Brave Festival 2018 – trzynasta edycja [PROGRAM]

13. Brave Festival startuje... 13 lipca. Mottem tej edycji jest hasło „Widzialni/Niewidzialni”. – Wracamy do naszej źródłowej idei: festiwalu od odważnych dla odważnych, pokazującego rzeczy nieznane, zaskakujące, nieraz szokujące – mówi Grzegorz Bral, pomysłodawca i dyrektor festiwalu.

  • mat. prasowe Brave Festival 2018


– Tegoroczną edycją wracamy do pierwotnego pomysłu, dla którego Brave Festival był dedykowany – ludziom, o których trzeba mówić, których my, w naszym niewielkim wymiarze wrocławskiego festiwalu, powinniśmy pokazywać. Musimy mówić, że są i z jakimi problemami się zmagają – słyszymy od Grzegorza Brala.     

Jedenaście wydarzeń tegorocznego „odważnego festiwalu” jest tak ułożonych – za sprawą kierownika programowego Marka Mieleszki – że każde z nich dotyka jednego stereotypu społecznego, bardzo mocno zakorzenionego w naszym kraju i równie mocno rozpowszechnionego na świecie. Dlatego – jak podkreślają organizatorzy Brave – to jest „festiwal przeciwko stereotypom”.  

– Wspaniali artyści z bardzo trudnych społecznie i politycznie okoliczności pokażą nam, że są kimś innym, niż stereotypowo sobie o nich myślimy – twierdzi Grzegorz Bral i potrzeba, że temu fetiwalowi jest potrzebny także „odważny widz” – do skonfrontowania się z własnymi uprzedzeniami.

Podczas przedfestiwalowej konferencji prasowej organizatorzy i uczestnicy Brave Festival opowiedzieli o przebiegu tegorocznej edycji wydarzenia, fot. mawi

A jeśli już o uprzedzeniach i zabobonach mowa, twórca festiwalu wyjaśnia, dlaczego jego trzynasta edycja otwiera się w trzynastego i to w piątek.

Grzegorz Bral: – Kiedy Krzysztof Kolumb wybierał się w podróż, w której odkrył oficjalnie Amerykę, wyruszył w nią w piątek – dlatego że ten dzień dla żeglarzy jest... dniem tabu: nie wolno wypływać w morze w piątek, bo grozi to wielkim niebezpieczeństwem. Ale Kolumb świadomie wybrał ten dzień „żeglarskiego tabu”, by wyraźnie pokazać, że to tylko uprzedzenia. Tylko stereotypy, stara, nic nieznacząca magia.  

SEPO – czyli odczarowywanie stereotypu syryjskiego uchodźcy

We współpracy z wrocławską NFM Orkiestrą Leopolidum na inauguracji festiwalu wystąpi SEPO – Syrian Expat Philharmonic Orchestra – wybitni syryjscy filharmonicy, uciekający przed wojną i rozproszeni po Europie, którzy stworzyli w Niemczech wyjątkową orkiestrę na wygnaniu.

Dyrygent SEPO – Ghassan Alaboud, fot. mawi

– Uważam, że ta orkiestra jest próbą oddania tym ludziom, którzy musieli opuścić swoje domy i dotychczasowe życie, odrobiny godności i tożsamości – mówi Ghassan Alaboud.

O udziale w festiwalu i wspólnym występie z wrocławską Leopoldiunum Alaboud mówi, że to kwintesencja wartości, jakie Brave Festival promuje, czyli międzykulturowego istnienia. Muzycy zagrają bowiem zróżnicowany materiał – polscy artyści wykonają utwory syryjskie, SEPO zaś na odwrót. 

Raed Jazbeh, wcześniej muzyk orkiestry symfonicznej w Damaszku, teraz mieszkający w Niemczech w 2015 r. wpadł na pomysł stworzenia wraz z kolegami muzykami, rodakami, żyjącymi obecnie w różnych krajach Europy (kiedyś grającymi w Damaszku i Aleppo) „orkiestry na wygnaniu”. W Polsce wystąpi ona po raz pierwszy właśnie na Brave Festiwal, fot. mawi

– Zagramy dużo muzyki syryjskiej – sprzed tysięcy lat, ale i współczesnej – która nabierze ciekawego efektu dzięki symfonicznej formie – zapowiada założyciel syryjskiej orkiestry, kontrabasista Raed Jazbeh i dodaje, że lubi i ceni polskich muzyków, z którymi niejednokrotnie już współpracował. – Cieszę się, że na inauguracji zabrzmią także bardzo piękne utwory polskich kompozytorów – mówi Raed Jazbeh.  

Artyści odważni z pięciu kontynentów

Film promocyjny daje przedsmak tego, co czeka nas podczas 13. edycji festiwalu. 

Jej temat odwołuje się do osamotnionych, wykluczonych lub porzuconych. Wśród Widzialnych/Niewidzialnych są zarówno artyści profesjonalni, jak i reprezentujący małe lokalne społeczności.

– Pochodzą z różnych zakątków świata, a łączy ich to, że poprzez muzykę, teatr i taniec chcą zostać usłyszani i dostrzeżeni. Wykorzystajmy szansę na to, żeby ich spotkać – mówi Grzegorz Bral. 

Formuła Brave Festival 2018 jest rozbudowana. W ramach głównej ścieżki pokazane zostaną spektakle i koncerty 13 artystów lub grup, pochodzących z pięciu kontynentów. Będzie też okazja do bliższego poznania twórców podczas Brave Meetings, czyli spotkań po przedstawieniach, oraz pogłębienia wiedzy i szlifowania umiejętności w trakcie warsztatów.

Nie zabraknie spotkań literackich. Z kolei w 12. Przeglądzie Filmowym Brave: Forbidden Cinema zobaczymy 20 filmów podzielonych na cztery cykle, w tym część konkursową, gdzie publiczność wybierze laureata.

Przez 10 dni bądź blisko świata

Festiwal otworzą wirtuozi skrzypiec, kontrabasów, wiolonczeli i altówek – dawniej filharmonicy m.in. w Aleppo i Damaszku, dziś uchodźcy w krajach Europy Zachodniej. SEPO (Syrian Expat Philharmonic Orchestra) to jedyna w Europie orkiestra symfoniczna złożona z syryjskich filharmoników.

Będzie też okazja do przyjrzenia się kilku wydarzeniom z ruchem, muzyką i śpiewem w roli głównej. Niezwykłym doświadczeniem będzie spektakl „Requiem dla Alcaraván” Lukasa Avendaño, przedstawiciela trzeciej płci – kobiecych mężczyzn z meksykańskiego regionu Oaxaca. Artyści Albino Revolution Cultural Troupe zagrają na tanzańskich bębnach kinganga, djembe oraz ngoma i zaśpiewają pieśni tradycyjne oraz własne. Z pasją i ekspresyjnie opowiedzą o koszmarnym losie albinosów w tym kraju (patrz poniżej).

Usłyszymy też pieśni protestu i oporu z Kolumbii w wykonaniu Los Paveros Por La Tierra, walczących o swoją ziemię z wielkimi koncernami i posiadaczami ziemskimi.

– Na Brave Festival dotykamy rzeczywistego, różnorodnego świata, z namiętnościami, problemami, niedoskonałościami, ale za to nieuproszczonego, niewygładzonego i brzmiącego autentycznym głosem. To esencja festiwalu – podkreśla Grzegorz Bral.

ILL-Abilities, międzynarodowa grupa b-boyów, czyli tancerzy breakdance, pokaże, jak fenomenalne możliwości ma ludzkie ciało – niezwykłe jest to, że każdy z nich jest niepełnosprawny.

Na zakończenie festiwalu – Ghetto Classics, młoda orkiestra symfoniczna ze slumsów Nairobi. Z kenijskimi muzykami wystąpi Radzimir Dębski (JIMEK) oraz instrumentaliści NFM Filharmonia Wrocławska. Wspólnie wykonają m.in. utwór polskiego kompozytora „Historia Hip Hopu”.
Szczegóły programu festiwalu poniżej:  

Brave Festival 2018

Brave Festival 2018

Koncert / Etniczna
Termin od 13 lipca 2018 do 22 lipca 2018

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Brave Forbidden Cinema

Szykuje się także (już po raz 12.) przegląd filmowy w 4 sekcjach tematycznych –Brave People Docs, Kids in Danger, Films Interrupted plus sekcja konkursowa (6 filmów powalczy o nagrodę 2500 euro). Na ekranie zaś obejrzymy historie ubogich Birmańczyków walczących o lepszą przyszłość w Tajlandii, odważne gwatemalskie dzieci wyprawiające się w podróż marzeń do Stanów Zjednoczonych, czy konflikt w Rwandzie.

Brave Forbidden Cinema

Brave Forbidden Cinema

Wydarzenie kinowe
Termin od 14 lipca 2018 do 21 lipca 2018

Miejsce Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF)

Zobacz

Bilety w sprzedaży

Karnety kosztują 360 zł (kupimy je tylko do 12 lipca), ceny biletów na wydarzenia 8-80 zł. 

  • punkty sprzedaży Eventim (m.in. Empik, MediaMarkt, Saturn, pełna lista miejsc Eventim),
  • online: www.bravefestival.pl/schedule
  • Centrum Festiwalowe: Bar Barbara, ul Świdnicka 8B | 06.07-22.07.2018, godz. 12:00-18:00
  • na seanse filmowe w punktach sprzedaży Eventim, on-line i w  kasach DCF:  godz. 9:30-20:30
  • w miejscu wydarzenia na pół godziny przed jego rozpoczęciem w ramach dostępnych miejsc

Od początku Brave Festival cały dochód z biletów i karnetów jest przekazywany międzynarodowej organizacji humanitarnej ROKPA – na rzecz ubogich i osieroconych dzieci w Tybecie. Podczas dotychczasowych 12 edycji festiwalu zebrano łącznie ponad 840 tys. zł. Te środki pozwoliły sfinansować m.in. projekty edukacyjne.

Brave Festival 2018 wsparła finansowo Gmina Wrocław oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Jimek na Brave Festival

Jimek na Brave Festival

Koncert
Termin 22 lipca 2018 od 00:00 do 23:59

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz


Zgłoś uwagę