wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 [SERWIS SPECJALNY]
  4. Jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego
  5. Informacje dla wyborców niepełnosprawnych
  6. Głosowanie korespondencyjne

Zamiar głosowania korespondencyjnego należało zgłosić przez wyborcę niepełnosprawnego komisarzowi wyborczemu najpóźniej do 13 maja 2019 r. Głosować korespondencyjnie można tylko w kraju.

Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Powinno ono zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL wyborcy, oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców we Wrocławiu, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie, a także wskazanie adresu stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet wyborczy.

Gdzie składać wnioski

Wnioski o zamiarze głosowania korespondencyjnego należy składać w siedzibie Komisarza Wyborczego we Wrocławiu - Delegatura Krajowego Biura Wyborczego we Wrocławiu przy ul. Podwale 28, 50-040 Wrocław lub za pośrednictwem urzędników wyborczych, pl. Nowy Targ 1-8, 50-141 Wrocław. Wyborca głosujący korespondencyjnie będzie ujęty w spisie wyborców w obwodzie głosowania właściwym dla jego stałego miejsca zamieszkania.

Do zgłoszenia należy dołączyć kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności. Jeżeli zgłoszenia dokonano ustnie, wyborca musi odrębnie przekazać orzeczenie.

W zgłoszeniu wyborca może zażądać przesłania mu wraz z pakietem wyborczym nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a.

Wyborca, nie później niż 7. dnia przed dniem wyborów, otrzyma z Urzędu Miejskiego Wrocławia pakiet wyborczy, który zostanie doręczony wyłącznie do rąk własnych wyborcy, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość i pisemnym pokwitowaniu odbioru.

W skład pakietu wyborczego przekazywanego wyborcy wchodzą:

  • koperta zwrotna,
  • karta do głosowania,
  • koperta na kartę do głosowania,
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania,
  • instrukcja głosowania korespondencyjnego
  • nakładka na kartę do głosowania sporządzona w alfabecie Braille'a — jeżeli wyborca zażądał jej przesłania.

Jak oddać głos

Na karcie do głosowania wyborca oddaje głos, w sposób określony w informacji znajdującej się w dolnej części karty do głosowania. Po oddaniu głosu kartę do głosowania należy umieścić w kopercie z napisem „Koperta na kartę do głosowania” i zakleić.

Zaklejoną kopertę na kartę do głosowania wkładamy do koperty zwrotnej zaadresowanej na adres obwodowej komisji wyborczej. Następnie wypełniamy oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.

Kopertę zwrotną przekazujemy następnie przedstawicielowi Poczty Polskiej. Wyborca może, do czasu zakończenia głosowania, osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej, której adres znajduje się na kopercie zwrotnej.

Głosować korespondencyjne nie mogą wyborcy niepełnosprawni umieszczeni w spisach wyborców w: obwodach głosowania utworzonych w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz domach studenckich, a także wyborczy, którzy udzielili pełnomocnictwa do głosowania.

Reklama