Dzień Świętego Patryka we Wrocławiu: stadion na zielono

Dzień Świętego Patryka obchodzony jest na całym świecie – od Sydney, przez Tokio, aż po Nowy Jork organizowane są różne festiwale, a znane obiekty podświetlane są na zielono. 17 marca Stadion Wrocław zostanie podświetlony na zielono i weźmie udział w ogólnoświatowej akcji Global Greening.


Stadion rozbłyśnie w kolorze zielonym, jak wiele innych budowli w Polsce i na świecie, w godz. 19.00-22.00.
Obchodom tego dnia będzie towarzyszył specjalny slogan: „Baw się jak w Irlandii”. Do akcji można włączyć się również na portalu Twitter, robiąc zdjęcia i oznaczając je poprzez hashtag #swPatryk

10 faktów na temat Dnia Świętego Patryka – narodowego święta Irlandii

  1. Święty Patryk jest patronem Irlandii, a Dzień Świętego Patryka obchodzony jest 17 marca.
  2. W V wieku Patryk nawrócił Irlandię na chrześcijaństwo, a trójlistnej koniczyny używał, aby objaśniać dogmat Trójcy Świętej.
  3. Legenda głosi, że Święty Patryk przepędził węże z Irlandii.
  4. Zielony jest kolorem Irlandii, ale to kolor zwany „niebieskim św. Patryka” występuje na sztandarze prezydenta Irlandii.
  5. Z okazji Dnia Świętego Patryka w całej Irlandii odbywają się parady. Największa z nich jest organizowana w Dublinie.
  6. Na całym świecie Dzień Świętego Patryka jest obchodzony przez liczącą 70 milionów osób irlandzką diasporę oraz wielu przyjaciół Irlandii za granicą.
  7. Boston był miastem, w którym w 1737 roku odbyła się pierwsza parada. Teraz największe parady odbywają się co roku w Nowym Jorku.
  8. Co roku 17 marca premier Irlandii wręcza wazę z koniczyną prezydentowi Stanów Zjednoczonych w Białym Domu.
  9. Z okazji Dnia Świętego Patryka na zielono podświetlane są znane obiekty na całym świecie, takie jak Wieża Eiffla, piramidy w Egipcie, opera w Sydney i Empire State Building.
  10. Z okazji Dnia Świętego Patryka wiele osób ubiera się na zielono i przypina koniczynę do stroju.
Zgłoś uwagę