa, by Trzebnica-zdrój stała się ciekawą alternatywą dla górskich uzdrowisk.

Stawy na skraju Lasu Bukowego, fot. M. Mazurkiewicz/UM Trzebnica

Zrewitalizowane stawy trzebnickie odzyskują swój dawny, wypoczynkowy charakter. Wokół wyznaczono parkingi, stawy otoczono chodnikami, teren jest oświetlony, pojawiły się ławki i amfiteatr. Dzisiaj to popularne miejsce mieszkańców i gości, którzy szukają okazji do wypoczynku w ładnych okolicznościach przyrody.

Trzebnica ma także propozycje dla osób szukających okazji do aktywnego wypoczynku. Pięknie położony Trzebnicki Park Wodny ZDRÓJ (otwarty w 2011 r.) to jeden z najnowocześniejszych obiektów w regionie. Oprócz kompleksu basenów są tu siłownie, sala fitness oraz kręgielnie.

Trzebnicki Park Wodny ZDRÓJ, fot. M. Mazurkiewicz/UM Trzebnica

To nie koniec atrakcji. W sąsiedztwie stawów trzebnickich jest Las Bukowy, który dawniej pełnił funkcję parku zdrojowego.

Duża część Lasu Bukowego poprzecinana jest szlakami spacerowymi. W pobliżu działają punkty małej gastronomii, organizowane są tu także koncerty.

Kościół w Lesie Bukowym, fot. M. Mazurkiewicz/UM Trzebnica

To doskonałe miejsce dla biegaczy i amatorów nordic walking. Natomiast znajdujący się w głębi lasu kościółek oraz pięknie położona Droga Krzyżowa zachęcają do zadumy i wyciszenia.

Tekst na podstawie materiałów informacyjnych UM w Trzebnicy

Jak dojechać z Wrocławia do Trzebnicy?

Samochodem: wyjazd z Wrocławia drogą S5 w kierunku Leszna. Odległość 26 km, czas przejazdu 30 minut.

Pociągiem: wyjazd z dworca Wrocław Główny w kierunku Trzebnicy. Odległość 33 km, czas przejazdu 45-50 minut.