wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Brave Festival 2018 – trzynasta edycja [PROGRAM]
 Brave Festival 2018 mat. prasowe
Brave Festival 2018

13. Brave Festival startuje 13 lipca. Mottem tej edycji jest hasło „Widzialni/Niewidzialni”. – Wracamy do naszej źródłowej idei: festiwalu od odważnych dla odważnych, pokazującego rzeczy nieznane, zaskakujące, nieraz szokujące – mówi Grzegorz Bral, pomysłodawca i dyrektor festiwalu.

Reklama

– Tegoroczną edycją wracamy do pierwotnego pomysłu, dla którego Brave Festival był dedykowany ludziom, o których trzeba mówić, których my, w naszym niewielkim wymiarze wrocławskiego festiwalu, powinniśmy pokazywać. Musimy mówić, że są i z jakimi problemami się zmagają – słyszymy od Grzegorza Brala.     

Jedenaście wydarzeń tegorocznego „odważnego festiwalu” jest tak ułożonych – za sprawą kierownika programowego Marka Mieleszki – że każde z nich dotyka jednego stereotypu społecznego, bardzo mocno zakorzenionego w naszym kraju i równie mocno rozpowszechnionego na świecie. Dlatego – jak podkreślają organizatorzy Brave – to jest „festiwal przeciwko stereotypom”.  

– Wspaniali artyści z bardzo trudnych społecznie i politycznie okoliczności pokażą nam, że są kimś innym, niż stereotypowo sobie o nich myślimy – twierdzi Grzegorz Bral i potrzeba, że temu festiwalowi jest potrzebny także „odważny widz” – do skonfrontowania się z własnymi uprzedzeniami.

A jeśli już o uprzedzeniach i zabobonach mowa, twórca festiwalu wyjaśnia, dlaczego jego trzynasta edycja otwiera się w trzynastego i to w piątek.

Grzegorz Bral: – Kiedy Krzysztof Kolumb wybierał się w podróż, w której odkrył oficjalnie Amerykę, wyruszył w nią w piątek – dlatego że ten dzień dla żeglarzy jest... dniem tabu: nie wolno wypływać w morze w piątek, bo grozi to wielkim niebezpieczeństwem. Ale Kolumb świadomie wybrał ten dzień „żeglarskiego tabu”, by wyraźnie pokazać, że to tylko uprzedzenia. Tylko stereotypy, stara, nic nieznacząca magia.  

SEPO – czyli odczarowywanie stereotypu syryjskiego uchodźcy

We współpracy z wrocławską NFM Orkiestrą Leopolidum na inauguracji festiwalu wystąpi SEPO – Syrian Expat Philharmonic Orchestra – wybitni syryjscy filharmonicy, uciekający przed wojną i rozproszeni po Europie, którzy stworzyli w Niemczech wyjątkową orkiestrę na wygnaniu.

– Uważam, że ta orkiestra jest próbą oddania tym ludziom, którzy musieli opuścić swoje domy i dotychczasowe życie, odrobiny godności i tożsamości – mówi Ghassan Alaboud.

O udziale w festiwalu i wspólnym występie z wrocławską Leopoldiunum Alaboud mówi, że to kwintesencja wartości, jakie Brave Festival promuje, czyli międzykulturowego istnienia. Muzycy zagrają bowiem zróżnicowany materiał – polscy artyści wykonają utwory syryjskie, SEPO zaś na odwrót. 

– Zagramy dużo muzyki syryjskiej – sprzed tysięcy lat, ale i współczesnej – która nabierze ciekawego efektu dzięki symfonicznej formie – zapowiada założyciel syryjskiej orkiestry, kontrabasista Raed Jazbeh i dodaje, że lubi i ceni polskich muzyków, z którymi niejednokrotnie już współpracował. – Cieszę się, że na inauguracji zabrzmią także bardzo piękne utwory polskich kompozytorów – mówi Raed Jazbeh.  

Artyści odważni z pięciu kontynentów

Film promocyjny daje przedsmak tego, co czeka nas podczas 13. edycji festiwalu.  Jej temat odwołuje się do osamotnionych, wykluczonych lub porzuconych. Wśród Widzialnych/Niewidzialnych są zarówno artyści profesjonalni, jak i reprezentujący małe lokalne społeczności.

– Pochodzą z różnych zakątków świata, a łączy ich to, że poprzez muzykę, teatr i taniec chcą zostać usłyszani i dostrzeżeni. Wykorzystajmy szansę na to, żeby ich spotkać – mówi Grzegorz Bral. 

Formuła Brave Festival 2018 jest rozbudowana. W ramach głównej ścieżki pokazane zostaną spektakle i koncerty 13 artystów lub grup, pochodzących z pięciu kontynentów. Będzie też okazja do bliższego poznania twórców podczas Brave Meetings, czyli spotkań po przedstawieniach, oraz pogłębienia wiedzy i szlifowania umiejętności w trakcie warsztatów.

Nie zabraknie spotkań literackich. Z kolei w 12. Przeglądzie Filmowym Brave: Forbidden Cinema zobaczymy 20 filmów podzielonych na cztery cykle, w tym część konkursową, gdzie publiczność wybierze laureata.

Przez 10 dni bądź blisko świata

Festiwal otworzą wirtuozi skrzypiec, kontrabasów, wiolonczeli i altówek – dawniej filharmonicy m.in. w Aleppo i Damaszku, dziś uchodźcy w krajach Europy Zachodniej. SEPO (Syrian Expat Philharmonic Orchestra) to jedyna w Europie orkiestra symfoniczna złożona z syryjskich filharmoników.

Będzie też okazja do przyjrzenia się kilku wydarzeniom z ruchem, muzyką i śpiewem w roli głównej. Niezwykłym doświadczeniem będzie spektakl „Requiem dla Alcaraván” Lukasa Avendaño, przedstawiciela trzeciej płci – kobiecych mężczyzn z meksykańskiego regionu Oaxaca. Artyści Albino Revolution Cultural Troupe zagrają na tanzańskich bębnach kinganga, djembe oraz ngoma i zaśpiewają pieśni tradycyjne oraz własne. Z pasją i ekspresyjnie opowiedzą o koszmarnym losie albinosów w tym kraju (patrz poniżej).

Usłyszymy też pieśni protestu i oporu z Kolumbii w wykonaniu Los Paveros Por La Tierra, walczących o swoją ziemię z wielkimi koncernami i posiadaczami ziemskimi.

– Na Brave Festival dotykamy rzeczywistego, różnorodnego świata, z namiętnościami, problemami, niedoskonałościami, ale za to nieuproszczonego, niewygładzonego i brzmiącego autentycznym głosem. To esencja festiwalu – podkreśla Grzegorz Bral.

ILL-Abilities, międzynarodowa grupa b-boyów, czyli tancerzy breakdance, pokaże, jak fenomenalne możliwości ma ludzkie ciało – niezwykłe jest to, że każdy z nich jest niepełnosprawny.

Na zakończenie festiwalu – Ghetto Classics, młoda orkiestra symfoniczna ze slumsów Nairobi. Z kenijskimi muzykami wystąpi Radzimir Dębski (JIMEK) oraz instrumentaliści NFM Filharmonia Wrocławska. Wspólnie wykonają m.in. utwór polskiego kompozytora „Historia Hip Hopu”.Szczegóły programu festiwalu poniżej:  

Brave Festival 2018

Brave Festival 2018

Koncert / Etniczna
Termin od 13 lipca 2018 do 22 lipca 2018

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Brave Forbidden Cinema w 4 sekcjach tematycznych

Szykuje się także (już po raz 12.) przegląd filmowy w 4 sekcjach tematycznych –Brave People Docs, Kids in Danger, Films Interrupted plus sekcja konkursowa (6 filmów powalczy o nagrodę 2500 euro). Na ekranie zaś obejrzymy historie ubogich Birmańczyków walczących o lepszą przyszłość w Tajlandii, odważne gwatemalskie dzieci wyprawiające się w podróż marzeń do Stanów Zjednoczonych, czy konflikt w Rwandzie.

Brave Forbidden Cinema

Brave Forbidden Cinema

Wydarzenie kinowe
Termin od 14 lipca 2018 do 21 lipca 2018

Miejsce Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF)

Zobacz

Karnety kosztują 360 zł (kupimy je tylko do 12 lipca), ceny biletów na wydarzenia 8-80 zł. 

  • punkty sprzedaży Eventim (m.in. Empik, MediaMarkt, Saturn, pełna lista miejsc Eventim),
  • online: www.bravefestival.pl/schedule
  • Centrum Festiwalowe: Bar Barbara, ul Świdnicka 8B | 06.07-22.07.2018, godz. 12:00-18:00
  • na seanse filmowe w punktach sprzedaży Eventim, on-line i w  kasach DCF:  godz. 9:30-20:30
  • w miejscu wydarzenia na pół godziny przed jego rozpoczęciem w ramach dostępnych miejsc

Od początku Brave Festival cały dochód z biletów i karnetów jest przekazywany międzynarodowej organizacji humanitarnej ROKPA – na rzecz ubogich i osieroconych dzieci w Tybecie. Podczas dotychczasowych 12 edycji festiwalu zebrano łącznie ponad 840 tys. zł. Te środki pozwoliły sfinansować m.in. projekty edukacyjne.

Brave Festival 2018 wsparła finansowo Gmina Wrocław oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jimek na Brave Festival

Jimek na Brave Festival

Koncert
Termin 22 lipca 2018 od 00:00 do 23:59

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl