wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. ESK Wrocław 2016 wita Aarhus i Pafos, nowe stolice kultury 2017

Duński Aarhus wspólnie z dawną stolicą Cypru – miastem Pafos w tym roku będą Europejskimi Stolicami Kultury. Przedstawiciele ESK Wrocławia 2016 podczas oficjalnych ceremonii otwarcia obu miast przekażą im tytuł stolicy kultury. 

Reklama

– To nasz obowiązek i piękna tradycja – mówi Krzysztof Maj, dyrektor Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. – Jedziemy do każdej ze stolic, by przekazać im tytuł i statuetkę zaprojektowaną przez Oskara Ziętę w 2015 roku na 30-lecie ESK. Statuetka przedstawia naszą wrocławską Iglicę. Najprawdopodobniej przekaże ją osobiście w każdym z miast prezydent Rafał Dutkiewicz. Jeszcze ustalamy szczegóły tego wydarzenia.

Oba miasta – Aarhus i Pafos prezentują się pod hasłem: „Łączyć kontynenty – dzielić się kulturą”.

Miasto wikingów i dawna stolica Cypru

Aarhus to drugie pod względem wielkości miasto Danii położone na Półwyspie Jutlandzkim. Miasto założyli wikingowie. Zabytki z ich panowania można dziś oglądać w Muzeum Wikingów oraz muzeum etnograficzno-archeologicznym Mosegard. Aarhus łączy historię z nowoczesnością – jest dużym miastem akademickim pełnym zabytków, ma średniowieczną katedrę, klasztor oraz piękne kamienice. Działa tu Opera Jutlandzkiej, Orkiestra Symfoniczna Miasta Aarhus oraz wiele galerii sztuki. Miasto buduje największą publiczną bibliotekę w Skandynawii.

Pafos, kiedyś stolica Cypru, leży na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy. Jest ważnym ośrodkiem turystycznym. Miasto dzieli się na dwie części: Kato Paphos i Ktima Paphos. Najsłynniejszą atrakcją Pafos są starożytne mozaiki z II i III w. n.e., pozostałości po rzymskim teatrze z II w. n.e., katakumby, zabytkowe kościoły bizantyjskie, malowniczy rynek, zamek Lusignanów – Saranda Kolones oraz liczne muzea. Pafos wpisane jest listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Wikińskie łodzie

Wydarzenie wyjątkowe, olśniewające i absolutnie magiczne – tak ceremonię otwarcia Aarhus 2017 zapowiadają organizatorzy. Rozpocznie się ona 21 stycznia. Kilka tysięcy lampionów, sześć dużych wikińskich łodzi, prawie tysiąc chórzystów, muzyków i kilka tysięcy uczestników niosących oświetlone papierowe stateczki zmieni Aarhus w morze ludzi, muzyki i epickich opowieści. W pochodzie, który przejdzie przez miasto, wezmą udział m.in. muzycy grający na lurach – tradycyjnych, skandynawskich instrumentach dętych w kształcie litery S, wykonanych z brązu lub drewna, piosenkarz z Wysp Owczych Eivør oraz Aarhus Jazz Orchestra i Aarhus Symphony Orchestra. Pochód zakończy się koncertem, zaplanowano też mapping na budynkach portowych w Aarhus. Ceremonię otwarcia przygotowuje Nigel Jamieson, znany twórca teatralnych i masowych imprez, m.in. „Tin Symphony” na otwarcie igrzysk olimpijskich w Sydney w 2000 roku, ceremonii zamknięcia Manchester Commonwealth Games oraz uroczystego otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Liverpool 2008.

Mity wiecznie żywe

Pigmalion i Galatea będą głównymi bohaterami ceremonii otwarcia Pafos 2017. Cypryjczycy rozpoczną obchody 28 stycznia. Nawiążą do antycznej przeszłości wyspy, a w szczególności do mitu o Pigmalionie, rozczarowanym kobietami, który wyrzeźbił z kości słoniowej idealną towarzyszkę Galateę. Obdarowywał ją prezentami, kwiatami, ubierał w najpiękniejsze suknie. Statuę ożywiła swoją boską mocą Afrodyta, poruszona uczuciem Pigmaliona. Ze związku rzeźbiarza z Galateą urodziła się Pafos, której imię nosi cypryjska stolica kultury. Mieszkańcy podkreślają, że ich miasto jest samo w sobie dziełem sztuki. Ceremonia rozpocznie się w samym sercu Pafos i choć plac okalają neoklasyczne budynki, to nie zapomniało ono o swoim antycznym dziedzictwie, które stało się uniwersalne dla wszystkich Europejczyków. W ceremonii wezmą muzycy, aktorzy, tancerze, ochotnicy, młodzież i dzieci ze wszystkich miasteczek na Cyprze, w tym Pafos, a także Europy, Bliskiego Wschodu i duńskiego Aarhus. Nie zabraknie świateł i muzyki, zaśpiewa też grecka piosenkarka Alkistis Protopsalti.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl