Bank mleka stanowi dopełnienie opieki okołoporodowej nad matką i noworodkiem, która z każdym rokiem jest coraz lepsza. W banku mleka będą gromadzone, badane i pasteryzowane nadwyżki mleka, przekazane przez matki dzieci urodzonych w szpitalu.
najczęściej z tego typu banków korzystają dzieci, które mają utrudniony dostęp do mleka własnej mamy• WHO i AAP uważają mleko pochodzące z profesjonalnych Banków Mleka Kobiecego za drugi w kolejności (po mleku własnej mamy) pokarm stosowany z wyboru u noworodków i niemowląt• dostęp do tego typu mleka mają w pierwszej kolejności dzieci przedwcześnie urodzone i chore. Dzieci zdrowe mogą skorzystać z niego tylko wtedy, gdy w zasobach banku mleka pojawiają się nadwyżki• jeśli laktacja mamy jest ustabilizowana, a ewentualne trudności z karmieniem rozwiązane, może zostać honorową dawczynią
Bank mleka jest wyposażony w najnowszy sprzęt do utrwalania i badania pokarmu kobiecego, zapewniający jego bezpieczeństwo i jakość. Na bank składają się dwa elementy: pokój do konsultacji dawczyń i laboratorium, gdzie mleko będzie badane, pasteryzowane i przechowywane w zamrażarce. Dlatego w banku, oprócz pielęgniarki i położnej laktacyjnej, pracuje też biolog, który będzie badał skład mleka.Gdy dawczynie przejdą pozytywnie kwalifikację, dopiero wtedy ich mleko może zostać podane noworodkom.
Lepsze zdrowie mam i dzieci
Utworzenie Banku Mleka Kobiecego jest kolejnym ważnym zadaniem, które finansowane jest przez Wrocław w ramach programu poprawy jakości opieki zdrowotnej nad kobietą, matką, dzieckiem i rodziną pn. „Zdrowa matka i dziecko”.
Bank Mleka Kobiecego, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza Radeckiego, ul. Borowska
- poniedziałek – piątek: 7.00 – 14.00
- tel. 71 733 15 54, 71 733 15 15
- e-mail: bankmleka@
- usk.wroc.pl, fb.com/BMKWroclaw Klinika Neonatologii