Prawdziwe szczęście na końskim grzbiecie leży – takiego zdania jest coraz więcej wrocławian. Kiedyś posiadanie własnego konia było w zasięgu tylko najbogatszych, właścicieli gospodarstw czy stajni. Dzisiaj własny koń to nie marzenie z najwyższej półki, ale całkiem realne hobby.
Dobra stajnia to podstawa
Wiadomo jednak, że wierzchowca nie możemy trzymać w bloku, garażu czy też w przydomowym ogródku. Kiedy decydujemy się na wierzchowca musimy zapewnić mu dobre miejsce. We Wrocławiu i w najbliższej okolicy jest kilkunaście średnich i mniejszych stajni. 20 tak zwanych "miejsc hotelowych" jest na samych Partynicach.
– Oferujemy opiekę, czyszczenie boksów i karmienie koni. Właściciele muszą zadbać o ich kondycję – mówi Małgorzata Szewczyk z wrocławskich torów wyścigowych. Wrocławianka Ania Chmielewska od 16 lat jest właścicielką dumnego i pięknego Mr Showmana. Konia trzyma w stajni u swojego ojca pod Wrocławiem. Ma ten komfort, że nie musiała szukać dobrej miejscówki dla wierzchowca. Jednak ten temat nie jest jej obcy.
– Po pierwsze trzeba obejrzeć konie mieszkające w stajni, którą mamy na liście. Po koniu wszystko widać: czy jest dobrze odkarmiony czy nie jest niespokojny i nerwowy, czy wychodzi na wybieg. Najgorsze co można koniowi zrobić, to zamknąć w czterech ścianach i wyciągać tylko na weekend – mówi Ania.
Mr Schowmana odwiedza co 2-3 dni. Czyści go i zabiera na przejażdżki. – Koń potrzebuje ruchu, jeśli tego brakuje, to wzrasta możliwość wszelkich kontuzji – dodaje.
Wybiegi i atrakcyjne okolice
Barbara Borzymowska, wrocławska pisarka, poetka i jednocześnie psycholog ludzki i zwierzęcy, także jest właścicielką konia. Bazyl mieszka w jednej z wrocławskich stajni. Wybierając ją Borzymowska kierowała się warunkami w jakich jej koń zamieszka i tym, czy wokół stajni znajdują się ciekawe tereny do hippiki.
– Wybierając miejsce w którym zamieszka nasz koń, warto zwrócić uwagę, czy wokół stajni są padoki na których koń będzie przebywał w ciągu dnia. Koń w boksie to nieszczęśliwy koń – mówi Barbara Borzymowska. Koszt takiego hotelu czy raczej końskiego pensjonatu waha się od 500 do 1500 zł miesięcznie. Najczęściej w pensjonacie możemy liczyć na noclegi, sprzątanie boksu i wyżywienie konia.
Gdzie wolno jeździć konno?
Nie ma zakazu jazdy konnej po parkach i w wrocławskich lasach. Nie wolno jednak jeździć po wałach i terenach objętych zakazem ruchu samochodowego, rowerowego i innego. Najczęściej jednak właściciele koni wybierają się na konną rekreacje miejsca wokół stajni, w których przebywają ich wierzchowce.
Okoliczne stajnie:
-Stajnia KJ Bachmat
-Stajnia Belfegor
-Stajnia Victor
-Stajnią Szafir
-Ranczo na Grobli
-Stajnia Wilczyce
-Stajnia Arkadia
-Stajnia Krzyżanowice
-Stajnia Borowa
-Stajnia Maślice
-Stajnia Hucuł
-Stajnia Platan