wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Żołnierze świętowali na Rynku [ZDJĘCIA]

To kolejna, już 99. rocznica bitwy warszawskiej, zwanej też Cudem nad Wisłą, którą Wojsko Polskie obchodzi jako swoje święto. Tradycyjnie, 15 sierpnia br. po mszy w kościele garnizonowym, na pl. Gołębim odbył się uroczysty apel i defilada jednostek wrocławskiego garnizonu. Mieszkańcy Wrocławia i turyści mogli też oglądać militaria, które żołnierze wystawili na Rynku.  

Reklama

Spotkanie na wojskowym pikniku

Już od rana na pl. Solnym, w okolicach pomnika Aleksandra Fredry i na pl. Gołębim trwała prezentacja wozów bojowych, szpitala polowego i sprzętu wojskowego, który żołnierze jednostek dyskolowanych we wrocławskim garnizonie udostępnili w dniu swojego święta wszystkim, którzy chcieli go obejrzeć, dotkąć, a nawet wypróbować. 

Jak zwykle najmłodsi chcieli zobaczyć najwięcej i to od środka – dlatego wielką radość sprawiało im wejście do ogromnego wozu bojowego, by choć na chwilę zasiąść za jego kierownicą.

Agencja Mienia Wojskowego ponownie wyprzedawała swoje „dobra” z demobilu”, a specjaliści od wojskowej medycyny prewencyjnej pokazywali, jak fachowo opatrywać rany, wykonać sztuczne oddychanie i inne czynności, mogące uratować życie – nie tylko zresztą na polu bitwy.

Na miejscu można było także zasięgnąć języka, jak zaciągnąć się do wojska, jaki rodzaj służb jest reprezentowany we Wrocławiu i ile lat trzeba się uczyć, by zostać oficerem.

Uroczysty apel

O 11.30, czyli po mszy w kościele garnizonowym, w której oprócz żołnierzy wzięli udział przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, kombatanci i członkowie Bractwa Kurkowego, na pl. Gołębim rozpoczęła się główna tego dnia uroczystość.

Odczytano m.in. apel pamięci polskich żołnierzy, bojowników i cywili poległych w wojnach, powstaniach, na misjach specjalnych, a także zamęczonych w obozach i więzieniach – i uczczono ich salwą honorową.

Święto 15 sierpnia było też okazją do wręczenia medali i odznaczeń, przyznanych przez władze wojskowe, a także cywilne zasłużonym żołnierzom i pracownikom cywilnym wojska.

Wciągnięto biało-czeroną flagę na maszt w trakcie odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych, a na koniec wrocławskich obchodów biorące w nich udział jednostki pokazały się w defiladzie przed trybuną honorową.

Święto wojskowe, święto liturgiczne

Przypomnijmy, że Święto Wojska Polskiego przypada na obchodzone w Polsce święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które jest dniem wolnym od pracy.

15 sierpnia wojskowi świętują na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r., stoczonej podczas wojny polsko-bolszewickiej. Wybrano ten dzień, ponieważ wtedy, nocą, pierwsze oddziały 21. Dywizji Piechoty Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Rezultatem było rozbicie wojsk rosyjskiego Frontu Zachodniego, dowodzonych przez Tuchaczewskiego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl