wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocławskie osiedla
  4. Wszystko można pozłocić

W maju tego roku na Nadodrzu pojawiła się nowa galeria ramiarstwa i pozłotnictwa. Miejsce zlokalizowane jest na ulicy Chrobrego 28. Galerię otworzył niekwestionowany specjalista w tej dziedzinie Ludomir Domański - przedstawiciel tradycyjnego, „cechowego” rzemiosła, który w 1982 r. uzyskał tytuł mistrza pozłotnictwa, zaś od 1992 r. z demokratycznego wyboru pełni funkcję Starszego Cechu Rzemiosł Artystycznych we Wrocławiu.

Pierwsze szlify w trudnej sztuce zdobniczej Ludomir Domański zdobywał blisko czterdzieści lat temu, jeszcze w Pracowni Artystycznej Ramiarni Domu Książki. Wspomina, że o kierunku, w jakim rozwinie się jego praca zawodowa, zadecydował przypadek. Potrzebował trzech lat i jakiegoś impulsu, by stwierdzić, że to właśnie jest to, czym pragnie się zajmować. Bodźcem okazał się talent do rzeźbienia ornamentów, który w sobie odkrył.

I tak, już w 1979 r., artysta rzemieślnik prowadził, wspólnie z przyszłą żoną Anną, własną pracownię. Od 1981 r. jego zakład znajdował się na ul. Więziennej 7/1. Dziś Ramy-Domański wciąż mieści się w pobliżu wrocławskiego Rynku, nieopodal Instytutu Archeologii i Etnologii PAN – wejście od ulicy Nożowniczej 6.

Nowa galeria firmy nieprzypadkowo została otwarta właśnie na Nadodrzu. Ludomir Domański - jako obserwator i konsultant – aktywnie uczestniczył w programie rewitalizacji tej części Przedmieścia Odrzańskiego. Jak sam zdradza, zakochał się w tej dzielnicy „rzemieślników i designerów”. Pozłotnictwo to specyficzna sztuka – zaznacza – która bardzo często łączy się z wytworami innych rzemieślników. Rzadka, wymagająca ogromnej wiedzy specjalizacja jest właściwie pozbawiona ograniczeń, jeśli chodzi o jej zdobywanie. Nadmienia, że sam uczył się na dolnośląskich dziełach sztuki, inspiracji do dalszego zdobywania wiedzy dostarczali mu też klienci swymi zamówieniami.

Oprócz działalności rzemieślniczej Ludomir Domański zaczął jednocześnie gromadzić materiały dotyczące historii pozłotnictwa. Zebrał pokaźną bibliotekę pozycji obcojęzycznych – polskiej literatury przedmiotu, jak nie było, tak nie ma do dziś. W końcu sam zaczął pisać i tłumaczyć prace podejmujące ten temat, które następnie udostępnił bezpłatnie w internecie.

W Galerii przy Chrobrego 28 można  zamówić zarówno konserwacje ramy, jak i oprawę obrazu. Rama może być wykonana w dowolnej technice – stylizowana i rzeźbiona albo mieć bardziej współczesny, nowoczesny kształt. Artysta służy ponadto swym doświadczeniem zarówno przy dobieraniu ramy pod konkretny obraz, jak i wykonywaniu projektów według indywidualnych wymagań. Wykonał w swym zakładzie niezliczoną ilość ram, opraw, konserwacji i złoceń w każdej z możliwych technik. Artysta realizował zlecenia dla Muzeum Narodowego, Ossolineum, a nawet – wraz ze studentami – pracował przy zdobieniach i wystroju pałacu prezydenckiego w Baku (wykonując złocenia i malaturę, czyli pokrywanie farbami mieszanymi ręcznie). 

Ludomir Domański to osoba bardzo aktywna zawodowo. Jest organizatorem licznych wrocławskich wystaw artystycznych. Od wielu lat pracuje społecznie w samorządzie wrocławskiego rzemiosła. Szkoli czeladników, uczy rzemiosła pozłotniczego, wykłada historię ram w Wyższej Szkole Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania we Wrocławiu. W trakcie otwartych dni w Centrum Rozwoju Zawodowego "Krzywy Komin" prowadził warsztaty pozłotnicze. Mimo rozlicznych zajęć, rzemiosło, które zgłębia od tylu lat, wciąż pozostaje główną orbitą jego zainteresowań. – No bo kto powiedział, że wydruku 3D także nie można pozłocić – dopowiada z szerokim uśmiechem. No właśnie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama