wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. W nocy we Wrocławiu zaćmienie Księżyca. Jak je zobaczyć?

Już dzisiaj (27 lipca) po zachodzie słońca będziemy mogli zobaczyć we Wrocławiu całkowite zaćmienie Księżyca. – To wymarzone zjawisko do obserwacji rodzinnych – zachęca profesor Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Wszyscy obserwatorzy w bonusie dostaną jeszcze święcącego na czerwono Marsa, który będzie wyjątkowo blisko Ziemi.

Reklama

To będzie wyjątkowa noc. W jednej chwili będzie można oglądać zaćmienie Księżyca i Marsa w opozycji. Ostatni raz jednocześnie takie zjawisko występowało w XIV wieku.

We Wrocławiu będziemy mogli oglądać praktycznie pełny spektakl Księżyca, bo zaraz po jego wschodzie. Faza całkowitego zaćmienia zacznie się około godziny 21.30, kiedy księżyc będzie 7 stopni nad horyzontem i potrwa niemal dwie godziny. – W tym czasie Księżyc będzie najciemniejszy i mocno czerwony. Ten krwisty kolor to skutek filtrowania światła słonecznego przez ziemską atmosferę – mówi profesor Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Faza całkowita potrwa do 23.13, ale potem czeka nas jeszcze piękna faza częściowego zaćmienia, a więc „schodzenie” z tarczy księżyca ziemskiego cienia. W sąsiedztwie naszego satelity po ciemnym niebie będzie wędrował Mars, który jest teraz wyjątkowo blisko ziemi. Ten duet zapewni sporo wrażeń.

Gdzie obserwować?

Księżyc będzie wychodził na południowym-wschodzie i w tamtym kierunku należy go szukać. Aby nie przeszkadzały nam zabudowania, najlepiej wybrać się na obserwację zjawiska na jakąś górkę, choćby Andersa czy Wzgórze Gajowickie. Z łatwością dostrzeżemy Księżyc również gdzieś z brzegów Odry. Jednak ciągle będziemy w mieście, gdzie jest dość spora łuna z oświetlenia.

– Dlatego najlepiej wyjechać niedaleko za miasto, gdzie jest czysty horyzont. Tam zjawisko będzie wyglądać lepiej. Kolory będą bardziej wyraźne i nic nie będzie przeszkadzać w obserwacjach – radzi profesor Rudawy.

Do obserwacji zaćmienia nie potrzebujemy specjalnego sprzętu. Najlepiej obserwować je gołym okiem lub ewentualnie przez lornetkę. Ostatnie całowite zaćmienie Księżyca w Polsce widoczne gołym okiem było 28 września 2015 r. Kolejne podobne zjawisko będziemy mogli w Polsce obserwować już na początku 2019 r.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl