wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 30 lat dobrosąsiedzkiego Traktatu niepodległej Polski i zjednoczonych Niemiec. Otwarto wystawę

30 lat dobrosąsiedzkiego Traktatu niepodległej Polski i zjednoczonych Niemiec. Otwarto wystawę

Małgorzata Wieliczko ,

Podpisany 17 czerwca 1991 r. tzw. duży Traktat między Polską a Niemcami pozwolił na stworzenie trwałych podstaw zbliżenia politycznego, gospodarczego, społecznego, naukowego i kulturowego obu krajów. Kluczowe znaczenie miał przy tym fakt, że relacje bilateralne zostały w tym dokumencie ujęte w kontekście europejskim. Uwzględniono zarówno polskie aspiracje do integracji z Unią Europejską, jak i znaczenie polsko-niemieckiego partnerstwa dla rozwoju jednoczącej się Europy.

Reklama

W pięć miesięcy po częściowo wolnych wyborach w naszym kraju (4 czerwca 1989 r.) oraz w dwa miesiące po utworzeniu rządu przez Tadeusza Mazowieckiego – kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Helmut Kohl przyjechał z oficjalną wizytą do Polski (9–14 listopada 1989 r.) Ten pobyt musiał niespodziewanie przerwać, bowiem w nocy z 9 na 10 listopada runął mur berliński.

Kanclerz Kohl jednak wrócił, by kontynuować wizytę w Polsce. 12 listopada 1989 r. wziął udział w kolejnym historycznym momencie, ważnym zarówno dla zaczynających proces jednoczenia się Niemiec, jak i dla Polski. Tego dnia na dziedzińcu zabytkowego pałacu w Krzyżowej odbyła się msza, podczas której premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Helmut Kohl, przekazując sobie znak pokoju – objęli się na znak pojednania. Pojednania między narodem polskim i niemieckim. Dziś patrzymy na ten gest, jak na niezwykle ważny krok naprzód w budowaniu przyjaznych stosunków między oboma krajami.

Msza Pojednania z udziałem T. Mazowieckiego i H. Kohla, fot. A. Ślusarczyk/Fundacja Krzyżowa 

O ile Msza Pojednania była symbolem, o tyle namacalnym, politycznym dowodem na nowy rozdział w stosunkach polsko-niemieckich stało się podpisane pod koniec wizyty kanclerza Kohla (14 listopada 1989 r.) wspólne oświadczenie, w którym wytyczono kierunek zmian w obustronnych relacjach.

W Oświadczeniu znalazły się m.in. zapisy, dotyczące szerokiej współpracy politycznej i gospodarczej między oboma krajami, w tym znaczącego wsparcia finansowego ze strony Niemiec dla zaczynającej się w Polsce transformacji gospodarczej. Otwarta pozostawała jednak jeszcze kwestia granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej. Ta sprawa zaczęła krystalizować się niespełna rok później.

Ministrowie spraw zagranicznych – Krzysztof Skubiszewski (po prawej) i Hans-Dietrich Genscher podpisują Traktat graniczny 14 listopada 1990 r. Za nimi stoi premier Tadeusz Mazowiecki, źródło: Jerzy Sułek, Traktat Graniczny RP – RFN z 14 listopada 1990 roku jako ostateczne zamknięcie polsko-niemieckiego sporu o granicę po II wojnie światowej (ze wspomnień głównego negocjatora po 25 latach), Niepodległość i Pamięć 24/1 (57)

3 października 1990 r. oficjalnie zjednoczyły się Niemcy, a już 14 listopada tego roku doszło do podpisania w Warszawie Traktatu granicznego RP – RFN. Sygnowany przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych obu państw – Hansa-Dietricha Genschera i Krzysztofa Skubiszewskiego dokument, miał się stać niejako ostatecznym zamknięciem polsko-niemieckiego sporu o granicę po II wojnie światowej. 

Polska ratyfikowała ten traktat 26 listopada 1991 r., zaś strona niemiecka zrobiła to 16 grudnia 1991 r. Umowa weszła w życie 16 stycznia 1992 r. w tym samym dniu, co

polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy

Od chwili podpisania Oświadczenia z 14 listopada 1989 r. relacje polsko-niemieckie zaczęły w kolejnych miesiącach przyjmować realny wymiar. Podjęto m.in. decyzje o zniesieniu obowiązku wizowego dla obywateli polskich, wyjeżdżających do Niemiec czy o rozbudowie współpracy przygranicznej. Wcielany w życie był również program finansowego wsparcia dla polskiej gospodarki.

W takich warunkach doszło 17 czerwca 1991 r. do podpisania między Polską a Niemcami tzw. dużego Traktatu – o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Sygnowali go premier Jan Krzysztof Bielecki i kanclerz Helmut Kohl, a także ministrowie spraw zagranicznych obu krajów – Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher.

Traktat stał się kluczowym elementem w triadzie budującej fundamenty nowej jakości relacji polsko-niemieckich. Znalazły się w niej także wspomniane powyżej – Msza Pojednania w Krzyżowej (która otworzyła nowe możliwości dialogu) oraz Traktat graniczny, regulujący kwestie terytorialne.

„Duży” Traktat stał się symbolem dobrego sąsiedztwa polsko-niemieckiego.

Dzięki potwierdzonym i ustanowionym w tym Traktacie możliwościom, sąsiedztwo polsko-niemieckie wypełnione zostało treścią intensywnych relacji gospodarczych i siecią powiązań społecznych. Sąsiedztwo to ujęte zostało w mocne ramy wynikające z członkostwa w Unii Europejskiej, które chroni i gwarantuje status podmiotów gospodarczych i prawa obywateli Unii. Dobre sąsiedztwo polsko-niemieckie stało się „odporne” na zawirowania polityczne oraz na próby wykorzystania starych resentymentów dla doraźnych celów politycznych. Świadczy to o rzeczywistym dorobku ostatnich trzydziestu lat sąsiedztwa polsko-niemieckiego oraz o znaczeniu „dużego” Traktatu – podkreślają Jan Barcz i Krzysztof Ruchniewicz, redaktorzy naukowi publikacji, która powstała w związku z 30-leciem „dużego” Traktatu we współpracy z Konsulatem Generalnym Niemiec we Wrocławiu oraz Fundacją Konrada Adenauera w Polsce*.

Wystawa na 30-lecie 

Z okazji jubileuszu 30-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy Centrum Historii Zajezdnia, miasto Wrocław i Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego przygotowały wystawę plenerową, ukazującą historię relacji polsko-niemieckich, począwszy od konsekwencji II wojny światowej, przez drogę ku pojednaniu, po ukazanie nabierających coraz większego tempa relacji między oboma krajami i wymiernych ich korzyści dla obu stron. 

Wystawa została oficjalnie otwarta 17 czerwca, na wydarzeniu obecni byli Ewa Gołąb Nowakowska - Dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą, Hans Jörg Neumann - konsul generalny Niemiec, dr Marek Mutor - Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia oraz dr Robert Żurek z Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.

Na zdjęciu od lewej:Hans Jörg Neumann, Ewa Gołąb Nowakowska, Marek Mutor oraz Robert Żurek, fot Joanna Leja

Ekspozycja pojawi się kolejno w dwóch wrocławskich lokalizacjach, a finalnie trafi również do Krzyżowej, w ramach projektu „8 x pojednanie”.

Szczegóły na temat wydarzenia:

„Sąsiedzi w Europie” – wystawa na 30-lecie polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie

„Sąsiedzi w Europie” – wystawa na 30-lecie polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie

Wystawa
Termin od 17 czerwca 2021 do 24 sierpnia 2021

Miejsce Fontanna na Oławskiej

Zobacz

Czytaj: Kulturzug/Pociąg do kultury wyjeżdża 18 czerwca pod hasłem „Sceny z życia sąsiadów”

*Akt dobrosąsiedzki. 30 lat Traktatu Polsko-Niemieckiego o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy, red. nauk. Jan Barcz i Krzysztof Ruchniewicz, Dom Wydawniczy Elipsa, Wrocław–Warszawa 2021

Polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i Strassburg nad Odrą, Gregor Thum, University of Pittsburgh

Polsko niemiecki traktat o dobrym sasiedztwie i strassburg nad odra from Wroclaw

Der polnisch-deutsche Nachbarschaftsvertrag und das Straßburg an der Oder, Gregor Thum, University of Pittsburgh

Der polnisch deutsche nachbarschaftsvertrag und das strassburg an der oder from Wroclaw

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl