wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

28°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 19:10

wroclaw.pl strona główna

WROCŁAW Bardzo indyjsko na wrocławskim Rynku. To Festiwal Wozów

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Lubomierz. Komediowa stolica Polski pełna relikwii

Malownicze miasteczko najbardziej znane jest jako plan „Samych swoich” Sylwestra Chęcińskiego. Jednak w Lubomierzu jest wiele atrakcji wyjątkowych w skali Polski.

Reklama

Początki Lubomierza wiążą się z klasztorem Sióstr Benedyktynek założonym w 1278 r. Jako przyklasztorna osada w 1291 r. uzyskał prawa miejskie, ale do początków XIX w. należał do benedyktynek. Ostatnie zakonnice – karmelitanki bose – opuściły Lubomierz w 1998 r.

Spośród wielu pamiątek po mniszkach, warto wspomnieć wyjątkowo bogaty zbiór relikwii świętych, gromadzonych przez ponad 500 lat przez siostry zakonne.

Największy relikwiarz

W kościele parafialnym Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa (należącym do zespołu klasztornego) można podziwiać barokowy wystrój świątyni: freski, obrazy, rzeźby, barokowe konfesjonały. Przy głównych elementach wyposażenia świątyni  oraz na zewnątrz są kody QR, które pozwalają samodzielnie zwiedzić ogólnodostępną część kościoła.kościół parafialny Wniebowzięcia NMP w Lubomierzu, fot. Urząd Gminy Lubomierz

Za to tylko z przewodnikiem obejrzymy pozostałości świątyni gotyckiej (m.in. zakrystię), „Chór Mniszek” z dwoma przeszklonymi sarkofagami, salę z ponad setką szat liturgicznych oraz chorągwiami procesyjnymi, wystawę sprzętów liturgicznych, krużganki.

Najciekawszym momentem tej części trasy jest kaplica z relikwiami. To największy – liczący 300 eksponatów – w Polsce zbiór relikwii 1. stopnia: czyli fragmenty kości, krew, włosy świętych i błogosławionych. Część relikwii pochodzi z czasów Chrystusa.

Według opisów, odkrytych w 2016 roku, są wśród nich szczątki apostołów: Piotra, Filipa, Tadeusza, ale także Marii Magdaleny, świętego Franciszka, świętego Maternusa oraz świętego Jana Nepomucena, a także ojca Pio, który zmarł w latach 60. XX wieku.

Rynek i okolice jako plan filmowy

Lubomierz II wojnę światową przetrwał bez zniszczeń – do dzisiaj można oglądać średniowieczny układ zabudowy, chociaż same budynki centralnego placu miasta – placu Wolności – pochodzą z XVI w. Oryginalna architektura przyciąga fotografów i filmowców.

Oprócz filmowej sagi o Kargulach i Pawlakach zrealizowano tu zdjęcia do dziewięciu innych filmów. W jednym z nich miasteczko leżące na Pogórzu Izerskim „odgrywało” nawet rolę nadmorskiego kurortu.

Miasto Kargula i Pawlaka

W Domu Płócienników, z dobrze zachowanym, renesansowym układem przestrzennym, znajduje się biuro Informacji Turystycznej oraz Muzeum Kargula i Pawlaka.

 Muzeum Kargula i Pawlaka, fot. Urząd Gminy Lubomierz

Główni bohaterowie trylogii Sylwestra Chęcińskiego to najsłynniejsze postacie kojarzące się turystom z tym miasteczkiem.

W muzeum zgromadzone są pamiątki związane z niezapomnianą komedią, przede wszystkim rekwizyty wykorzystane przy kręceniu filmu. Wśród nich znajdują się: karabin, z którego „zamek wylata”, granat do świątecznego ubrania i fragment płotu, przy którym kłócili się bohaterowie. Wśród innych unikatowych eksponatów znajdują się umowa z dublerem Władysława Hańczy – Józefem Jakubowskim – oraz pierwsza kopia filmu „Sami swoi”, wykorzystana podczas prapremiery w 1967 r.

 Muzeum Kargula i Pawlaka, fot. Urząd Gminy Lubomierz

Od 1997 r. w Lubomierzu odbywa się Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych. Biorą w nim udział reżyserzy i aktorzy, a ich wizyty upamiętniają tabliczki w tzw. Zaułku Filmowym.

Jak dojadę?

Z Wrocławia do Lubomierza jest ok. 130 km. Samochodem ten odcinek pokonamy w około dwie godziny. Należy kierować się A4 w stronę Legnicy, na węźle Złotoryja zjechać w kierunku Złotoryi, a potem DK 364 i 297 dojedziemy do Lubomierza.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama