Blisko 30 uczelni wyższych, ponad 30 tysięcy absolwentów rocznie, 100 tysięcy zarejestrowanych firm, w tym innowacyjne przedsiębiorstwa i startupy, których projekty są odpowiedzią na najbardziej aktualne potrzeby miast i mieszkańców. Ponad 600 tysięczne miasto, w którym liczba dedykowanych centrów badawczo rozwojowych rośnie każdego roku, tworząc bazę do zaawansowanych badań i rozwoju innowacji.
Projektując i wprowadzając w życie ideę smart city, dostrzegliśmy ogromny potencjał drzemiący zarówno w rodzących się we Wrocławiu projektach biznesowych jak i w samych mieszkańcach, którzy aktywnie uczestniczą i mocno angażują się w tworzenie innowacyjnego miasta.
W końcu idealna atmosfera Wrocławia sprzyjająca kreatywności, inspirująca i pobudzająca do działania, sprawia, że niejednokrotnie właśnie to miejsce staje się centrum tworzenia międzynarodowych projektów. Uważamy, że to doskonały grunt pod stworzenie właśnie we Wrocławiu centrum innowacji Startuj z Polski.
Dlaczego Wrocławiowi na tym zależy?
Program akceleracyjny Start In Poland, którego powstanie ogłosiło w połowie stycznia Ministerstwo Rozwoju pozwoli wykorzystać istniejącą już infrastrukturę, potencjał zdolnych i głodnych sukcesów ludzi dla wzmocnienia polskiej gospodarki.
Akceleratory w fizyce to urządzenia przyspieszające cząsteczki naładowane, nadając im w ten sposób energię. Akceleratory w biznesie robią rzecz analogiczną. Przyspieszają i nadają energię innowacyjnym przedsięwzięciom poprzez mentoring, pokazując w jaki sposób przekuć plan w realizowany z sukcesem projekt. Oprócz pieniędzy akceleratory dają więc również wiedzę, jak zrobić własny biznes.
Umieszczenie akceleratora Start In Poland we Wrocławiu oznacza po pierwsze napływ kapitału, zarówno ludzkiego jak i finansowego. To tu miałyby bowiem rozpoczynać się i rozwijać najbardziej innowacyjne projekty biznesowe w kraju. Napływ inwestorów, ekspertów i mentorów sprawiłby też, że Wrocław stałby się bardziej atrakcyjną lokalizacją do studiowania. Kadra ekspercka zmotywowałaby do tworzenia nowych, innowacyjnych kierunków studiów, a mentorzy byliby dobrym katalizatorem do budowy i rozwoju ekosystemu startupowego.