wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Badanie pamięci w autobusie przed wrocławskim USK

Kolejka pacjentów ustawiła się w piątek (5.11) rano do specjalnego autobusu MPK, ustawionego przed wejściem do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej. W środku można było bezpłatnie i od ręki przejść badanie przesiewowe.

Reklama

– Spodziewamy się ponad stu osób – mówi prof. Joanna Rymaszewska, kierująca Katedrą Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Badanie przesiewowe, które oferujemy, pozwala na wczesne wykrycie pierwszych objawów przed otępieniem lub rozpoczynającym się otępieniem. Wynik powie nam, czy potrzebna jest dalsza diagnostyka w kierunku zaburzeń poznawczych. Dodam, że na chorobę otępienną mogą zapaść nie tylko seniorzy. Jej wczesne wykrycie jest niezwykle istotne.  

Częste zapominanie, problemy z orientacją, roztargnienie czy zaburzenie koncentracji uwagi mogą być pierwszymi objawami chorób powodujących zaburzenia pamięci i zdolności intelektualnych. Osoby, które stwierdziły takie objawy u siebie lub kogoś z bliskich czy przyjaciół, powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Krystyna Śliwka i Halina Miziołek, fot. Michał Kurowicki

– Na badanie przesiewowe przy szpitalu na ul. Borowskiej przyjechałyśmy specjalnie z Mysłakowic koło Jeleniej Góry – mówią Krystyna Śliwka i Halina Miziołek. – W drogę ruszyłyśmy już o siódmej rano.

– Jeśli jest bezpłatna możliwość zrobienia takiej analizy, to warto było tu przyjechać – dodają. – To pierwszy raz w życiu, gdy sprawdzamy swoje zdrowie pod tym względem i mamy nadzieję, że wynik będzie dla nas dobry.

Samo badanie nie było zbyt długie. Trwało zaledwie kilkanaście minut. Pacjenci mieli odpowiedzieć na kilka pytań, m.in.: kto jest obecnie premierem naszego kraju oraz podać datę wybuchu I wojny światowej.

W innym zadaniu trzeba było narysować tarczę zegara, wstawiając w okrąg godziny i umieszczając wskazówki na godz. 9.20.

Akcję zorganizował Uniwersytet Medyczny w ramach kampanii „Razem przed siebie”, która trwa. W jej ramach 23 listopada rozpocznie się cykl webinariów dla pracowników medycznych i społecznych oraz opiekunów osób chorujących na otępienie.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl