1. Dlaczego jesteśmy kreatywni
Dlaczego jesteśmy kreatywni?
Dokument / Inne Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF)
Hermann Vaske, niemiecki reżyser, przez 30 lat zadawał tytułowe pytanie gwiazdom kina, mody, ale też naukowcom, zaś odpowiedzi (50 rozmów) zarejestrował, co zajęło 30 lat. Niektóre były inspirujące, inne szokujące, ale też takie, które potrafią odmienić życie. Połączone są fascynującym portretem kilku pokoleń wpływowych ludzi. Wśród rozmówców m.in.: David Bowie, Vivienne Westwood, Angelina Jolie, Stephen Hawking, Nick Cave, Quentin Tarantino.
2. Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda
Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda
Fantasy / Inne Helios Magnolia Park
Laureat Oscara, Eddie Redmayne (jako Newt Scamander), powraca w kolejnym filmie na podstawie powieści Joanne K. Rowling, która dała już nieźle zarobić rodzimym filmowcom. Tym razem kolejny film z planowanej na pięć części serii z uniwersum Harry'ego Pottera chyba jednak się filmowcom nie do końca udał. Nawet niezłe aktorstwo nie uratuje mielizn scenariusza.
3. Wdowy
Steve McQueen ma nazwisko zbieżne z legendarnym aktorem, ale to chyba jedyna cecha wspólna obydwu Panów. Może jeszcze fakt, że „Wdowy”, nowy film Anglika traktuje o napadzie i zemście, a takie tematy lubił aktor „Bullitta”. Tutaj jednak by się zaskoczył, bo szeregi zwierają i napad organizują kobiety, sprytne, zdeterminowane, walczące o swoje. „Ocean's Eight” z wypomadowanymi paniami-gwiazdami może się schować. We „Wdowach” rządzą prawdziwe kobiety.
4. Gentleman z rewolwerem
Gentleman z rewolwerem
Komedia / Kryminalny Cinema City Wroclavia
Jest elegancki, szarmancki, zawsze gotów pomóc, zwłaszcza jeśli dzięki temu jest bliżej sejfu bankowego. Rolą w „Gentelmanie z rewolwerem” Robert Redford podobno żegna się z kinem. Podobno, bo u tej klasy aktora nigdy nie wiadomo. Tak, czy siak warto obejrzeć twarz nietkniętą skalpelem hollywoodzkiego chirurga i równie piękną twarz Sissy Spacek, także wyglądającej na swoje lata i ulegającej urokowi gentlemana-złodzieja.
5. Utoya, 22 lipca
Utoya, 22 lipca
Dramat / Inne Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF)
na ekrany kin w jednym czasie wchodzą dwa filmy poświęcone tragedii, jaka rozegrała się na niewielkiej, położonej niedaleko Oslo norweskiej wysepce Utoya należącej do Norweskiej Partii Pracy. 22 lipca 2011 roku na wyspę, gdzie wówczas obozowali uczestnicy młodzieżówki partyjnej wtargnął uzbrojony Anders Breivik zabijając 69 osób i wiele raniąc. Film jest próbą opowiedzenia dramatycznego dla Norwegów, ale i całego świata dnia.
6. Touch me not
Ciało, którego nienawidzimy, brzydzimy się, wstydzimy. Rumuńska reżyserka Adina Pintilie wygrała w Berlinie festiwal filmem o tym, jak nauczyć się akceptować skórę, w której żyjemy. Pod rozwagę.