Kolejny banteng przyszedł na świat w zoo we Wrocławiu

19 lutego na świat przyszła urocza Saga, przedstawicielka bantengów - azjatyckiego bydła.
Nie jest to jednak zwykła krowa, a gatunek zagrożony wyginięciem, który dał początek gatunkom hodowlanym.

 • Fot. Zoo Wrocław

  Fot. Zoo Wrocław

 • Fot. Zoo Wrocław

  Fot. Zoo Wrocław

 • Fot. Zoo Wrocław

  Fot. Zoo Wrocław

 • Fot. Zoo Wrocław

  Fot. Zoo Wrocław


Szacuje się, że w naturze pozostało od 4 tys. do 8 tys. osobników, a populacja wciąż maleje.
Bantengom najbardziej zagrażają polowania i utrata siedlisk na rzecz rolnictwa.
Narodziny cieszą podwójnie, gdyż jest to pierwsze młode we wrocławskim zoo po niespełna 10 latach.

Banteng (Bos javanicus) występuje na Bali, Jawie, w Wietnamie, Laosie, Birmie, Kambodży i Tajlandii. Zamieszkuje tereny otwarte i lasy liściaste, unika gęstej dżungli. Żywi się głównie trawą, ale także owocami, ziołami, pędami bambusa i gałązkami krzewów, żyje w stadach od 10 do 30 osobników.

Pięć bantengów żyje we Wrocławiu

Samce, o prawie czarnej sierści, osiągają 1 tys. kg masy ciała i 180 cm wysokości w kłębie, posiadają też potężne zakrzywione rogi. Samice, są zdecydowanie mniejsze, o kasztanowej sierści i mniej okazałych rogach. To właśnie z powodu rogów bantengi stały się obiektem polowań,
Błędnie wierzy się, że rogi tego gatunku, podobnie jak róg nosorożca, posiadają uzdrawiającą moc. Dodaje się je do potraw, by wzmocnić siły witalne organizmu.

Gatunek ten występuje w 31 ogrodach na całym świecie, w tym w 14 w Europie. Populację europejską tworzy 15 samców i 29 samic. We Wrocławiu pierwsze bantengi pojawiły się w 1992 roku – 5 samic z zoo w Rotterdamie oraz samiec z Drezna. Obecne stado hodowlane tworzą: samica Roze zwana Delmą z Rygi, Babsi z Berlina, Sterra z Arnhem, która to właśnie jest matką małej Sagi oraz samiec Zafiro.

Zgłoś uwagę