4. Budynki z Wrocławia walczą w konkursie Europejska Fasada Roku 2024 (ZDJĘCIA)
Budynek Centrum Aktywności Lokalnej na wrocławskich Maślicach fot. Stan Zajączkowski/materiały prasowe organizatora
Budynek Centrum Aktywności Lokalnej na wrocławskich Maślicach

315 realizacji z 25 krajów – w tym 36 z Polski – rozpoczęło rywalizację w ramach Baumit Life Challenge 2024 o tytuł najpiękniejszej fasady w Europie. Wśród uczestników są także budynki z Wrocławia, Jelcza-Laskowic i Radkowa Kłodzkiego. Niezależnie od jurorów głos zabiorą internauci. Do 16 kwietnia 2024 roku trwa w internecie głosowanie, w którym każdy może wziąć udział.

Na liście uczestników tegorocznej edycji znalazło się 315 realizacji, klasyfikowanych w 6 kategoriach:

• budynek jednorodzinny nowy,
  • budynek wielorodzinny nowy,
  • budynek niemieszkalny nowy,
  • budynek po termomodernizacji,
  • budynek po renowacji,
  • stunned by texture – kategoria specjalna, przeznaczona dla obiektów, na których fasadzie zastosowano kreatywne struktury z użyciem tynku modelowanego Baumit CreativTop.

Zwycięzca każdej kategorii otrzyma tytuł Europejska Fasada Roku 2024.  Dodatkowo jedna z fasad z grona 36 finalistów otrzyma nagrodę główną – tytuł Baumit Life Challenge 2024 Award dla najlepszej fasady Baumit w Europie.

Dolnośląskie budynki w grze. Są też budynki z Wrocławia

• Robyg Jagodno B, C, D (Wrocław) i BosaRosa (Radków Kłodzki) mierzą się z innymi europejskimi realizacjami w kategorii nowych budynków jednorodzinnych.

• Centrum Aktywności Lokalnej (Wrocław) rywalizuje w kategorii nowych budynków niemieszkalnych.

• Natomiast kamienica Miernicza 9 (Wrocław) i Hostel Jutrzenka (Jelcz-Laskowice) walczą o zwycięstwo w kategorii budynków zabytkowych po renowacji.

Zwycięzcy międzynarodowej rywalizacji zostaną ogłoszeni podczas uroczystej Gali Life Challenge Award 2024, która odbędzie się 23 maja w Ljubljanie w Słowenii, kraju pochodzenia triumfatora poprzedniej edycji – Galeria Cukrarna.

Wyłoni ich międzynarodowy panel wybitnych ekspertów w dziedzinie architektury i budownictwa.

Internauci też mogą głosować - zobacz, jak!

7 lutego 2024 wystartowało głosowanie publiczności, w ramach którego europejska społeczność może oceniać poszczególnych kandydatów do tytułu i stworzyć swój własny, niezależny ranking fasad.

By mieć swój udział w rozstrzygnięciu, wystarczy do 16 kwietnia br. wejść na stronę www.lifechallenge.baumit.com, w zakładkę „Obiekty” i przyznać dowolnej liczbie obiektów od 1 do 5 gwiazdek.

Budynki z najwyższą notą otrzymają specjalny tytuł „Wyróżnienie Internutów Baumit Life Challenge 2024”. Zachęcamy do głosowania na dolnośląskie budynki!

Czy będzie kolejny sukces?

Niemal w każdej edycji Baumit Life Challenge polskie budynki regularnie święcą triumfy w głosowaniu publiczności.

W 2022 roku, w kategorii „budynek po termomodernizacji”, najwyższą ocenę od europejskiej społeczności otrzymał gmach Starostwa Powiatowego w Pile. Dwa lata wcześniej internauci największą przychylnością w kategorii „budynek jednorodzinny nowy” obdarzyli dom w Kuźnicy Kędrzyńskiej – Forest Kuźnica.

W 2018 roku Europa była świadkiem prawdziwej dominacji polskich budynków. Nasze obiekty triumfowały wówczas w aż 3 z 6 kategorii. Dom w podkrakowskich Jerzmanowicach, Osiedle Atmosfera we Wrocławiu oraz Zespół Szkół im Henryka Sienkiewicza w Niedoradzu zwyciężyły odpowiednio w kategorii budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy i budynek zabytkowy po renowacji.

Z kolei w 2016 roku najlepszą renowacją Europy w opinii internautów została Oranżeria Ignacego Krasickiego w Lidzbarku Warmińskim.

Źródło: materiały prasowe