Trzy hotele dla pszczół samotnic i innych dzikich owadów zapylających powstaną w najbliższym czasie we Wrocławiu, na terenach zielonych. Pierwszy z takich hoteli „oficjalnie” uruchomił przed południem w parku Grabiszyńskim przedstawiciel organizacji Greenpeace. Drugi domek stanął na ul. Francuskiej, na terenie ogródków działkowych na Muchoborze Małym, a trzeci zostanie ustawiony w parku Wschodnim.
Pomóc zapylaczom w mieście
To efekt rozpoczętej we wrześniu akcji „Adoptuj pszczołę”, dzięki której zebrano pieniądze na hotele dla pszczół samotnic i innych owadów zapylających. W akcję zaangażowało się kilka tysięcy osób. W całym kraju Greenpeace zbuduje 100 hoteli, staną w miastach wojewódzkich.
– Chcemy w ten sposób pomóc owadom zapylającym, bo to, co robimy w mieście, nie sprzyja dzikim pszczołom i innym owadom. Kosimy bardzo nisko trawę, grabimy liście i owady zapylające nie mają gdzie się schronić, odpocząć i się rozmnażać – wyjaśnia Bogusz Krasnowski, wolontariusz z lokalnej grupy Greenpeace we Wrocławiu. I przypomina, że aż 30 procent naszego pożywienia zawdzięczamy pszczołom, tymczasem na świecie spada populacja pszczół i problem ten tez zaczyna dotykać Polski.
Niegroźne dla człowieka
Jednocześnie przedstawiciele Greenpeace uspokajają, że pszczoły, które przylatywać będą i nocować w stawianych hotelach nie są groźne dla człowieka, bo nie tworzą rojów, w przeciwieństwie do pszczół miodnych, które mogą użądlić.
W hotelach znajdą schronienie takie owady, jak pszczoły samotnice, trzmiele i inne pszczołowate, motyle, biedronki, złotooki oraz tzw. bzygowate, czyli owady z rzędu muchówek. Pierwszymi lokatorami drewnianych domków będą pszczoły murarki, których larwy tam umieszczono.
Akcja ma też cel edukacyjny, dlatego hotele dla pszczół są stawiane w miejscach ogólnodostępnych, a nie na odludziu. – Ne zakładamy, że ktoś przyjdzie i je zniszczy, bo po co? – uważa wolontariusz Greenpeace.
Hotele robione są wyłącznie z materiałów naturalnych, drewna, gliny, słomy, trzciny czy bambusowej tyczki.
Na stronie greenpeace.pl można znaleźć informacje, jak samodzielnie, z ogólnodostępnych materiałów zrobić schronienie lub domek dla pszczół i owadów zapylających. Każdy je może wykonać i postawić np. w ogródku.
Eliza Głowicka
Zdjęcia: Tomasz Walków