wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocławska podróż do wolontariatu

Wrocławska podróż do wolontariatu

Data publikacji: Autor:

Wrocławskie Centrum Opieki i Wychowania w imieniu Gminy Wrocław rozpoczyna realizację  projektu „WROCŁAWSKA PODRÓŻ DO WOLONTARIATU”. Celem projektu jest rozwój wolontariatu wspierającego działania wrocławskich instytucji pieczy zastępczej na rzecz zapobiegania wykluczeniu społecznemu wychowanków będących w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, Rodzinnych Domach Dziecka i rodzinach zastępczych.

Reklama

Jest to możliwe dzięki szerokiej akcji promocyjnej, szkoleniom i warsztatom dla uczestników projektu oraz dzięki włączeniu ich w pracę z wychowankami, Rodzinnymi Domami Dziecka i rodzicami zastępczymi.

Grupę docelową w projekcie stanowią:

  • 20 wolontariuszy/ek Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania
  • 40 studentów/ek, szczególnie pedagogiki, psychologii, pracy socjalnej i służb społecznych,
  • 40 osób w wieku 50-64, nieaktywnych zawodowo, szczególnie z grupy zawodów: pedagogicznych, pielęgniarskich, psychologicznych i opiekuńczych,
  • 50 wychowanków/ek pieczy zastępczej z placówek opiekuńczo-wychowawczych, RDD i rodzin zastępczych.

Uczestnicy projektu otrzymają wsparcie w postaci serii szkoleń i warsztatów:szkolenie BHP, pierwsza pomoc przedmedyczna, indywidualne doradztwo zawodowe, przygotowanie podstawowe wg schematu szkolenia na asystentów rodzinnych, warsztaty przygotowania podstawowego w obszarze kompetencji miękkich, warsztaty treningu umiejętności wychowawczych, opieka mentorska.

Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego wskazuje, że ideą prowadzonych działań w projekcie jest włączenie wolontariuszy w pracę z wychowankami, Rodzinnymi Domami Dziecka i rodzicami zastępczymi. Dodaje, że we Wrocławiu, w  porównaniu z innymi miastami w Polsce o podobnej populacji, jest największy odsetek rodzin zastępczych i Rodzinnych Domów Dziecka. Jednocześnie wzrasta liczba wychowanków przebywających w tych placówkach.   

Wychowankowie zostaną objęci indywidualną pomocą w wyrównywaniu braków szkolnych i uzyskają pomoc w zrozumieniu nowych sytuacji życiowych. Projekt zakłada również ich aktywizację społeczną poprzez włączanie w pracę i działania na rzecz innych osób, a także rozwój ich zainteresowań poprzez udział w zajęciach proponowanych przez uczestników i realizatora projektu.

Te wszystkie działania będą miały wpływ na wzrost świadomości mieszkańców Wrocławia dotyczącej wsparcia rodzicielstwa zastępczego jako istotnej formy zapobiegania wykluczeniu społecznemu wychowanków. Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia liczby profesjonalnie przygotowanych wolontariuszy do pracy z wychowankami, Rodzinnymi Domami dziecka i rodzicami zastępczymi, a także spowoduje aktywizację społeczną Wychowanków.

Jak mówi Sylwester Pajęcki, dyrektor Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania,działania wolontariuszy w ramach projektów prowadzonych przez Centrum były zawsze bardzo istotne. Nie wzorowaliśmy się na konkretnym projekcie, nasze działania wynikają z potrzeby połączenia dwóch ważnych kwestii - wolontariatu i konieczności wsparcia rodzin. Aby osiągnąć efekt, który sobie założyliśmy, potrzebne są przede wszystkim dobre chęci osób, które przystąpią do projektu.

Projekt rozpocznie duża kampania promocyjno-informacyjna „WROCŁAWSKA PODRÓŻ DO WOLONTARIATU”. Reklamy pojawią się w pojazdach komunikacji miejskiej, na przystankach, w radio, telewizji, prasie i internecie.

Miasto Wrocław przygotowało aplikację o dofinansowanie realizacji projektu w odpowiedzi na konkurs na dotacje w ramach poddziałania 7.2.1 organizowany przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Wniosek uzyskał pozytywna opinię Komisji Oceny Projektów i uzyskując odpowiednią liczbę punktów został rekomendowany do dofinansowania. Projekt dofinansowany jest w 100% ze środków pomocowych, w tym 85% ze środków Unii Europejskiej, a 15% z budżetu państwa. Projekt będzie realizowany w trzech dziesięciomiesięcznych cyklach (w latach 2013-2015), a jego wartość opiewa na kwotę: 1 477 317, 94 zł dodaje Paweł Margol z Biura Zarządzania Funduszami Europejskimi Urzędu Miejskiego Wrocławia

Szczegółowe informacje o projekcie i rekrutacji dostępne są TUTAJ.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama