wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Profilaktyka stomatologiczna u dzieci – im wcześniej, tym lepiej

Statystyki, niestety, nie są zbyt optymistyczne. W wieku 5 lat tylko co piąte dziecko nie ma próchnicy. Warto wiedzieć, że za jej sprawą pojawia się szereg problemów w okresie, kiedy najmłodsi tracą mleczaki na rzecz zębów stałych. Głównym powodem takich sytuacji jest zbyt niski poziom profilaktyki stomatologicznej u najmłodszych. Mając to na uwadze miasto Wrocław prowadzi szereg programów edukacyjno-zdrowotnych.

Reklama

Próchnica zębów mlecznych rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie. Niezaleczone ognisko tej choroby potrafi zaatakować mleczaki jeden po drugim, przenosząc się także na wyrzynające się zęby stałe.

– Zęby mleczne należy bezwzględnie leczyć, gdyż są ogniskiem zapalnym dla całego organizmu, a także źródłem zakażenia dla nowowyrzynajacych się zębów stałych. Musimy cały czas edukować rodziców, aby nie bagatelizowali tego problemu, żyjąc w błędnym przekonaniu, że mleczaki wypadną i problem zniknie – mówi lekarz Małgorzata Nakraszewicz, stomatolog z Wrocławia.

Rozwiązaniem problemu próchnicy u dzieci są m.in. regularne kontrole stanu uzębienia w gabinetach stomatologicznych. Pozwalają zauważyć niewielkie ubytki i w bezbolesny sposób zapewnić skuteczne leczenie. Dużą rolę odgrywają tutaj także rodzice, którzy już od najmłodszych lat powinni edukować swoją pociechę i uczyć zdrowych nawyków.

Pierwsze zabiegi profilaktyczne

Należy pamiętać, że o zabiegach profilaktycznych należy pomyśleć jeszcze przed pierwszymi objawami problemów. Zabiegi higieniczne w jamie ustnej dziecka powinno się rozpocząć tak szybko, jak tylko to możliwe. Zgodnie z zaleceniami stomatologów dziecięcych pierwsza wizyta u dentysty powinna nastąpić w ciągu 6 miesięcy od pojawienia się pierwszych zębów mlecznych. Taka wizyta nie tylko pozwoli skontrolować jakość jamy ustnej dziecka, ale także stomatolog będzie miał doskonałą okazję, aby wyedukować rodzica w zakresie dbania o uzębienie swojej pociechy oraz zapoznać dziecko ze swoją pracą.

–Naszym zadaniem jest także oswojenie dziecka ze stomatologiem. Kiedy w ramach programów edukacyjno-zdrowotnych przychodzimy do przedszkoli, poznajemy naszych przyszłych pacjentów. To zdecydowanie działa na ich korzyść, gdyż w czasie ich rewizyty w naszych gabinetach, nie czują się już tak obco i mają świadomość, że jesteśmy tu po to, aby im pomóc. Duże znaczenie ma edukacja zarówno rodziców, jak i samych dzieci – dodaje stomatolog Małgorzata Nakraszewicz.

Właściwa higiena jamy ustnej to podstawa. Poranne i wieczorne szczotkowanie zębów, nitkowanie przestrzeni międzyzębowej czy płukanie jamy ustnej po posiłku to podstawa. Warto także wiedzieć, że dobrym pomysłem jest unikanie zbyt dużej podaży węglowodanów, które stają się pożywką dla bakterii próchniczotwórczych.

Programy edukacyjno-zdrowotne

Redukcja częstotliwości występowania choroby próchnicowej, która w ostatnich latach zbiera ogromne żniwo wśród naszej społeczności zależy przede wszystkim od wdrażania odpowiednich programów edukacyjno-zdrowotnych.

Jednym z nich jest program profilaktyki próchnicy zębów dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-5 lat), za który odpowiada Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. Do udziału w całorocznym programie w 2017 roku zgłosiło się aż 75 placówek przedszkolnych. Należy jednak mieć świadomość tego, że wiedzę wyniesioną z przedszkola, dzieci muszą praktykować w domu.

Kolejna, siódma edycja programu dla dzieci w wieku przedszkolnym będzie ogłoszona w lutym br. Zajęcia edukacyjne adresowane są do rodziców, dzieci i nauczycieli wychowania przedszkolnego.

– Przede wszystkim zależy nam na kształtowaniu odpowiednich nawyków zdrowotnych, które dotyczą higieny jamy ustnej  i zdrowego odżywiania – mówi zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia Jadwiga Ardelli-Książek.

Nie tylko dla przedszkolaków

Z budżetu Miasta finansowany będzie również program „Zapobieganie próchnicy zębów u uczniów wrocławskich szkół podstawowych”, który przeznaczony jest dla dzieci w wieku 6-15 lat, ich rodziców oraz nauczycieli.

Do realizacji programu zaprasza się podmioty lecznicze posiadające umowę z NFZ, na produkt kontraktowy: świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia lub świadczenia ogólnostomatologiczne. 

W 10 w szkołach podstawowych we Wrocławiu mają powstać gabinety stomatologiczne, w których prowadzona będzie działalność profilaktyczna i lecznicza. Wczoraj (29 stycznia) rozstrzygnięto konkurs, w którym wybrano dwie oferty. Na ten moment z pomocy dentystów będą mogli korzystać uczniowie Szkoły Podstawowej nr 83 oraz 85. Niebawem ogłoszona zostanie kolejna edycja konkursu, z nieco zmienionymi zasadami, tak aby wybrać 8 pozostałych gabinetów lekarskich. 

Szczegółowe informacje dotyczące warunków konkursu zamieszczone zostaną na stronie http://bip.um.wroc.pl         

Tego typu programy z pewnością podnoszą poziom wiedzy zarówno rodziców, jak i dzieci z zakresu profilaktyki próchnicy zębów, higieny jamy ustnej oraz zdrowego żywienia. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl