„Mozart” [1] jest programem przyjętym w zeszłym roku przez Radę Miejską Wrocławia. Jego celem jest wsparcie wrocławskiego rynku pracy poprzez umożliwienie firmom dostępu do intelektualnego potencjału naukowców. Wiedza naukowa wniesiona przez konkretne osoby ze środowiska naukowego prowadzić będzie do rozwoju produktów i usług, wzmacniania potencjału firm i w dalszej kolejności tworzenia nowych miejsc pracy. Wartością dodaną projektu ma być powstawanie nowych programów nauczania inspirowanych praktyką biznesową, które pomogą lepiej przygotowywać absolwentów do wejścia na rynek pracy.
Ten dobrze znany, ale nie wszędzie działający w praktyce model, sprawdzony został w konkretnej pilotażowej formule w ramach projektu „Zielony Transfer” realizowanego ze środków unijnych (PO KL; Priorytet VIII Regionalne kadry gospodarki). Korzyści wynikające z realizacji pilotażu to 30 nowych produktów i usług, wzrost dochodów przedsiębiorstw oraz ponad 20 nowych miejsc pracy (w większości w obszarze rozwojowym firm, co wiąże się z perspektywą dalszego istotnego wzrostu zatrudnienia) (efekty pilotażu).
Obecnie trwa pierwsza edycja „Mozarta” realizująca w rozszerzonej formule opisany w pilotażu model współpracy. Program w całości finansowany jest z budżetu miasta. 25 przedstawicieli świata nauki nawiązało partnerską współpracę z 24 firmami. Miasto finansuje wynagrodzenia naukowców.
Zasadniczym warunkiem otrzymania dofinansowania[2] jest wykazanie pozytywnego wpływu zawiązanego partnerstwa na rynek pracy we Wrocławiu.
W nowej edycji:
- 1 100 000 zł z budżetu miasta na dofinansowanie partnerstw nauki i biznesu;
- liczba partnerstw, które ostatecznie zostaną dofinansowane zależy od jakości wniosków (maksymalna liczba dostępnych w tym roku dofinansowań podana zostanie w dniu ogłoszenia konkursu);
- wynagrodzenie naukowca w ramach partnerstwa zgodnie z zapisami programu wynosi do 5 tys. zł brutto/ mies. (ustalane jest indywidualnie dla każdej edycji programu)
- maksymalny okres dofinansowania partnerstwa: 12 miesięcy;
- dofinansowane zostaną partnerstwa, które najlepiej udokumentują potencjał rozwojowy swojej współpracy i wykażą, że będzie ona miała pozytywny wpływ na rozwój rynku pracy (powstanie nowych produktów i usług, wzrost dochodów, obrotów, do wzrostu zatrudnienia włącznie);
- wartością dodaną składanych aplikacji będzie dobre udokumentowanie korzyści dla uczelni poprzez jak najskuteczniejsze wykorzystanie wiedzy ze współpracy z biznesem na potrzeby rozwoju programów nauczania, które będą mogły służyć lepszemu przygotowaniu studentów do rozpoczęcia pracy (więcej informacji w materiałach konkursowych);
- wartością dodaną składanych aplikacji będzie także dobre udokumentowanie potencjalnych szerszych programów badawczych, które utworzone mogą zostać na bazie działań podejmowanych w ramach partnerstwa, bądź w nawiązaniu do tych działań (więcej informacji w materiałach konkursowych).
Wsparcie w procesie kojarzenia partnerstw
Istotą programu oferowanego przez miasto jest wypracowany i sprawdzony mechanizm wspierania współpracy oraz finansowe wsparcie dla realizacji partnerstwa. Program nie przewiduje dedykowanego mechanizmu wspierającego proces tworzenia partnerstw poprzez kojarzenie konkretnych naukowców z konkretnymi firmami.
Aby jednak ułatwić tworzenie nowych partnerstw została przygotowana przestrzeń do przedstawienia ofert, w ramach której zostaną udostępnione formularze dla firm i naukowców.