Obie wrocławskie kliniki ginekologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego znajdą się w jednym budynku, lecz zachowują swoją odrębność.
Głównym powodem zmiany siedziby jest stan techniczny budynku starego kampusu. Coraz trudniej było utrzymać współcześnie wymagane standardy oddziału zabiegowego w XIX-wiecznym zabytku architektury. Przeprowadzka nie wiąże się ze zmianami personalnymi: na ul. Borowską przechodzą lekarze, pielęgniarki i pozostały personel pracujący dotąd na ul. Chałubińskiego. Nie zmieniają się także kierownicy obu klinik.
Dla pacjentek wymagających operacji ginekologicznych oznacza to leczenie w bardziej komfortowych warunkach oraz lepszy dostęp do diagnostyki, oddziału intensywnej terapii i specjalistów z innych dziedzin.
– Do tej pory przypominaliśmy trochę samotną wyspę na oceanie – mówi prof. Marek Murawski, kierownik I Kliniki Ginekologii i Położnictwa USK. – Doskonałe zaplecze w postaci diagnostyki obrazowej, oddziału intensywnej opieki medycznej oraz wysokiej klasy specjaliści z zakresu innych dziedzin zabiegowych – to wszystko jest w USK, ale w budynku przy ul. Borowskiej. Stwarza to warunki do pracy w zespole interdyscyplinarnym, co jest szczególnie istotne dla możliwości wykonywania rozległych zabiegów operacyjnych, zwłaszcza onkologicznych. W dotychczasowej siedzibie mieliśmy na miejscu tylko jednego specjalistę anestezjologa. Wystarczyła jego absencja i już powstawał problem z planowymi zabiegami operacyjnymi.
Tylko ginekologia operacyjna
Klinika zmieni profil swojej działalności, ponieważ w jej ramach pozostanie cała ginekologia operacyjna (onkologiczna, endoskopowa, uro-ginekologiczna), natomiast nie będzie już położnictwa. Jednak w rzeczywistości to tylko usankcjonowanie sytuacji, trwającej od października br., gdy zawieszono działanie porodówki przy ul. Chałubińskiego. Głównym powodem był brak neonatologów. Pacjentki zgłaszające się do porodu przejęła II Klinika Ginekologii i Położnictwa USK przy ul. Borowskiej.
Prof. Mariusz Zimmer, szef II Kliniki Ginekologii i Położnictwa: – Powiększyliśmy oddział położniczy. Nie zdarzyło się, by zabrakło miejsca dla jakiejkolwiek rodzącej. Zlokalizowanie obu klinik w jednym budynku, poza oczywistymi korzyściami dla pacjentek, przyniesie jeszcze jedną dodatkową wartość. Zapewni rezydentom lepszą bazę szkoleniową, bo teraz będą się mogli szkolić ze wszystkich procedur ginekologiczno-położniczych w jednej lokalizacji.
Wraz z kliniką z ul. Chałubińskiego na ul. Borowską przeniesione zostaną także przykliniczne poradnie: ginekologiczna, ginekologii onkologicznej oraz ginekologii dziewczęcej. Obie kliniki będą miały do dyspozycji osobne izby przyjęć. Sale chorych w nowym miejscu są już gotowe i czekają na przyjęcie pacjentek.
USK/w