wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Szkoła oficerska: Trwa nabór na studia wojskowe

Do tej pory rejestracja na studia wojskowe kończyła się w marcu. Jednak w Ministerstwie Obrony Narodowej przeanalizowano cały proces rekrutacji na uczelnie wojskowe i już gotowe jest rozporządzenie, które zapowiada całą serię zmian dotyczących naboru na studia w mundurze. Proces szczegółowo opisała „Polska Zbrojna”, miesięcznik wydawany pod patronatem MON.

Bez egzaminów sprawnościowych

Pierwotnie zakładano, że rejestracja kandydatów na studia oficerskie potrwa do końca maja. To efekt analiz, z których wynikało, że duża grupa młodych ludzi, decyzję o wyborze studiów zostawiała na „po maturze”.

Jednak epidemia koronawirusa wymusiła weryfikację tych planów – ostatecznie młodzi ludzie, którzy myślą o pracy w armii czas na decyzję mają do 30 czerwca.

Zmiana terminarza nie jest jedyną.

MON przymierza się – to jeszcze nie jest przesądzone – do odwrócenia kolejnych etapów procesu rekrutacji. Najpewniej od przyszłego roku kandydat najpierw podejdzie do egzaminów na wybranej uczelni wojskowej. Dopiero jeśli je zaliczy, zostanie skierowany na badania psychologiczne i lekarskie.  Ta zmiana jest z kolei podyktowana analizą wydatków ponoszonych przez resort obrony. - Jak wynika jednak z informacji MON, kandydatów przystępujących do badań jest trzykrotnie więcej niż tych, którzy później przyjeżdżają na rekrutację – pisze „Polska Zbrojna”.

Największa rewolucja to rezygnacja z egzaminów sprawnościowych. Do tej pory był to najtrudniejszy próg do przekroczenia dla wielu ochotników. Ostateczną decyzję o ich przeprowadzeniu MON chce zostawić komendantom uczelni.

„Polska Zbrojna”: - Odejście od obowiązkowego WF-u wynika z konieczności wyrównania szans młodzieży z całego kraju w dostępie do oferty studiów wojskowych. Z wieloletnich doświadczeń wynika, że nie wszyscy w równym stopniu mają dostęp do obiektów sportowych oraz wyspecjalizowanej kadry wychowania fizycznego. Z tego powodu część potencjalnych ochotników rezygnowała z ubiegania się o indeks w uczelni wojskowej – wyjaśniają przedstawiciele MON.

Pomysłodawcy tego rozwiązania zakładają, że różnice w przygotowaniu fizycznym wśród tych, którzy założą mundury podchorążych, zostaną szybko wyrównane.

To rozwiązanie ma dotyczyć już podczas tegorocznych egzaminów wstępnych na uczelnie wojskowe – zapowiada „Polska Zbrojna”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama