3. Inwestycje
  4. Przegląd najdroższych inwestycji we Wrocławiu w latach 2019-2023
Na zdjęciu widok z lotu ptaka na TAT na Nowy Dwór. Wrocławskie Inwestycje
Na zdjęciu widok z lotu ptaka na TAT na Nowy Dwór.

Tramwaj na Nowy Dwór, budowa Alei Wielkiej Wyspy czy nowe mosty Chrobrego to jedne z najdroższych inwestycji ostatnich kilku lat we Wrocławiu. Stolica Dolnego Śląska z roku na rok rozwija się coraz bardziej. Sprawdź przegląd najdroższych inwestycji zrealizowanych w latach 2019–2023 we Wrocławiu.

Najdroższe Inwestycje w latach 2019-2023 we Wrocławiu

Od wielu lat Wrocław znajduję się w czołówce najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Nowe inwestycje we Wrocławiu, takie jak tramwaj na Popowice czy przebudowa Mostów Pomorskich to tylko wierzchołek góry lodowej.

Tramwaj na Nowy Dwór

Budowa wydzielonej trasy autobusowo-tramwajowej (TAT), która połączyła osiedle Nowy Dwór z centrum Wrocławia. W ramach inwestycji wybudowano 7 km trasy od placu Orląt Lwowskich wzdłuż ulicy Marachijskiej (TAT), następnie obok ulicy Robotniczej aż do ulicy Strzegomskiej i przez ulicę Rogowską do pętli na Nowym Dworze.

Aleja Wielkiej Wyspy

Budowa Alei Wielkiej Wyspy we Wrocławiu. Inwestycja polega na budowie drogi o długości około 3,5 km wraz z 12,5 km chodników oraz 9,5 km ścieżek rowerowych. Został rozbudowany węzeł drogowy na skrzyżowaniu ulicy Krakowskiej i alei Armii Krajowej. Inwestycja została oddana do użytkowania w 2023 roku, a do ukończenia zostały ostatnie elementy infrastruktury.

Tramwaj na Popowice

Budowa trasy tramwajowej na Popowice o długości około 4 km wraz z pełną infrastrukturą przystankową i dostosowaniem istniejącego układu drogowego. Wzdłuż trasy wybudowano również nowe ścieżki rowerowe oraz chodniki. Jest to wielka inwestycja komunikacyjna na zachodzie Wrocławia, pozwalająca nie tylko lepiej skomunikować rozbudowujące się osiedla mieszkaniowe w tej części miasta, ale również odciążyć ulicę Legnicką. W ramach zadania przebudowany został wiadukt kolejowy nad ulicą Długą oraz wzmocniono most Dmowskiego. Na nowym torowisku zostało usytuowanych 9 par przystanków tramwajowych.

Obwodnica Leśnicy oraz przebudowa ulicy Kosmonautów

Budowa Obwodnicy Leśnicy we Wrocławiu to inwestycja, w której zostało wybudowane 2,2km nowej drogi - ulica 11 listopada. Budowa została przeprowadzona od węzła na skrzyżowaniu alei Prezydenta Kaczorowskiego i ulicy Brzezińskiego do ulicy Kosmonautów.

Przebudowa ulicy Buforowej

Przebudowa ulicy Buforowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 395 wraz z fragmentem ulicy Bardzkiej. Przebudowany odcinek ma długość ponad 3 km. Inwestycja polegała na rozbudowie pasa drogowego, nawiązując do układu dwujezdniowego ulicy Bardzkiej. Zrealizowane zadanie objęło budowę zachodniej jezdni docelowej z zachowaniem części starej wschodniej jezdni ulicy Buforowej do obsługi przyległego terenu.

Mosty Chrobrego

Budowa Mostów Chrobrego oraz przebudowa dróg dojazdowych i sąsiadujących z infrastrukturą. Nowe mosty powstały tuż obok istniejących starych mostów Chrobrego. Dwa mosty biegną w jednej linii. Jeden wisi nad kanałem powodziowym, drugi nad kanałem żeglugowym Odry. Ich łączna długość to 186 metrów, szerokość całkowita (licząc ścieżki rowerowe i chodniki) to 27 metrów. Razem są o 2,8 metra dłuższe i o około 15 metrów szersze od poprzednich.

Przebudowa ulicy Obornickiej

Przebudowa ulic Obornickiej, Pełczyńskiej, Zajączkowskiej i Pęgowskiej w ciągu Drogi Wojewódzkiej nr 342 wraz z budową ścieżek rowerowych, chodników oraz oświetlenia i odwodnienia ulic. Cała inwestycja to około 5 km wyremontowanych dróg. Przy okazji inwestycji drogowej na brakujących odcinkach ulicy Pęgowskiej i Zajączkowskiej została poprowadzona sieć kanalizacyjna i sieć gazowa. Drogowcy wymienili również inne sieci podziemne.

Mosty Pomorskie

Przebudowa Mostów Pomorskich wraz ze wzmocnieniem istniejącej konstrukcji obiektów. Przebudowa objęła w sumie cztery obiekty mostowe. Most Pomorski Południowy z 1905 roku, most Pomorski Środkowy Wschodni z 1885 roku, most Pomorski Zachodni z 1930 roku oraz most Pomorski Północny 1930 roku. Mosty zostały przebudowane i wzmocnione. Wszystkie prace były prowadzone pod okiem konserwatora zabytków.

Osiedle Leśnica IX

Budowa osiedla Leśnica IX na działce położonej między ulicą Marszowicką, Dolnobrzeską, Błońską i Uraską w sąsiedztwie istniejących budynków TBS Wrocław. Spółka TBS Wrocław przewidziała miejsce na dodatkowe instalacje podziemne, które w przyszłości ułatwią zainstalowanie ładowarek elektrycznych do samochodów. Ponadto wykonawca posadziL na osiedlu 259 drzew oraz 4883 krzewy.

Budowa kanalizacji sanitarnej na osiedlu Jerzmanowo-Jarnołtów

Nowa kanalizacja sanitarna na osiedlu Jerzmanowo-Jarnołtów we Wrocławiu. Inwestycja obejmowała wybudowanie 15 km sieci kanalizacji sanitarnej, dwóch nowych przepompowni ścieków, 2,3 km sieci wodociągowej, a także modernizację 11 km dróg. Realizacja tak dużego przedsięwzięcia była możliwa dzięki pozyskanej przez MPWiK dotacji ze środków Unii Europejskiej.

#InwestycjeWRO – mapa wrocławskich inwestycji

Pełną listę wszystkich inwestycji we Wrocławiu wraz z ich szczegółowymi opisami można sprawdzić za pomocą naszej mapy #InwestycjeWRO.