Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław (wcześniej MAT Atom Deweloper) to obecnie najbardziej utytułowana w Polsce kobieca drużyna kolarska, założona w 2016 roku przez olimpijkę z Pekinu, Paulinę Brzeźną-Bentkowską i jej męża Pawła Bentkowskiego, byłego kolarza.
W skład teamu wchodzą uczestniczki Igrzysk Europejskich, Akademickich Mistrzostw Świata oraz reprezentantki Polski w torowych i szosowych Mistrzostwach Europy i Świata.
Celem teamu jest dołączenie do grona najlepszych ekip świata oraz stworzenie młodym zawodniczkom możliwie najdogodniejszych warunków rozwoju – umożliwienie im zarówno studiowania i jednocześnie uprawiania sportu na wysokim poziomie.
Start w grupie zawodowej
O tym, co daje start w grupie zawodowej, opowiedział Paweł Bentkowski.
– To przede wszystkim przepustka do najlepszych i największych wyścigów świata, a w naszym przypadku – do częstego ścigania się za granicą. Kolarstwo kobiet w ciągu ostatnich dwóch lat przeszło ogromną metamorfozę. Powstało bardzo dużo drużyn. Najlepsze ekipy świata mają ogromne budżety, kobiece wyścigi pokazywane są w telewizji, o kolarstwie kobiet zaczyna być bardzo głośno. Kiedy byliśmy zarejestrowani jako klub, który jest najniżej w tej hierarchii, mieliśmy problemy z uzyskaniem od organizatorów wyścigów zaproszeń na imprezy z kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej. A tylko takie umożliwiały nam rywalizację z najlepszym zawodniczkami w tej dyscyplinie – mówi Paweł Bentkowski.
– Chcąc podjąć walkę z najlepszymi drużynami na mistrzostwach Europy czy świata, musisz się najpierw z nimi ścigać, poznać je i ich styl jazdy oraz sposób rozgrywania wyścigów. Ponieważ chcieliśmy, by nasze zawodniczki na igrzyskach olimpijskich czy międzynarodowych imprezach walczyły o dobry wynik, a nie wyłącznie o przetrwanie, po prostu nie mieliśmy innego wyjścia i musieliśmy zdecydować się na grupę zawodową. Zdajemy sobie sprawę, że nie od razu dogonimy świat, ale zrobiliśmy w tym kierunku pierwszy krok i będziemy przynajmniej próbować dorównać innym zawodowym ekipom – dodał Bentkowski.
Największe sukcesy kolarskiego teamu
– Działalność rozpoczęliśmy w 2016 roku. Początkowo w grupie było sześć, a później osiem zawodniczek. Z roku na rok team się powiększał o jedną lub dwie dziewczyny. Jedne odchodziły, inne przychodziły. Nigdy nie narzekaliśmy na brak zainteresowania, częściej musieliśmy odmawiać przyjęcia nowych zawodniczek – mówi Paweł Bentkowski. W zeszłym roku grupa liczyła aż 18 dziewczyn.
Zawodniczki Atom Deweloper Posciellux.pl wylewają siódme poty, wygrywają i zdobywają wysokie noty w kwalifikacjach.
– Podczas tych sześciu lat nasz team zdobył 118 medali mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym, torowym i przełajowym (35 złotych, 45 srebrnych, 38 brązowych), a nasze zawodniczki wygrały ponad 80. wyścigów. Po pierwsze zagraniczne zwycięstwo sięgnęliśmy w 2017 roku w Czechach – wymienia Bentkowski.
Łucja Pietrzak, która nadal jest w teamie, dwukrotnie wywalczyła srebro torowych mistrzostw Europy w wyścigu drużynowym na dochodzenie. Justyna Kaczkowska w 2018 zdobyła brązowy medal torowych mistrzostw Europy w wyścigu indywidualnym na dochodzenie, a rok później wywalczyła brązowy krążek podczas igrzysk europejskich.
Monika Brzeźna zdobyła brąz Akademickich Mistrzostw Świata w 2016 roku, a dwa lata później Marta Lach i Karolina Sowa z tej samej imprezy przywiozły złoto i dwa srebra. Największym osiągnięciem na arenie krajowej było zdobycie szosowego mistrzostwa kraju przez Łucję Pietrzak w 2019 roku.
Za największy sukces międzynarodowy drużyna uważa zajęcie w 2020 roku przez Katarzynę Wilkos trzeciego miejsca w bardzo ciężkim wyścigu etapowym we Francji, Tour de Ardèche Feminin. Ardèche Feminin to chyba najtrudniejsza kobieca etapówka, której trasa prowadzi po naprawdę wymagających górskich szosach.
Plany drużyny na najbliższą przyszłość
– Marzy nam się start w kolarskim monumencie – a tak nazywają się najbardziej prestiżowe kolarskie wyścigi jednodniowe – takie jak: Liège-Bastogne-Liège, Amstel Gold Race czy La Flèche Wallonne, a także w kobiecym Tour de France. To tak na przyszłość, mam nadzieję, że nie bardzo odległą – mówi Paweł Bentkowski.
Jak dodaje bardziej realne plany na ten sezon zakładają wzięcie udziału w możliwie jak największej liczbie wyścigów zagranicznych, by ich organizatorzy poznali zespół z Wrocławia i by w ten sposób na przyszłość zagwarantować sobie starty w najlepszych i najważniejszych imprezach świata.
– To pozwoli naszym zawodniczkom podnosić poziom sportowy, a później liczyć się w walce o medale olimpijskie w Paryżu czy w Los Angeles w 2028 roku – dodaje.