Europejska Noc Literatury 9 czerwca na Przedmieściu Oławskim

W sobotę 9 czerwca w ciekawych miejscach Przedmieścia Oławskiego impreza dla tych, którzy chcą wiedzieć, co piszczy w literackiej trawie, czyli posłuchać najnowszej światowej i polskiej prozy w interpretacji znanych aktorów. Europejską Noc Literatury obchodzimy po raz siódmy, a w każdej dotychczasowej brało udział nawet 10 tysięcy entuzjastów książek.


Obcy hasłem ENL

W tym roku nowe są nie tylko miejsca, w których odbędą się prezentacje fragmentów literackich, ale i kurator. W poprzednich latach (od 2013 roku poczynając) selekcją tekstów zajmowali się kolejno Marcin Hamkało i Irek Grin, teraz rolę przejął krytyk literacki Michał Nogaś. Jest autorem zarówno hasła edycji 2018 – „Obcy”, jak i nowego kryterium selekcji tekstów. O wybór poprosił główne polskie wydawnictwa. – Zapytałem, czy są tytuły, które pasowałyby do hasła „Obcy”, obcości między ludźmi, na poziomie polityki, ale i w życiu codziennym – tłumaczy Michał Nogaś. Nowości było całkiem sporo, dzięki temu udało się zgromadzić dziesięć fragmentów powieści, esejów, reportaży, aż osiem z nich nie była jeszcze publikowana, więc wrocławianie poznają je jako pierwsi.

Europejska Noc Literatury

Europejska Noc Literatury

Kluby dyskusyjne / W plenerze / Spotkania z autorami / Akcje społeczne / Dla wszystkich
Termin 9 czerwca 2018 od 00:00 do 22:30

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Książki, które warto poznać

Są wśród nich m.in. esej z nowego zbioru Zadie Smith. W tomie „Widzi mi się” autorka bestselleru „Białe zęby” analizuje m.in. wpływ Brexitu na zachowanie Wyspiarzy. – Dowiemy się, co się stało, gdy Brytyjczycy powiedzieli „nie” swoim czarnoskórym sąsiadom – opowiada Michał Nogaś. 

Na sporą sensację zapowiada się fragment „Historii przemocy” francuskiego autora Edouarda Louisa, w której dwudziestoparoletni pisarz rozlicza się nie tylko z przeszłością (jest gejem, pochodzi z małej wioski, niezamożnej rodziny, homofobicznego społeczeństwa, a po przyjeździe do Paryża przeżył mrożącą krew w żyłach historię napaści i wizyty na policji, które opisał w powieści), ale i rasistowską francuską teraźniejszością. 

Wśród zapowiadanych publikacji jeszcze „Mazzel Tov” holenderskiej pisarki Margot Vanderstraeten, historia młodej korepetytorki, która uczy dzieci w ortodoksyjnej żydowskiej rodzinie i próbuje przeniknąć do nieznanego jej świata.

Z polskich literackich odkryć reportaż Marty Mazuś z tomu poświęconego temu, jak Polacy czują się we własnym kraju.

Aktorzy czytają literaturę

Wśród tegorocznych gwiazd, które zaprezentują fragmenty tekstów są m.in. Jacek Knapik, Mateisz Kościukiewicz, Magdalena Kumorek, Zofia Wichłacz, Grażyna Wolszczak, Wiktor Zborowski.

Godziny czytań we wszystkich miejscach Europejskiej Nocy Literatury: 18:00, 18:30, 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 22:00, 22:30.

Przedmieście Oławskie z Przedpokojem H13

Na Europejską Noc Literatury warto przyjść także z powodu nowej lokalizacji. Nieczęsto zdarza się posłuchać literatury we wnętrzach Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec (Podwale 76), dawnej wytwórni wódek Carla Schirdewana (przy Traugutta 102 b), czy kościoła Chrześcijan Baptystów, II Zboru we Wrocławiu (ul. Łukasińskiego 20a).

Premierowym miejscem jest Przedpokój H13 (przy ulicy Hercena 13), czyli nowe centrum rewitalizacji. – Nie było tu miejsca, gdzie mieszkańcy mogliby się spotkać, takim będzie teraz Przedpokój. Otwieramy go dla organizacji pozarządowych, grup formalnych i nieformalnych, to duże pomieszczenia na potrzeby warsztatów i spotkań – zapowiada Grażyna Adamczyk-Arns, prezes zarządu spółki Wrocławska Rewitalizacja. Ogłoszenie o naborze do konkursu dla organizacji i grup chętnych do użytkowania Przedpokoju H13 będzie można znaleźć już w czerwcu. Na razie warto Przedpokój H13 odwiedzić 9 czerwca.

Zgłoś uwagę