Andrzejki 2014 [LISTA WYDARZEŃ]

Andrzejki można spędzić przy wróżbach i laniu wosku w domowym zaciszu albo bardziej „energetycznie” – czyli na klubowej imprezie. Można także wybrać się na koncert muzyki rozrywkowej lub klasycznej albo zaliczyć kulturalny wieczór w teatrze. Staraliśmy się więc znaleźć propozycje dla rozmaitych andrzejkowych opcji, a wy zadecydujcie, co wam bardziej odpowiada.


Andrzejkowy Maraton Nietoty

Nietota, ul. Kazimierza Wielkiego 50
 • 28-30 listopada

Andrzejkowy maraton okraszony woskowymi atrakcjami, wróżbowaniem: 28.11, godz. 19.00 Koncert Fado: Ana & João; godz: 21.00 Endless & drums; 29.11, godz. 21.00 Romek Rege; 30.11, godz. 19.00 Koncert: Paśko i zespół CO TO. 

Wrocławski Przegląd Piosenki Studenckiej

Strefa Kultury Studenckiej, bud. C-18, ul. Hoene-Wrońskiego 10
 • 28-30 listopada 

Cykliczne wydarzenie w kampusie Politechniki Wrocławskiej, organizowane przez fundację „W górach jest wszystko co kocham”. Podczas kilku dni będzie można posłuchać koncertów z kręgu piosenki poetyckiej, folkowej i turystycznej, jak i debiutanckich występów w konkursie wykonawców.
Tu sprawdzisz program imprezy.
Bilety: 25 zł – ulgowy na jeden dzień, 35 zł – normalny na jeden dzień, 60 zł – karnet ulgowy na trzy dni festiwalu (w przedsprzedaży 55 zł), 90 zł – karnet normalny na trzy dni festiwalu (w przedsprzedaży 80 zł).

Andrzejkowy Weekend w Alibi 

Klub Alibi, ul. Grunwaldzka 67 

Łąki Łan

 • 28 listopada, godz. 20.00

Łąki Łan to polski zespół, grający, wg samych muzyków – „łąki funk”, a zdaniem recenzentów jest to połączenie muzyki punk oraz funk. Koncerty grupy określa się jako energetyczne i pełne humoru. Wypracowała sobie swoje niepowtarzalne, słowiańsko-międzygalaktyczne brzmienie, które cały czas ewoluuje i zaskakuje. Bardzo istotne są teksty, pisane przez Paprodziada, które wymagają od słuchacza odszyfrowania zawartych w nich treści. Kostiumy i performance sceniczny tworzą niezapomniane widowisko. W lutym 2010 r. druga płyta formacji „ŁąkiŁanda” uzyskała nominację do Fryderyków w kategorii: muzyka alternatywna. 

Andrzejkowe klubowe wariacje

 • 29 listopada, godz. 21.00

I sala DJ Dysan, II sala TRANCE JOURNEY

Wstęp: 10 zł, studenci free! 

donGURALesko, Gruby Mielzky, MuMin

 • 30 listopada, godz. 20.00

DonGURALesko działa na polskiej scenie hiphopowej od 1995 r. i jest członkiem takich grup muzycznych, jak Killaz Group, Super Grupa, K.A.S.T.A., PDG Kartel oraz GTW. Jego twórczość zaliczana jest do nurtu braggadocio. W tekstach nawiązuje m.in. do tematyki Bliskiego Wschodu, co wiąże się z zainteresowaniem rapera kulturą, religią i stosunkami międzynarodowymi. O Grubym Mielzkym powiada się, że odciśnie się grubym śladem na polskiej mapie hiphopowej. MuMin MuMin (Maciej Menesiak) muzyką na poważnie zajmuje się od 2008 r. (Teoria Czystej Formy), a jego rap to wolnostylowa liryka inspirowana klasykami gatunku. Nie ma w nim miejsca na brednie i farmazony, liczy się szczera prawda wypływająca z membrany.

Curly Heads

Klub muzyczny Stary Klasztor, ul. Purkyniego J.E. 1
 • 28 listopada, godz. 20.00

Zespół gra rocka alternatywnego, powstał w 2010 r. w Dąbrowie Górniczej. Obecny skład: Dawid Podsiadło – wokal, Tomek Szuliński – gitara, Tomek Skuta – bas, Oskar Bała – gitara, Damian Lis – bębny. W Starym Klasztorze wystąpią na koncercie promującym swoją nową płytę.

Bilety: miejsca stojące: 45 zł – przedsprzedaż, 50 zł  w dniu koncertu; miejsca siedzące: 60 zł  balkon.

Hazy Vol 5

Heca, Rynek 7
 • 29 listopada, godz. 22.00

Wstęp: 5 zł.

Opozycja, supp. Cipiersi

Od Zmierzchu Do Świtu, ul. Krupnicza 15
 • 29 listopada, godz. 20.00

Wstęp: 15 zł. 

Andrzejkowa Fiesta Kubańska

Klub muzyczny Stary Klasztor, ul. Purkyniego J.E. 1
 • 29 listopada, godz. 20.00

Zabawa andrzejkową w kubańskim stylu pod wodzą wodzą najpopularniejszego w Polsce Kubańczyka  Jose Torresa! Pierwsza część andrzejkowego wieczoru to koncert zespołu Jose Torres & Havava Dreams, prezentujący zróżnicowany program artystyczny, oddający klimat ulic Havany. Pomiędzy utworami Jose Torres wprowadza w tematykę utworów, opowiada kubańskie anegdoty, wchodzi w interakcję z publicznością. W trakcie koncertu tancerze z Torres Salsa Group zaprezentują pokazy tanecznej choreografii i animacje/zabawy z publicznością. Oprawę muzyczną dalszej części wieczoru zapewni jedyny w swoim rodzaju, wyśmienity kubański DJ Juanky's Power, który w repertuarze ma zróżnicowaną na cały wieczór muzykę taneczną dla wszystkich, w tym największe hity muzyki latynoamerykańskiej. 

Bilety: miejsca stojące: 35 zł – przedsprzedaż, 40 zł – w dniu koncertu; miejsca siedzące: 50 zł – przedsprzedaż, 60 zł – w dniu koncertu.

Andrzejki 2014 w Eterze

Klub Eter, ul. Kazimierza Wielkiego 19
 • 29 listopada, godz. 20.00

Czas już trochę poczarować i powróżyć! Zbliża się noc, gdy poznać nam przyjdzie przyszłość. Tej nocy prócz wróżów i wróżek spotkacie w Eterze moc atrakcji - bo to okazja specjalna, która raz jeden w roku się zdarza. Szczególy niebawem na stronie klubu. 

Dżem w Eterze

 • 30 listopada, godz. 19.00

Debiutował na początku lat 80. Popularność przyniosły mu pierwsze przeboje – „Paw” i „Whisky” – a także świetne, dynamiczne koncerty. Zespół zaprezentował rockową muzykę mocno osadzoną w bluesie, z pewnymi elementami reggae. Tym, co zapewniało mu jednak niezwykłość, była charyzmatyczna sceniczna osobowość wokalisty Ryszarda Riedla, jego teksty, głos i hipisowski image. Dziś ze śpiewającym Maciejem Balcarem grupa nawiązuje do swych najlepszych dokonań sprzed lat. Zwłaszcza że zawsze należała do bardzo dobrych koncertowych wykonawców.

Bilety: miejsca stojące: 49 zł – pierwsze 300 szt., 59 zł – przedsprzedaż, 70 zł – w dniu koncertu; miejsca siedzące: 75 zł – balkon.

Andrzejki Tumskie

Hotel Tumski, Wyspa Słodowa 10
 • 29 listopada, godz. 00.00

Lanie wosku na rufie? Tajemnicze wróżby w kołyszącym rytmie barki? Wspólna zabawa z przyjaciółmi w sercu uroczego Wrocławia? Tak! To wszystko zapewniamy na Barce Tumskiej już w najbliższe andrzejki. Słynne, tumskie menu, towarzystwo przyjaciół i prawdziwy, marynarski rum aż do świtu.

Koszt: 30 zł/osoba. Możliwość rezerwacji miejsc: 71 322 60 77, restauracje@hotel-tumski.com.pl 

Andrzejkowy Wieczór Taneczny

Wrocławski Klub Anima, ul. Pilczycka 47
 • 29 listopada, godz. 18.00

Andrzejkowy wieczór taneczny pt. „Autostopem z Marylką”. Muzyka grana na żywo , przeboje lat 70 Jeśli lubisz słuchać muzyki, przyjdź! Uwielbiasz tańczyć? Ten wieczór jest dla Ciebie .

Wstęp: 10 zł.   

Zamczysko

CK „Zamek”, pl. Świętojański 1

29-30 listopada – program oficjalnie rozpocznie się w sobotę o godz. 15.00 i trwać będzie nieustannie do niedzieli do godz. 13.00

II edycja konwentu fanów klimatów grozy. Horrory w literaturze i filmie, nauka, niezwykłości, gry. Między innymi filmy na temat zombie oraz motywy rodziny w filmach gore, pokazy alternatywnego kina grozy, wystawy: fotograficzna - cmentarzy wrocławskich oraz komiksowa – jednego z ciekawszych współczesnych ilustratorów młodego pokolenia Sebastiana Skrobola. Podczas imprezy nie zabraknie również prelekcji z zakresu literatury oraz szeroko pojętych inspiracji dla tego gatunku, takich jak paranauka czy zjawiska nadprzyrodzone.

Wstęp: 15 zł.

Andrzejkowe granie w jazz caffe

Colloseum Jazz Caffe, ul. Piotra Skargi 18a
 • 29 listopada, godz. 21.00

Patrick DSPNiskie Łąki

Klub Niskie Łąki, Ruska 46 c

 • 29 listopada, godz. 22.05

Patrick DSP jest na scenie muzyki elektronicznej od połowy lat 90. Zaczynał w Kanadzie, później przeprowadził się do Berlina Jest też świetnym producentem, co udowodnił dziesiątkami wydanych płyt, remixów i aranżacji, a także inżynierem dźwięku, nauczycielem i wykładowcą. UP: Patrick DSP (Kne'Deep/Djax UP Beats) Kanada, Wojti (Autonoma), Kadam (HeadCut), CZUBEK (BRESLAU TECHNO), Mainliner (Wro.Pro/Audio City). Wizualizacje: VJ Optical.

Wstęp: 20 zł.

Kolaboranci/747/Cosmopolis

Klub Muzyczny Łykend, Podwale 37/38
 • 29 listopada, godz. 20.00

Szczecińscy Kolaboranci (punk, post-punk) powstali w 1986 r. i przez niemal dekadę byli jednym z tych zespołów, które kształtowały wizerunek polskiej sceny niezależnej. Pierwotnie zainspirowani dokonaniami Dezertera nie byli jedynie naśladowcami szybko wypracowując własny, niepodrabialny styl, zręcznie poruszając się między punk rockiem i hardcore-punkiem, zdobywając sobie uznanie publiczności, której nie wystarczają proste i łatwe piosenki. Z okazji 25 lat działalności scenicznej zespołu wytwórnia Jimmy Jazz Records wydała w 2011 r. koncertowy album „My tu stoimy”. Obecnie zespół koncertuje przypominając fanom stare przeboje i prezentując nagrania najnowszego albumu (2013).

Szczecińska grupa 747 to świeża krew na krajowej scenie hardcore/punk. Zespół powstał w 2012 r. z inicjatywy Kuby Krawczyka, którego fani punk rocka znają zapewne z wieloletniej obecności w składzie The Analogs. Nazwa zespołu nawiązuje do nazwy samolotu Boeing 747, który stał się szybką i głośną wizytówką kapeli. Na początku 2014 r. zespół nagrał klip do utworu „Pod Kontrolą”, potem jeszcze dwa inne teledyski, a na początku 2015 zespół wyda debiutancki krążek

Cosmopoliss to pochodząca z Żywca grupa punkrockowa, powstała w roku 2014, czerpiąca z doświadczenia swoich muzyków występujących wcześniej w różnych żywieckich formacjach. Proponuje słuchaczom magnetyczny i melodyjny punk rock, umiejętnie łącząc punkową stylistykę z przebojowymi rockowymi i rock’n’rollowymi. Na początku 2015 r. zespół wyda swoją pierwsza płytę.

Bilety: 20 zł – przedsprzedaż, 25 zł – w dniu koncertu.

Cotton Club The Show

Sala Audytoryjna WCK, Wystawowa 1
 • 29 listopada, godz. 19.00

Cotton Club The Show to rzecz o gangsterskiej Ameryce, o zbrodniach i jazzie. Akcja toczy się w pierwszej połowie XX w., w nowojorskim Harlemie. To to przede wszystkim opowieść o miłości do jazzu, o takich postaciach, jak Louis Armstrong czy Duke Ellington, którzy grali na deskach słynnego nocnego klubu Cotton Club. Do serca nowojorskiego Harlemu  przeniesie nas orkiestra The Cotton Club Jazz Revue, w której skład wchodzą trębacz Longineu Parsons, piosenkarz i gitarzysta Isaac „Ike” Woods i tancerze z Jubilee Dance Theatre. 

Bilety: 120/150 zł.

38. Nocne Spotkanie Literacko-Muzyczne

Sala teatralna Impartu, ul. Mazowiecka 17
 • 29 listopada, godz. 18.00

Piotr Guzek IMPRESARIAT, zaprasza wszystkich miłośników dobrej piosenki i satyrycznych tekstów, na kolejne, już 38. Nocne Spotkanie Literacko-Muzyczne, które składać się będzie z dwóch części. W pierwszej rozegrany zostanie finał konkursu wokalnego dla młodych, utalentowanych solistów lub zespołów uprawiających: poezję śpiewaną, ambitną piosenkę kabaretową, lub twórczość autorską. W drugiej części wieczoru odbędzie się koncert galowy - jego bohaterem będzie Artur Andrus. W swoim programie kabaretowym zaprezentuje felietony, piosenki (również z ostatniej płyty „Myśliwiecka” oraz wiersze. Podczas występu artyście towarzyszyć będą: Wojciech Stec – fortepian, gitara, Łukasz Borowiecki – kontrabas, akordeon, Łukasz Poprawski – saksofony, klarnet, Paweł Żejmo – perkusja.

Bilety: 60/50/40 zł.

Zabójstwo przy rue Morgue

Teatr Ad Spectatores, Scena w Browarze Mieszczańskim, Hubska 44-48
 • 29, 30 listopada, godz. 20.00 

W dzielnicy Saint-Rouch w Paryżu w zagadkowych okolicznościach zostaje brutalnie zamordowana staruszka wraz z córką. Mieszkanie przy Rue Morgue było zamknięte od wewnątrz, podobnie jak wszystkie okna. Nikt nie wie, jak mordercy weszli i wyszli z budynku. Nie wiadomo, jak dokonano zbrodni. Nie wiadomo, ile cennych przedmiotów zginęło. Wiadomo jedynie, że około trzeciej nad ranem potworne wrzaski postawiły całą dzielnicę na nogi... Słyszano dwa głosy. Po wyłamaniu drzwi oczom zebranych ukazał się potworny nieład. Córkę właścicielki znaleziono wciśniętą w komin, jej matkę leżącą na podwórku z tyłu kamienicy. Nikt nie widział sprawców. „Zabójstwo przy Rue Morgue” jest uważane za jedno z pierwszych opowiadań kryminalnych. Wyszło spod pióra Edgara Allana Poe w połowie XIX w.

Bilety: normalne – 25 zł, 27 zł (ekobilet), 20 zł, 22 zł (ekobilet).

GASTROPOLIS

Teatr Arka, ul. Mennicza 3
 • 30 listopada, godz. 21.00

Andrzejkowe Gastro Party w Teatrze! Mega promocje na barze i legendarna atmosfera GASTRO! 

Grupa Rafała Kmity – „Jeszcze nie pora nam spać”

Sala teatralna Impartu, ul. Mazowiecka 17
 • 30 listopada, godz. 18.00

Więc wejdźmy w tę noc, panowie;
Idźmy do ludzi, by żyć.
Pofruńmy gdzieś tam – w rozmowę,
Jeszcze się dusza w nas tli.
Więc wejdźmy w tę noc, chłopaki;
Nasza ta noc jest, psiamać!
Więc chodźmy się życia napić,
Jeszcze nie pora nam spać

Brawurowe skecze, wzruszające piosenki i błyskotliwe teksty Rafała Kmity. Scenariusz i reżyseria: Rafał Kmita, muzyka: Bolesław Rawski, choreografia: Jarosław Staniek, aktorzy: Katarzyna Chlebny/Agata Myśliwiec, Arkadiusz Lipnicki, Piotr Plewa, Andrzej Róg, Dariusz Starczewski, Jacek Stefanik i Karol Wolski.

Bilety: 45/40/35 zł.

Spektakl: „Komedia polska, czyli z życia mrówek”

Centrum Kultury Wrocław-Zachód, ul. Chociebuska 4-6
 • 30 listopada, godz. 18.00

Znakomita komedia polskiego autora Olafa Olszewskiego. Sztuka ta wygrała w Ogólnopolskim Konkursie małych Form Dramaturgicznych 1,2,3, gdzie jedynym jurorem była białostocka publiczność. To współczesny dramat wiele mówiący o Polakach, rozśmieszający, wzruszający i zaskakujący. Ona – Maria Pakulnis: była księgowa z centrali rybnej, kolekcjonerka złotych myśli. On – Wojciech Wysocki: emerytowany wojskowy, namiętny filatelista. Spotykają się w dniu beatyfikacji Jana Pawła II, aby przy papieskich kremówkach rozpocząć niewinny flirt? Nowe życie? Czy zmory minionych lat odbiorą bohaterom szanse na miłość? Czasem bowiem wystarczy jedno słowo, by sprawy nabrały zaskakującego obrotu…
Brawurowe dialogi!

Bilety: 65 zł.

Koncert Orkiestry Leopoldinum

Filharmonia Wrocławska, ul. Józefa Piłsudskiego 19
 • 30 listopada, godz. 18.00

Koncert Orkiestry Kameralnej Leopoldinum Wrocław. Dyrygent Hartmut Rohde. G.Ph. Telemann Koncert G-dur na altówkę i smyczki TWV 51:G9, A. Schnittke Monolog na altówkę i orkiestrę smyczkową, T. Takemitsu Requiem na smyczki, P. Czajkowski Sekstet smyczkowy op. 70 „Souvenir de Florence”.

Bilety: ulgowy 20 zł, normalny 30 zł, VIP 50 zł. 

Funk & Disco by Boogie Sam => dj

Klub Kredance, ul. Szajnochy 11
 • 29 listopada, godz. 21.05 

Marcin Kydryński prezentuje: Noa

Synagoga pod Białym Bocianem - CKiEŻ, ul. Włodkowica 7
 • 30 listopada, godz. 19.00

Noa (Achinoam Nini) Noa – właściwie: Achinoam Nini, izraelska wokalistka, aktywna na rynku muzycznym od 1990 r. Jej muzyka to mieszanina jazzu, bluesa i popu z world music. 

Do 17. roku życia mieszkała w Nowym Jorku. Po powrocie do Izraela odbyła dwuletnią obowiązkową służbę wojskową w armii izraelskiej. Następnie rozpoczęła studia na renomowanej uczelni w Tel Avivie – Rimon School of Jazz and Contempory Music, gdzie poznała sławnego gitarzystę i kompozytora – Gila Dora. W 1991 roku ukazał się ich pierwszy album „Achinoam Nim and Gil Dor Live in Concert”, a dwa lata później kolejny, który zapoczątkował ich światową karierę muzyczną.

Bilety: 150/120/90 zł. 

Maryla Rodowicz akustycznie

Teatr Polski - Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego, ul. Zapolskiej 3
 • 30 listopada, godz. 19.00

Maryla Rodowicz w swoim dorobku ma ok. 2000 piosenek, ponad 20 płyt polskich, a także po jednej angielskiej, czeskiej, niemieckiej, rosyjskiej. Jej płyty sprzedano łącznie w nakładzie ok. 15 mln sztuk, z czego 10 mln w Rosji. Koncertowała na całym świecie – w Europie, Ameryce, Australii, Azji. Laureatka wielu nagród, uczestniczka wielu festiwali – również poza granicami Polski, m.in. w Oklahomie, Los Angeles, Tulsie, Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie, Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Bilety: 150 zł (parter), 120 zł (amfiteatr), 90 i 100 zł (balkon). 

Pablopavo i Ludziki

Klub muzyczny Stary Klasztor, ul. Purkyniego J.E. 1
 • 30 listopada, godz. 20.30

Pablopavo  jeden z pierwszych wokalistów śpiewających raggamuffin po polsku, w 1993 założył z kolegami pierwszy zespół. Grał i śpiewał w zespołach: Saduba, Magara, Sedativa i Vavamuffin. Współtworzył również sound systemy: Zjednoczenie i Ba -lan. W 2009 r. na rynku pojawił się debiutancki krążek formacji Pablopavo i Ludziki pt. „Telehon” i zebrał kilkanaście niezłych recenzji i sporo słuchaczy. W styczniu 2014 r. premierę miała trzecia płyta „POLOR”.

Bilety: 25 zł – przedsprzedaż w klubie i rezerwacje, 30 zł – w punktach sprzedaży i przed koncertem. 

Grzegorz Turnau i Zakopower – „Po drodze”

Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1

30 listopada, godz. 18.00

Grzegorz Turnau, artysta wszechstronny, jako pianista i aranżer wypracował łatwo rozpoznawalny, pełen czaru i elegancji styl. Zakopower to zespół, który z powodzeniem połączył muzykę Podhala z nowoczesnymi brzmieniami oraz rockową estetyką. Zadebiutował na polskim rynku muzycznym płytą Music 

Hal wydaną w 2005 r. Znakomite kompozycje Mateusza Pospieszalskiego, w nowatorskim, energetycznym wykonaniu zespołu, zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność (Złota Płyta) i docenione przez jurorów wielu festiwali muzycznych. Płyta „Music Hal” miała nominacje do Fryderyka aż w sześciu kategoriach! 

Bilety: 109 zł do 189 zł.

Georges Bizet – „Carmen” 

Opera Wrocławska, ul. Świdnicka 35
 • 30 listopada, godz. 17.00

„Carmen” – opera w 4 aktach, należy dziś do najpopularniejszych dzieł w światowym repertuarze operowym. W pierwszej wersji ujęta była w formę zbliżoną do opery komicznej, gdzie fragmenty śpiewane przeplatały się w niej z partiami mówionymi. Fakt ten, według ówczesnego zwyczaju, zamykał jej drogę na scenę Wielkiej Opery paryskiej, premiera odbyć się więc musiała w Operze Komicznej. Bizet przełamał niepisaną tradycję nakazującą czerpać tematy do oper ze świata mitów i legend lub też z dawnych epok historycznych i z życia tzw. wyższych sfer. W miejsce konwencjonalnych, częstokroć pełnych sztucznego patosu postaci bohaterów wprowadził na sceną operową żywych, współczesnych ludzi – żołnierzy, przemytników i robotnice z fabryki cygar.

Bilety: 20 zł do 200 zł.Zgłoś uwagę