wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 160 projektów z Wrocławia do SEIP

Transport, rewitalizacja i edukacja są najważniejszymi obszarami, dla których Wrocław chce uzyskać dofinansowanie unijne w latach 2014-2020. Do Urzędu Marszałkowskiego przekazano listę propozycji do Systemu Ewidencji Inicjatyw Projektowych (SEIP). W sumie 160 projektów na łączną kwotę około 4 miliardów złotych.

Reklama

"System Ewidencji Inicjatyw Projektowych stanowi rozpoznanie oczekiwań i potrzeb podmiotów publicznych" – wyjaśnia Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia. "Na tej podstawie Urząd Marszałkowski ustala założenia strategii rozwoju województwa i Regionalnego Programu Operacyjnego" – dodaje.

Do SEIP kieruje się nie projekty ale pomysły na nie z wyceną. "Jako jednostka samorządowa jesteśmy w tej lepszej sytuacji, że mamy narzędzia pozwalające na opracowanie kosztorysu" – mówi M. Bluj. 

W sumie magistrat zgłosił 160 projektów na łączną kwotę około 4 miliardów złotych. Jest to 100 projektów "miękkich" i 60 związanych z infrastrukturą. "Na transport proponujemy projekty na 1,3 mld, na szeroko ujętą rewitalizację 1,2 mld a na edukację 630 mln" – wylicza wiceprezydent Bluj. Wśród transportu warto wspomnieć działania związane z dalszym rozwojem transportu szynowego i autobusowego, obwodnicę Leśnicy, aleję Wielkiej Wyspy czy wrocławski program rowerowy. Ten ostatni zaplanowano na rekordową kwotę 120 milionów złotych, w tym dofinansowanie miałoby wynieść 102 miliony.

"Po złożeniu propozycji do Urzędu Marszałkowskiego, będą przygotowane pierwsze propozycje Regionalnego Programu Operacyjnego dla naszego województwa i konsultacje społeczne, które mogą odbyć się latem tego roku" – mówi Tomasz Sołowiej, dyrektor biura Zarządzania Funduszami Europejskimi w Urzędzie Miejskim Wrocławia. RPO musi zostać ogłoszony ostatecznie 1. stycznia 2014 roku. "Wtedy poznamy ramy w jakich będziemy mogli wnioskować o dotacje i harmonogram na 6 lat" – dodaje T. Sołowiej. W odpowiednim terminie – według tego harmonogramu – będzie można składać wnioski o dofinansowanie poszczególnych projektów. "Na dziś nie mamy żadnej pewności na dofinansowanie żadnego z tych pomysłów, bo nie znamy ani ram RPO ani kwoty jaka przekazana będzie marszałkowi dla województwa" – podkreśla Maciej Bluj. "Jednak brak w przyszłości dofinansowania unijnego nie przekreśla możliwości realizacji danego projektu, będzie to jednak bardziej wydłużone w czasie, poza tym są jeszcze programy krajowe" – dodał. "Poprzednim razem jednak dofinansowanych zostało większość projektów z wcześniej zaplanowanych" - mówił Tomasz Sołowiej.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl