Portal Wodnej Służby Ratowniczej informuje, że ratownicy wodni dyżurujący na kąpielisku w Siechnicach zostali w sobotę, 8 lipca zaalarmowani przez plażowiczów, że z wody wyciągnięto nieprzytomnego mężczyznę.
.U poszkodowanego ratownicy stwierdzili nagłe zatrzymanie krążenia i przystąpili do resuscytacji krążeniowo oddechowej oraz równocześnie wezwali pomoc dzwoniąc pod 112. Pierwsi na miejscu pojawili się strażacy z OSP Siechnice, którzy razem z ratownikami wodnymi kontynuowali resuscytację do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowegoWodna Służba Ratownicza.
Na miejsce przybył zespół HEMS (Zespół Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego). Poszkodowany trafił do szpitala.
O tym warto pamiętać! Rady dla wypoczywających nad wodą
- Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.
- Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie; w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy.
- Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.)
- Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.
- Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.
- Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz, jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.
- Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
- Dobrze jest wpisać do telefonu numer ratunkowy nad wodą - 601 100 100. W razie wypadku zadzwoń, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Koniecznie podaj swoje nazwisko. Nigdy nie przerywaj pierwszy rozmowy z dyżurnym!
Źródło: PSP