Przygotowania do kolejnej edycji Festiwalu trwały wiele miesięcy - w niezwykłych, raczej trudnych warunkach. Kolejne fale pandemii, izolacja, kwarantanna i towarzyszący wielu z nas lęk przed zachorowaniem. Tragiczne statystyki w mediach, maseczki tłumiące zapachy wiosny i tęsknota za „normalnym”, dotychczasowym trybem życia, nauki i pracy. Cyfrowa rzeczywistość zawładnęła życiem wielu z nas, szczególnie naukowców, dzieci i młodzieży. W tej sytuacji genialne wydają się prorocze dzieła Stanisława Lema, którego setne urodziny obchodzimy w tym roku i do którego twórczości nawiązuje hasło Festiwalu „Od science fiction do Science”.
Obchody Roku Kolei
Festiwal w tym roku to także obchody Roku Kolei - przy współudziale Kolei Dolnośląskich oraz Politechniki Wrocławskiej, które przygotowały cykl imprez poświęconych tej tematyce.
W czwartek 16 września odbędzie się inauguracja imprezy, a pierwsze wydarzenia festiwalowe zaplanowano na piątek. Ich tematyka będzie reprezentować wszystkie dziedziny naukowe, a także kulturę, sztukę i promować sport oraz zdrowe odżywianie.
Co organizatorzy szczególnie rekomendują spośród wydarzeń wiodących Festiwalu?
Tradycyjnie dzień przed pierwszymi festiwalowymi imprezami – 16. września ustawimy się na starcie. Będzie uroczyście, ale i przyjemnie Wysłuchamy wykładu poświęconego Stanisławowi Lemowi, a także odczytanej przez rektorów uczelni Wrocławia... bajki tego wybitnego pisarza – mówi Piotr Krysiak z biura festiwalowego – 17. września najsłynniejszy wrocławski językoznawca profesor Jan Miodek, wygłosi wykład o tajemniczym tytule „Wiedza i kreacja językowa”. Nie zabraknie również atrakcji dla fanów dyskusji. Zadbają o to uczestnicy Debaty Oksfordzkiej, którzy spierać się będą o SI w życiu codziennym. A to tylko 3 spośród 1000 spotkań przygotowanych przez organizatorów tegorocznej edycji DFN – dodaje.
Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki są bezpłatne.
Szczegółowe informacje na temat DFN znaleźć można na STRONIE oraz w bezpłatnej aplikacji DFN przygotowanej na smartfony. Dolnośląski Festiwal Nauki potrwa do końca października.
Wrocławskie Centrum Akademickie jest partnerem Festiwalu.