Całkowite zaćmienie Księżyca ma miejsce wtedy, gdy Słońce, Ziemia i Księżyc znajdują się w linii prostej. Dokładnie tak się stało w nocy z niedzieli na poniedziałek (27/28 września). Cały spektakl na niebie rozpoczął się już o godzinie 2.11. Jednak pierwsze wyraźne zmiany w wyglądzie Księżyca zobaczyć można było dopiero około godziny 3.07. Księżyc wędrował na południowej części nieba w kierunku zachodnim. Właśnie wtedy powoli jego tarcza zaczęła „znikać”. Finał przedstawienia i całkowite zaćmienie rozpoczęło się o godzinie 04:11 osiągając kulminację o 04:47. W tym momencie Księżyc był najciemniejszy i z każdą kolejną minutą powoli się rozjaśniał. Dokładnie o 5:23 nastąpił koniec fazy całkowitej zjawiska, ale nie koniec całego spektaklu.
Dokładnie tej samej nocy można było oglądać zjawisko nazywane – Superksiężyc lub krwawy Księżyc. Nasz naturalny satelita był wtedy na swojej orbicie najbliżej Ziemi, dla obserwatorów oznaczało to, że był jakby większy i dużo jaśniejszy a w dodatku z ciekawą „krwistą” barwą. Obserwatorom we Wrocławiu pogoda dopisała. Nad ranem było widać wiele osób obserwujących zjawisko.____________________________________________________________________
Była to świetna okazja na wykonanie kilku ciekawych zdjęć. Może się to udać nawet amatorskimi aparatami. Tylko, jak się za to zabrać i o czym pamiętać? Kilka rad poniżej.
Jak się przygotować?
Aparat – idealna będzie lustrzanka cyfrowa ale spokojnie poradzimy sobie również zwykłym aparatem cyfrowym.
Lokalizacja – szukajmy takiego miejsca, z którego bez problemu widać Księżyc i jego całą wędrówkę. Idealnie będzie jeśli na pierwszy plan znajdziemy jakiś motyw (miasto, architektura, mosty, drzewo, trawa, itp).
Obiektyw – przy lustrzance i aparacie typu bezlusterkowiec najlepiej sprawdzą się teleobiektywy o dużych ogniskowych (np. 200 mm). W „cyfrówce” będzie liczył się zoom. Rada dla tych, którzy takich możliwości nie mają. W miarę upływu czasu, kiedy Księżyc będzie zbliżał się do horyzontu będzie robił się optycznie większy. Wtedy łatwiej można wykonywać zdjęcia nawet obiektywami o krótszych ogniskowych.
Statyw – aby po zrzuceniu zdjęć na komputer mieć pewność, że są ostre warto na obserwację zaćmienia wziąć statyw. Przyda się również pilot, wężyk spustowy lub aplikacja na telefon, która pozwoli nam wyzwalać migawkę aparatu bez drgań.
Jak zrobić zdjęcie zaćmienia Superksiężyca?
- Przygotuj aparat, najlepiej rozstawiony na statywie. To ułatwia wykonać ostre i nieporuszone zdjęcie.
- Nastaw ogniskową obiektywu. Czym większa, tym oczywiście tarcza Księżyca na zdjęciu będzie większa i bardziej szczegółowa.
- Uważnie wyostrz obiektyw, najlepiej celując punktami pomiarowymi na brzegi jasnego Księżyca.
- Nie przesadzaj z iso (200-400 powinno wystarczyć).
- Pamiętaj, że parametry naświetlania w aparacie (czas lub przysłona) będą się zmieniać w zależności od fazy zaćmienia(Księżyc będzie raz jaśniejszy raz ciemniejszy).
- Obserwuj wędrówkę Księżyca i zjawisko zaćmienia. Kulminacja wystąpi o godzinie 4:47. Jednak warto zaczekać nawet do godziny 6.00, kiedy Księżyc będzie wychodził już ze strefy pełnego cienia, ale za to znajdzie się blisko horyzontu.