wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Seniorzy i goście uroczyście przecięli wstęgę w Rezydencji Święta Jadwiga – nowym domu opieki we Wrocławiu
Na zdjęciu: zabytkowe budynki Rezydencji Święta Jadwiga przy ul. Pułaskiego we Wrocławiu Wrocław TV
Na zdjęciu: zabytkowe budynki Rezydencji Święta Jadwiga przy ul. Pułaskiego we Wrocławiu

Pani Danuta jako pierwsza zamieszkała w nowym domu opieki we Wrocławiu. Szybko dołączył do niej pan Antoni, który w przyszłym roku skończy 100 lat. Obydwoje wystąpili w roli gospodarzy podczas uroczystego otwarcia Rezydencji Święta Jadwiga, która powstała w zrewaloryzowanych zabytkowych budynkach poklasztornych na Przedmieściu Oławskim. Zobaczcie film, jak wyglądają luksusowe wnętrza rezydencji.

Reklama

Pierwsi seniorzy zamieszkali w nowej Rezydencji Święta Jadwiga na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu we wrześniu tego roku. Kilka tygodni później wzięli udział w uroczystym otwarciu domu opieki.

Wstęga została przecięta 19 października w obecności przedstawicieli inwestora – firmy Orpea Polska – podwykonawców, urzędu miejskiego oraz pozostałych gości.

Gdy po raz pierwszy oglądałam te budynki w 2016 roku, nie mogłam sobie wyobrazić, że staną się tak pięknym miejscem. Obiecujemy, że jakość opieki nad seniorami będzie równie wysoka jak jakość wykonania tej inwestycji. Pragniemy, aby ludzie chcieli tu mieszkać i aby był to ich dom.
Beata Leszczyńska, prezes Orpea Polska

W zabytkach po szpitalu zakonnym

Prywatny dom opieki powstał w zabytkowych budynkach klasztornych i szpitalnych, które inwestor do 2072 roku dzierżawi od bonifratrów.

[galleryButton]

Bonifratrzy to zwyczajowa nazwa członków Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego. Nazywano ich także braćmi dobrymi albo braćmi miłosierdzia, ponieważ byli fachowcami w leczeniu i pielęgnacji chorych jako technicy farmacji, pielęgniarze, opiekunowie medyczni lub lekarze.

Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu i ludziom, że to miejsce służy tym, którym powinno, czyli osobom starszym i potrzebującym. To Danuta i Antonii są tu reprezentantami gospodarzy. Serdeczne dziękuję wszystkim za to, że ten budynek został odnowiony, by mogła być w nim wypełniana misja czynienia dobra.
brat Łukasz Dmowski, przeor Konwentu Bonifratrów we Wrocławiu

Przeor przypomniał, że bonifratrzy byli nazywani także czubkami, z powodu spiczastego kształtu kaptura. Dodał, że bracia zajmowali się dawniej głównie osobami chorymi psychicznie i z czasem określenie czubek zaczęło być używane w odniesieniu do osoby, która straciła zmysły. Więcej o braciach zakonnych warto przeczytać w tekście autorstwa przeora opublikowanym na portalu archidiecezji.

12 seniorów już mieszka w rezydencji

Oprócz pani Danuty, która ma ponad 80 lat, i 99-letniego pana Antoniego, który jest najstarszym mieszkańcem, w domu opieki zamieszkało na razie 10 seniorów. Są pod opieką m.in. lekarzy, psychologa, fizjoterapeutów i pielęgniarek.

Jesteśmy w miejscu wyjątkowym, z ponad trzystuletnią historią. Można sobie wyobrazić, ile pracy zostało włożone w stworzenie tu komfortowych i bezpiecznych warunków dla naszych podopiecznych. Inwestycję realizowaliśmy pod nadzorem konserwatora zabytków. Mogę śmiało powiedzieć, że daliśmy budynkom drugie życie.
Magdalena Michalska, dyrektor marketingu w firmie Orpea Polska

Jaki koszt pobytu w Rezydencji Święta Jadwiga?

Pobyt w tym prywatnym domu, włącznie z opieką, atrakcjami i wyżywieniem (przykłady w galerii zdjęć), kosztuje przynajmniej 205 złotych za dobę. W Rezydencji Święta Jadwiga jest 130 miejsc w pokojach dwuosobowych bądź jednoosobowych na oddziale przeznaczonym dla osób z chorobami demencyjnymi.

Rezydencja Święta Jadwiga jest blisko placu Wróblewskiego, na osiedlu Przemieście Oławskie, tuż przy skrzyżowaniu Pułaskiego z Traugutta. Adres to ul. Pułaskiego 4.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl