Barokowe arcydzieła z Muzeum Narodowego podziwiać będą Chińczycy

Najbardziej znane dzieła śląskich mistrzów – obrazy Michaela Leopolda Willmanna i rzeźby Matthiasa Steinla – zostały wysłane w daleką podróż do Chin. Od 18 grudnia do 24 marca 2019 roku będą je mogli podziwiać zwiedzający Stołeczne Muzeum Chin w Pekinie. – To promocja naszego regionu, to edukacja bardzo wymagającego odbiorcy, to wreszcie duma z tego, co wydała śląska ziemia – nie kryje radości Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

  • Matthias Steinl, Putto grające na skrzypcach, 1676-1696


Śląskie perły w Pekinie

Do Orientu przewieziono blisko 80 dzieł, dla których wspólnym mianownikiem jest okres powstania, czyli II połowa XVII w., kiedy po trwającej trzydzieści lat wojnie Śląsk, za sprawą mądrej i konsekwentnie realizowanej polityki kulturalnej odbudował potęgę. 
– Pokażemy wybitne dzieła śląskiego Rembrandta, czyli Michaela Leopolda Willmanna: m.in. podobizny opatów cysterskich i autoportret malarza, znakomite przedstawienia tajemniczego
i groźnego świata przyrody (Powołanie św. Mateusza i Ucieczka do Egiptu), obrazy o tematyce mitologicznej (Porwanie Persefony i Orfeusz grający zwierzętom), bohaterów ikonografii religijnej czasów kontrreformacji (Śmierć św. Urszuli i Święta Katarzyna) – wymienia dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Partnerstwo Wrocław-Pekin

Piotr Oszczanowski ma nadzieję, że wrocławska kolekcja zdobędzie uznanie w oczach chińskich przyjaciół. I słowo „przyjaźń” jest absolutnie uzasadnione. Dzięki doskonałym kontaktom między Wrocławiem i Pekinem w ubiegłym roku Chińczycy przywieźli do Wrocławia swoje cenne precjoza, które prezentowano na wystawie „Życie mieszkańców Chin pod koniec panowania dynastii Ming. Wystawa kolekcji ze Stołecznego Muzeum Chin”. Teraz kolej na śląski rewanż.

Silesia rediviva do marca 2019

Wystawa „Silesia rediviva. Barok na Śląsku – kolekcja sztuki i rzemiosła artystycznego z Muzeum Narodowego we Wrocławiu” będzie pokazywana w Stołecznym Muzeum Chin w Pekinie od 18 grudnia 2018 do 24 marca 2019 roku. – Rozpoczynamy jedną z najbardziej niezwykłych przygód – Ślązacy w Pekinie! Piękni Ślązacy w fantastycznym Pekinie! – cieszy się Piotr Oszczanowski.

Zgłoś uwagę