10. Europejska Noc Literatury 2021 zawita na Karłowice

Organizowana przez Strefę Kultury Wrocław 10. odsłona Europejskiej Nocy Literatury kontynuować będzie podróż po Wrocławiu. Tym razem pojawi się na jednym z najbardziej zielonych osiedli w mieście – na Karłowicach. Czytania odbędą się w dziesięciu plenerowych lokalizacjach 21 sierpnia, hasłem przewodnim jest „Po stronie kobiet”, zaś kuratorką będzie Anna Dziewit-Meller. 

  • europejska noc literatury, jarosław boberek

    ENL 2020: Jaroslaw Boberek czyta w Psim Parku, fot. Marcin Jedrzejczak


W tym roku czytania na Karłowicach

Europejska Noc Literatury (ENL) to realizowany w wielu miastach kontynentu projekt prezentujący twórczość europejskich pisarzy. To święto czytelników, którzy w ten jeden wieczór mogą usłyszeć znakomitą prozę w interpretacjach wybitnych twórców kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających.

Europejska Noc Literatury 2021

Europejska Noc Literatury 2021

Spotkania / W plenerze
Termin 21 sierpnia 2021 00:00

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

ENL zagościła we Wrocławiu po raz pierwszy w 2013 r. – jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Organizowane co roku wydarzenie na stałe wpisało się już do kulturalnego kalendarza w naszym mieście, a dziewięć dotychczasowych edycji projektu przyciągnęło tysiące widzów. Już w roku Europejskiej Stolicy Kultury – ENL po raz pierwszy zorganizowana została poza ścisłym centrum miasta – przygotowana na specjalne życzenie czytelników i czytelniczek literacka „dogrywka”, czyli druga w 2016 r. odsłona wydarzenia, zorganizowana została w malowniczych miejscach parku Szczytnickiego.

Kuratorzy ENL i ich wizje

Rok później Noc Literatury, której tematem była rozumiana na różne sposoby natura, zaprosiła wrocławian na Nadodrze, a w roku 2018, pod zaproponowanym przez kuratora Michała Nogasia hasłem „Obcy” – na Przedmieście Oławskie.

W 2019 r. (gdy kuratorką była Justyna Sobolewska, a tematem „Klasyka na nowo”) literackie święto była okazją, by lepiej poznać Plac Grunwaldzki. Organizowana już podczas pandemii ostatnia edycja ENL odbyła się na osiedlu Powstańców Śląskich – za podróżniczą selekcję literacką odpowiadał wtedy Max Cegielski.

W tym roku rolę kuratora, a zarazem selekcjonera literackiego powierzono Annie Dziewit-Meller, która w ubiegłym roku była jednym z gości ENL, a czytelnikom znana jest nie tylko jako pisarka i felietonistka, także współautorka programu poświęconego książkom „BukBuk”. W tym roku została także redaktorką naczelną prestiżowej Grupy Wydawniczej Foksal. 

Anna Dziewit-Meller postanowiła, że leitmotivem tegorocznej ENL będzie hasło „Po stronie kobiet”. – Wydaje mi się mocne i na czasie. Staniemy po stronie kobiet i będziemy czytać rzeczy pisane przez kobiety, o kobietach, dla kobiet, ale też dla mężczyzn – zaprasza tegoroczna kuratorka.  

– Na dobrze znane, oficjalne narracje będziemy chcieli nałożyć nowe opowieści, umożliwiając zmianę ich dotychczasowego odczytania – rozwija temat „Po stronie kobiet” Anna Dziewit-Meller. – Tak, by ów palimpsest doświadczeń kobiet i mężczyzn mógł ukazać nam całościową wizję rzeczywistości.

Anna Dziewit-Meller czyta na podwórku Szkoły Muzycznej na Rondzie podczas ubiegłorocznej ENL/fot. Jerzy Wypych 

Jakich fragmentów książek posłuchamy

Na razie zdradzono tytuły dwóch książek, których fragmenty poznamy. Z jednej strony będzie klasyka, czyli niezwykle opiniotwórczy esej „Własny pokój” Virginii Woolf, w którym słynna brytyjska pisarka zastanawiała się m.in. nad tym, jak niezależność finansowa ma wpływ na możliwość pracy twórczej dla kobiet. Drugą z ogłoszonych książek będzie także eseistyka, ale współczesna, Amerykanki Rebekki Solnit, którą do napisania tomu „Mężczyźni objaśniają mi świat” zainspirowało jej własne doświadczenie – śmieszno-straszne, należałoby dodać, bo podczas jednego z przyjęć obcy mężczyzna rozprawiał o jej książce, ale nie chciał przyjąć do wiadomości, że mogła ją napisać kobieta i że ta kobieta siedzi w jego bliskim sąsiedztwie. 

Fragmenty wszystkich wybranych przez Annę Dziewit-Meller dzieł literatury europejskiej jak zwykle usłyszymy w wykonaniu znanych osób ze świata kultury. Ich nazwiska, a także pełny repertuar 10. ENL poznamy niebawem.Zgłoś uwagę