Coraz więcej chorych na raka głowy i szyi. Skorzystaj z rad lekarzy

Ponad połowa pacjentów, u których rozpoznaje się nowotwory głowy i szyi, umiera. W ciągu kilku lat liczba osób z tymi schorzeniami wzrośnie o 10 procent – wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia. Do piątku, 25 września, można skorzystać z porad specjalistów z zakresu onkologii, laryngologii i stomatologii.

  • O zagrożeniach związanych z nowotworami głowy i szyi opowiadali prof. Marzena Dominiak i prof. Tomasz Zatoński z Uniwersytetu Medycznego, fot. USK we Wrocławiu

    O zagrożeniach związanych z nowotworami głowy i szyi opowiadali prof. Marzena Dominiak i prof. Tomasz Zatoński z Uniwersytetu Medycznego, fot. USK we Wrocławiu


Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi organizowany jest już po raz ósmy. We Wrocławiu wydarzenia, spotkania i konsultacje z lekarzami potrwają do piątku, 25 września br.

Intencją organizatorów jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat nowotworów głowy i szyi oraz doprowadzenie do jak najwcześniejszej wykrywalności zmian chorobowych. Obecnie dzieje się to najczęściej dopiero w III i IV stadium, gdy medycyna ma już niewiele do zaoferowania.

Sygnałem budzącym niepokój powinny być następujące objawy (jeśli trwają co najmniej trzy tygodnie):

•    pieczenie języka,
•    niegojące się owrzodzenie oraz czerwone lub białe naloty w jamie ustnej,
•    ból gardła, ból w trakcie oraz problemy z przełykaniem,
•    przewlekła chrypka,
•    guz na szyi,
•    niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa.

– Z powodu zagrożenia epidemicznego, zainteresowane osoby, znajdujące się w grupie ryzyka, będą mogły skonsultować się ze specjalistami w czasie teleporad. Gdy jednak zajdzie taka potrzeba, będziemy zapraszać pacjentów również na wizyty osobiste. Wszystko to bezpłatnie, bez skierowania i bez kolejki – mówi prof. Tomasz Zatoński, prorektor ds. Budowania Relacji i Współpracy z Otoczeniem UMW, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi USK.

Celem Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi jest również dotarcie do pacjentów z grupy najwyższego ryzyka: palaczy, osób nadużywających alkoholu oraz narażonych na infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego.

– Nowotwory, na których skupimy się w trakcie naszego tygodnia, to wszystkie nowotwory górnego odcinka drogi oddechowo-pokarmowej: wargi, jamy ustnej, języka, gardła środkowego, czyli migdałków, jamy nosowo-gardłowej, gardła dolnego, krtani, nosa, zatok przynosowych, podstawy czaszki, oczodołu, ślinianek, ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego oraz nowotwory zlokalizowane na szyi oraz skórze głowy i szyi – tłumaczy prof. Marzena Dominiak, prorektor ds. Strategii Rozwoju UMW, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, kierownik Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej UMW. – Choroby te stanowią siódmą, co do częstotliwości występowania, grupę nowotworów złośliwych na świecie – dodaje.

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi organizowany jest w ramach międzynarodowej kampanii „Make Sense”, którą zainicjowało European Head and Neck Society (EHNS). W Polsce akcję prowadzi Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi. We Wrocławiu koordynują je Uniwersytet Medyczny i Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

Program VIII Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi (21-25 września 2020)

•    22 września (wtorek) – Dzień badań profilaktycznych
Bezpłatne badania przesiewowe w formie teleporady (ze specjalistami w dziedzinie stomatologii i otolaryngologii, a w razie potrzeby zaproszenie na dalsze konsultacje)
godz. 9.00 - 13.00 – teleporada otolaryngologa – tel. 882 742 198
godz. 9.00 - 13.00 – teleporada stomatologiczna – tel. 882 744 656

•    23 września (środa) – Dzień edukacji
Wykłady na temat nowotworów głowy i szyi dla uczniów i studentów wrocławskich szkół.

•    24 września (czwartek) – Dzień badań profilaktycznych
Bezpłatne badania przesiewowe w formie teleporady (ze specjalistami w dziedzinie logopedii i psychologii, a w razie potrzeby zaproszenie na dalsze konsultacje).
godz. 9.00 - 12.00 - teleporada logopedyczna – tel. 882 742 198,
godz. 9.00 - 12.00 - teleporada psychologiczna – tel. 882 742661.

•    25 września (piątek) – Dzień pacjenta
Wykłady edukacyjne dla pacjentów i lekarzy z zakresu otolaryngologii, stomatologii oraz chirurgii szczękowo-twarzowej będą dostępne m.in. na stronie www.usk.wroc.pl, profilu USK na Facebooku, oraz kanale YouTube Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich.

•    do 25 września
w pociągach Kolei Dolnośląskich S.A. wyświetlany jest film edukacyjny na temat nowotworów głowy i szyi.

USK/wZgłoś uwagę