wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. KAWKA: podsumowanie tegorocznej edycji

Wrocławianie, którzy ogrzewają swoje mieszkania węglem, mogą skorzystać z dofinansowania inwestycji polegającej na zastąpieniu dotychczasowych pieców lub kotłowni ogrzewaniem ekologicznym. W tym roku było to prawie 300 osób.

Reklama

W tym roku wnioski można było składać do 30 września. Do Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego we Wrocławiu wpłynęło 441 wniosków o udzielenie dotacji w tym programie, podpisano umowy z 310 osobami, z których 14 wycofało się z umowy przed terminem rozliczenia. Z pozostałych 296 osób rozliczyło się 278. W tym roku została wykorzystana całą przeznaczona na dotacje kwotę. Wnioskodawcy, którzy z braku środków nie otrzymają dotacji w tym roku, mogą starać się o nią w latach kolejnych bowiem projekt realizowany będzie do roku 2018. Na kolejne lata (2015-2018) jest zarezerwowane po 4 mln zł rocznie.

Dofinansowanie na zmianę systemu ogrzewania wynosi 70 proc. kosztów inwestycji (maksymalnie 12 tys. zł). Ponadto, po spełnieniu dodatkowych warunków, osoby zmieniające sposób ogrzewania mogą starać się także o dotacje na podłączenie ciepłej wody użytkowej, na zainstalowanie kolektorów słonecznych oraz na termomodernizację.

Program KAWKA jest realizowany przez Urząd Miejski Wrocławia ze środków uzyskanych od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środków własnych Gminy Wrocław.

Celem programu jest przeciwdziałanie niskiej emisji szkodliwych pyłów i gazów. Pojęcie niskiej emisji dotyczy zanieczyszczeń pochodzących z kominów i innych źródeł emisji znajdujących się na wysokości nie wyższej niż 40 m.

Paląc w piecach węglem emitujemy do powietrza zanieczyszczenia, które, przy wysokich stężeniach, bardzo negatywnie wpływają na zdrowie, a nawet życie nasze i naszych dzieci. Pierwszym krokiem do poprawy sytuacji jest wymiana pieców na ogrzewanie bardziej przyjazne środowisku i mieszkańcom.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl