wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Europejska Stolica Kultury
  4. Honorowi Patroni Kultury
  5. Andrzej Wajda

Andrzej Wajda jest uważany za czołowego przedstawiciela polskiego filmu, jego dokonania cieszą się uznaniem w Polsce i na świecie. Jest reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą i scenografem, jednym z najwybitniejszych twórców w historii światowego kina.

Na stałe do historii polskiego kina wpisały się: „Popioły”, „Brzezina”, „Panny z Wilka”, „Krajobraz po bitwie”, „Wesele”, „Ziemia obiecana”, „Kronika wypadków miłosnych”, „Pierścionek z orłem w koronie”. Poprzez swoją twórczość Artysta wypowiadał się także w najbardziej palących kwestiach społecznych czy politycznych, tu przypomnieć należy filmy: „Człowiek z marmuru”, czy „Człowiek z żelaza”.

Urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Wczesne dzieciństwo i młodość spędził właśnie w Suwałkach, a następnie w Radomiu, dokąd został przeniesiony jego ojciec, zawodowy oficer Wojska Polskiego. Po zakończeniu wojny, w latach 1946-1950 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Plastycznych w Krakowie. Następnie studiował reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Studia ukończył w 1953 roku, a dyplom otrzymał w 1960. Spośród licznych filmów realizowanych przez Andrzeja Wajdę wspomnieć należy o dwóch nominowanych do Oscara. Były to „Ziemia obiecana” oraz znakomita ekranizacja prozy Iwaszkiewicza „Panny z Wilka”.

Andrzej Wajda zalicza się także do grona najwybitniejszych twórców polskiej powojennej sceny teatralnej. Jako reżyser i scenograf debiutował w 1959 roku w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku sztuką Michaela Gazzo „Kapelusz pełen deszczu.” Najważniejsze spektakle teatralne wyreżyserowane przez Wajdę to między innymi: „Dwoje na huśtawce” Williama Gibsona, „Demony” Whitinga, „Biesy” Dostojewskiego, „Noc Listopadowa” Wyspiańskiego, „Sprawa Dantona” S. Przybyszewskiej, „Rozmowy z Katem” według K. Moczarskiego, „Lekcja polskiego” Anny Bojarskiej, „Zbrodnia i kara” czy ,,Hamlet” Szekspira.

Do wybitnych dokonań artysty należą także inscenizacje opracowane dla Teatru Telewizji. Najsłynniejsze realizacje telewizyjne Andrzeja Wajdy to „Makbet”, ekranizacja spektaklu Teatru Cricot 2, „Umarła klasa” w reżyserii Tadeusza Kantora, „Noc listopadowa”, serial „Z biegiem lat, z biegiem dni...” czy adaptacja powieści Juliusza Kadena-Bandrowskiego „Bigda idzie”.

Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej przyznającej Felixy. W 1988 został członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, gdzie przewodniczył komisji do spraw kultury i środków przekazu. W latach 1989-1991 był senatorem RP. Do 1994 roku przewodniczył Radzie Kultury przy prezydencie RP. Był inicjatorem powstania i jednym z fundatorów (za otrzymaną w 1987 nagrodę Kyoto) Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” otwartego w 1994 roku w Krakowie. Jest współzałożycielem działającej od 2002 w Warszawie, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy objętej patronatem Europejskiej Akademii Filmowej.

W roku 1981 otrzymał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, w 1982 nagrodę Césara, a w 1990 Felixa. Od 1997 roku jest członkiem Grona Nieśmiertelnych francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1998 roku w Wenecji za całokształt twórczości został uhonorowany Złotym Lwem.

W 2000 roku Andrzej Wajda jako pierwszy filmowiec w polskiej historii otrzymał Oscara najważniejszą nagrodę filmową na świecie — za całokształt twórczości. Na uwagę zasługują słowa wypowiedziane przez artystę z tej okazji: „Będę mówił po polsku, bo chcę powiedzieć to, co myślę, a myślę zawsze po polsku. Przyjmuję tę zaszczytną nagrodę jako wyraz uznania, nie tylko dla mnie, ale dla całego polskiego kina”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl