1. Blade Runner 2049
Blade Runner 2049
Thriller / Sci fi Helios Magnolia Park
Kiedy w 1982 r. „Łowca androidów” Ridleya Scotta trafił do kin, świat oszalał na punkcie śmiałej wizji przyszłości, a film szybko stał się jednym z najważniejszych obrazów science fiction w historii kinematografii. Wygląda na to, że nie inaczej będzie z bardzo udanym sequelem w reżyserii Denisa Villeneuve'a („Sicario”, „Labirynt”, „Enemy”). W rolach głównych zobaczymy Ryana Goslinga i Harrisona Forda, który ponownie wciela się w postać Ricka Deckarda. Akcja filmu dzieje się kilkadziesiąt lat po wydarzeniach przedstawionych w 1982 roku. Scenariusz autorstwa Hamptona Fenchera i Michaela Greena powstał w oparciu o oryginalny koncept Ridleya Scotta i Fenchera. Za zdjęcia odpowiada trzynastokrotnie nominowany do Oscara Roger Deakins.
2. Twój Vincent
Twój Vincent
Animacja / Obyczajowy Kino Nowe Horyzonty
Twój Vincent (dubbing)
Animacja / Obyczajowy Cinema City Korona
Światowa premiera „Twojego Vincenta” odbyła się w czerwcu na Festiwalu w Annecy, gdzie film zdobył nagrodę publiczności. Wkrótce potem wyjątkową animację obejrzeli jeszcze widzowie Międzynarodowego Festiwalu w Szanghaju, gdzie obraz wygrał konkurs filmów animowanych. Jury argumentowało, że animacja i sztuka malarska łączą się w tym pełnym miłości hołdzie twórczości i życiu wielkiego artysty. „Loving Vincent” to pierwszy w historii światowej kinematografii pełnometrażowy film animowany, który został w całości... namalowany, co dokładnie oznacza, że wszystkie ujęcia, w sumie 65 tysięcy klatek, wykonano techniką malarstwa olejnego, na początku – na płótnie. W postaci z obrazów holenderskiego mistrza wcieliło się wielu znanych aktorów, w tym nominowana do Oscara Saoirse Ronan („The Grand Budapest Hotel”, „Pokuta”), czy znany z seriali „Gra o tron” i „Ripper Street” Jerome Flynn. Tytułowego Vincenta zagrał Robert Gulaczyk, absolwent wrocławskiej PWST na Wydziale Lalkarskim, oraz aktor legnickich i wrocławskich scen, a Armanda Roulina (van Gogh chętnie go portretował) Douglas Booth („Noe”). W polskiej wersji językowej filmu usłyszymy m.in. Danutę Stenkę, Jerzego Stuhra, Macieja Stuhra, Roberta Więckiewicza, Józefa Pawłowskiego, choć dystrybutor planuje także pokazy w oryginalnej wersji językowej (takiej, jaką obejrzeli widzowie na festiwalu Nowe Horyzonty).
3. Wszyscy moi mężczyźni
Wszyscy moi mężczyźni
Komedia / Inne Helios Magnolia Park
Rozwódka po czterdziestce z dwiema rezolutnymi córkami poznaje jednego naprawdę miłego dwudziestoparolatka Harry'ego i jego dwóch rówieśników. Z nim spędza noc, oni (z braku innych perspektyw) wprowadzają się do jej obszernego domu. Komuna do opieki nad dziećmi działa bez zarzutu do momentu kiedy nie zjawia się skruszony były mąż, który chce wszystko naprawić. Czy uda mu się odzyskać żonę, nawet gdy zaczęła się już angażować w związek z młodym i przystojnym Harrym?
4. Photon
Podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty nagrodę publiczności odbierał reżyser filmu Norman Leto (artystyczny pseudonim Łukasza Banacha, artysty i pisarza), który w mistrzowski i bardzo oryginalny sposób opowiada o świecie, od jego początków (Wielkiego Wybuchu) po przyszłość. Nie tylko dla geeków, przede wszystkim dla fanów doskonałych filmów popularnonaukowych. W roli narratora Andrzej Chyra.
5. Fantastyczna kobieta
Fantastyczna Kobieta
Dramat / Romans Kino Nowe Horyzonty
Młoda Marina i sporo od niej starszy Orlando spędzają upojne chwile na romantycznym wyjeździe do wodospadu na granicy argentyńsko-brazylijskiej. W nocy mężczyzna czuje się na tyle źle, że Marina zawozi go do szpitala. Tu przyjdzie jej walczyć z rodziną Orlanda, która uważa ją za naciągaczkę i morderczynię. Poruszający obraz Sebastiana Lelio, który zrobił furorę na festiwalu w Berlinie.
6. My Little Pony. Film
My Little Pony. Film (dubbing)
Animacja / Komedia Kino Helios Aleja Bielany
Kolorowe kucyki po raz pierwszy na dużym ekranie. Sytuacja zmusi je do opuszczenia Equestrii, domu księżniczki Twilight Sparkle. Koniki zmierzą się ze złym Królem Burzy, który zdecydował, że wykradnie im całą magię. By do tego nie dopuścić bohaterowie muszą ruszyć w pełną przygód, ale i niebezpieczeństw, podróż.
7. Dziecko apokalipsy
Dziecko Apokalipsy
Fabularny Kino Nowe Horyzonty
Reżyser przenosi nas do miejscowości Baler w prowincji Aurora (ok. 230 km od stolicy kraju, Manili) na Filipinach. Niegdyś sceny surfowania do „Czasu Apokalipsy” kręcił tu Francis Ford Coppola, dziś nadal przyjeżdżają miłośnicy deski, wysokich fal i słońca, a Mario Cornejo zrealizował obyczajowy, szalenie zmysłowy i oniryczny film o dwojgu zakochanych, do których dołącza znajomy z piękną dziewczyną. Spotkanie przyjaciół nie będzie idylliczne, zwłaszcza że przeszłość kładzie się cieniem na ich relacjach.
8. Jestem Rosa
Brazylijka z Sao Paulo jest po trzydziestce, jest wierna swojemu mężowi, kocha dzieci. Jej życie nie przypomina wprawdzie sielanki, bo zamiast wymarzonej pracy dramatopisarki musi zarabiać komercyjnie, ale to rzeczywistość wielu jej rówieśników. Życie Rosy komplikuje się w inny sposób, kiedy jej matka zdradza rodzinny sekret. Po jego poznaniu Rosa będzie musiała przemyśleć wiele spraw i zdecydować, co jest dla niej naprawdę ważne w życiu. Piękny, ciepły film o kobiecie, która przestaje wszystko ogarniać i sobie na to pozwala.