wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Apteczka na ferie zimowe – lekarz radzi

Ferie coraz bliżej. Przed nami zimowe wyjazdy z dziećmi. Oprócz mnóstwa ubrań, sprzętu i wielu innych bardzo potrzebnych rzeczy trzeba też zabrać podróżną apteczkę. Co do niej zapakować? Podpowiada lekarz specjalista medycyny rodzinnej.

Reklama

– Nie bierzmy wszystkiego, co nam przyjdzie do głowy albo wpadnie w ręce. Przede wszystkim musimy mieć rzeczy do zastosowania doraźnie lub w pierwszych godzinach/dniach choroby, zanim dotrzemy do fachowej pomocy medycznej – radzi lekarz Paweł Szajner.

– Najczęstsze przypadki dopadające nas podczas takich wyjazdów to: przeziębienia, zatrucia pokarmowe, skręcenia stawów, np. skokowego, czy otarcia. Zdarzają się też dużo poważniejsze sytuacje, jak złamania czy urazy głowy.

Pakując leki „na wszelki wypadek”, zabierzmy też te, które my lub nasze pociechy stosujemy stale. Kierujmy się doświadczeniami z poprzednich wypadów oraz specyfiką miejsca, w które się wybieramy (szczególne narażenie na działanie promieni słonecznych, duży mróz, dłuższa podróż samochodem, autobusem itp.).

Także podczas zabaw na śniegu może się przytrafić coś bolesnego (fot. S. Janer) 

Przykładowa zawartość podróżnej apteczki

  • Leki objawowe: przeciwgorączkowe dla dzieci i dorosłych, lek łagodzący objawy choroby motoryzacyjnej, syrop na kaszel (wykrztuśny i suchy), krople do nosa, aerozol do gardła, tabletki do ssania, witamina C, probiotyk lub inny lek o właściwościach przeciwbiegunkowych, leki doraźne rozkurczowe, spray na oparzenia.

Koniecznie wziąć instrukcję dawkowania powyższych leków!

  • Leki stale stosowane: przeciwalergiczne, przeciwpadaczkowe, wziewne, insulina i inne.
  • Opatrunki: opaski elastyczne, bandaż dziany, gaziki jałowe, plastry jednorazowe i w rolce (różne rozmiary, dla dzieci najlepiej kolorowe z postaciami bajkowymi).
  • Inne: termometr, folia NRC, sól fizjologiczna, woda utleniona, chusteczki jednorazowe nasączane spirytusem, krem z filtrem UV, krem na mróz, żel p/obrzękowy, nożyczki, agrafka, rękawiczki gumowe, żelowe poduszeczki podgrzewające, chusta trójkątna, maść na powierzchowne otarcia i odparzenia, siatka mocująca opatrunki na głowie.

– Pamiętajmy również o masce do prowadzenia sztucznego oddychania – podstawowym sprzęcie, gdy przyjdzie nam udzielać pomocy osobie nieprzytomnej, zwłaszcza obcej – podkreśla Paweł Szajner.

Wybierając się na stok narciarski czy wędrówkę w góry, warto zabrać miniapteczkę, a w niej rzeczy potrzebne do udzielenia pierwszej pomocy w terenie, czyli środki opatrunkowe, folię NRC, tabletki przeciwbólowe. Koniecznie trzeba mieć ze sobą telefon komórkowy z numerem do służb ratunkowych w razie konieczności wezwania pomocy.

Sabina Janer

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl